Головна Новини Політика внутрішня політика Майдан-3 на горизонті: час, відведений Зеленському по Єрмаку, закінчився
commentss НОВИНИ Всі новини

Майдан-3 на горизонті: час, відведений Зеленському по Єрмаку, закінчився

На вечір 1 грудня об'єднання громадських організацій «Рух опору капітуляції» скликає Майдан у Києві

1 грудня 2021, 16:35 comments1465
Поділіться публікацією:

1 грудня закінчується термін, який активісти дали президенту Зеленському для звільнення голови його Офісу – Андрія Єрмака – у рамках розслідування Вагнергейту. Вже ввечері анонсовано акції протесту. Раніше Зеленський "анонсував" спроби держперевороту якраз на початок грудня. До чого наближається ситуація? Чи можливі масові заворушення, прообраз Майдану-3? Відповіді на ці запитання в ексклюзивному інтерв'ю виданню "Коментарі" знайшли разом з нашими експертами.

Майдан-3 на горизонті: час, відведений Зеленському по Єрмаку, закінчився

Банкова. Фото з відкритих джерел

Саме в Офісі президента запустили меседж про "держпереворот"

Політолог Олександр Лазарєв, коментуючи заяви про "переворот" і акції протесту, наводить уривок з пісні Володимира Висоцького:

"Переворот в мозгах из края в край

В пространстве масса трещин и смещений

В Аду решили черти строить Рай

Как общество грядущих поколений".

За словами експерта, ця частина пісні дуже ємно пояснює те, що відбувається сьогодні в українському політикумі.

"Переворот свідомості, логіки відбувся давно. Особливо це видно з сьогоднішнього виступу президента в Раді. Як виявилося, ми живемо у найбагатшій країні на світі, решта нам, напевно, заздрить. Послухавши його спіч, хотілося встати та аплодувати стоячи. Щоправда, не зрозуміло, про яку країну йдеться. Бо навряд чи про Україну. Адже, за словами Зеленського, робочі місця ми маємо, соцзабезпечення – на рівні, зарплати – відмінні. Бракує лише кредитів під 5% на купівлю електромобілів", – зазначає Олександр Лазарєв.

Він наголошує, що це – одна сторона медалі, яку показав президент під час сьогоднішнього виступу у парламенті. Друга – злі олігархи, які протидіють щасливому майбутньому кожного українця.

"Тобто Зеленський показує, що є він, який за народ, за все добре проти всього поганого. І є олігархи, які, за його словами, 30 років грабували Україну, використовували усі ресурси лише для особистого збагачення. І тепер, мовляв, ми змінимо цю ситуацію. Йде політтехнологічне протиставлення. Мовляв, влада з народом, а великий бізнес та олігархат – з іншого боку. Тому нібито ці найбільший бізнес і олігархат хочуть повалити президента. А ще, за логікою Зеленського, це вигідно Путіну. І всі, напевно, мали злякатися, що ми втратимо такого чудового президента... Насправді ніхто нікого не хотів скидати, – вважає політолог. – Я більш ніж впевнений, що саме в Офісі президента запустили меседж про "держпереворот" – для того, щоб будь-якої миті була можливість посилити тиск на санкцію. Особливо на бізнес".

За словами експерта, найближчим часом, схоже, очікуються санкції проти Вадима Новинського – великого гравця на економічному ринку. Відбувається боротьба з його партнером, Рінатом Ахметовим, в економічному та політичному полі. До цього ми бачили, що за допомогою РНБО зробили з Віктором Медведчуком, нагадує Олександр Лазарєв. Не виключено, що подібне в майбутньому станеться з Петром Порошенком.

"Тобто, влада намагається сконцентрувати всі важелі впливу та управління у своїх руках. Фактично йде переділ ринку, – упевнений експерт. – А щоб аргументувати посилення тих чи інших норм, владі необхідно показати якісь серйозні загрози. І спроба державного перевороту, яка, за їхніми словами, мала сьогодні статися, цілком укладається в таку стратегію. На допомогу можуть прийти і деякі праворадикальні структури, які сьогодні ввечері мають намір виступати у центрі столиці. Гіпотетично вони можуть закидати фаєрами Офіс президента, вдавати, що вони прийшли скидати владу. Остання звинуватить у всьому певні бізнес-групи. І може почати по них працювати. Традиційно – в обхід суду. Думаю, така була (а, можливо, і є) концепція. При цьому за фактом ніхто Зеленського скидати незаконним способом не збирався".

Олександр Лазарєв наголошує, що люди мають право на законний протест, особливо коли влада їх не чує.

"І сьогодні окрім праворадикальних організацій, до яких я дуже скептично ставлюся, бо розумію, з якою метою вони працюють (у тому числі на поділ країни), як, на кого і за що (за цілком пристойні гроші), у Києві протестували ті ж ФОП. У підприємців – ситуація патова. І локдауни, і підвищення податків, і фіскалізація, і подорожчання вартості енергоресурсів. Є звичайне населення, яке ледве виживає на гроші, які заробляє, а тут влада ще й підписує меморандум із МВФ, зобов'язуючись довести вартість комунальних послуг та газу до "ринкових". Тобто європейських, не підйомних для українців, які отримують далеко не європейські зарплати та пенсії. Чесно кажучи, у населення є величезна кількість причин, щоб виходити на масові протести. Але скидати владу у неконституційний спосіб ніхто не буде", – резюмує Олександр Лазарєв.

Вимога про відставку Єрмака залишається актуальною – і люди продовжать вимагати відставки різними засобами

Політичний експерт директор Communication group Володимир Манько також вважає, що анонсованого президентом держперевороту не буде.

"Бо й не мало бути, – зазначає він. – Ця заява є частиною гри влади для підвищення ставок. Президент сам йде на ескалацію з метою демонстрації власної сили та залякування опозиції".

При цьому Володимир Манько закликає не плутати переворот із революцією.

"Є різниця між захопленням влади якимось колом людей та усуненням влади народом. В Україні народ давно вже завоював право на революцію. Зеленський не зможе його забрати. Тому вимога про відставку Єрмака залишається актуальною – і люди продовжать вимагати відставки різними засобами. І, до речі, неконституційні дії президента щодо Конституційного суду можна трактувати як держпереворот. Це те, що робить Зеленський", – каже експерт.

Із сьогоднішнього дня, на думку Володимира Манько, кожна зі сторін матиме певний профіт.

"Президент голосно виступив у Раді та не допустив "перевороту". Опозиція провела (і продовжить) власні вуличні акції, мобілізуючи свого виборця", – пояснює експерт.

Акції протесту можна оцінювати, як збирання сил та спробу окреслити протестну логіку оцінки дій

Політичний консультант, голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко розмірковує так:

"Сьогоднішню та попередню акції протесту можна оцінювати, як збір сил та спробу окреслити протестну логіку оцінки дій влади. Але не як підготовку до зміни влади через вулицю. Для такого сценарію необхідний внутрішній консенсус еліт, синхронізація порядку денного опозиційного топ-політикуму проти влади, чого ми зараз не спостерігаємо".

Головне питання, на думку Ярослава Божка – чи будуть силові протистояння між протестувальниками та поліцією, а також, наскільки широким буде резонанс із цього приводу у суспільстві.

"Це і буде запорукою успішних та масових наступних акцій протесту, – вважає експерт. – Однак влада у цій ситуації допомагає передноворічні свята та відсутність єдності в лавах опозиційного політикуму".

Читайте також на порталі "Коментарі" — Зеленський зняв інтригу щодо відставки Єрмака.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини