Головна Новини Політика зовнішня політика Переговори Байдена та Путіна: шанс та ризики для України
commentss НОВИНИ Всі новини

Переговори Байдена та Путіна: шанс та ризики для України

Російський президент Володимир Путін має намір провести переговори зі своїм американським колегою Джо Байденом увечері у вівторок, 7 грудня

5 грудня 2021, 15:56
Поділіться публікацією:

Президент РФ Володимир Путін на майбутніх переговорах з президентом США Джо Байденом, підготовка до яких триває, зокрема планує обговорити питання нерозширення НАТО на схід. Про це заявив помічник російського президента Юрій Ушаков. До чого можуть домовитися Байден та Путін, які, як стало відомо, проведуть відеодзвінок у вівторок, 7 грудня? Які тут є ризики та можливості для України? Відповіді на ці та інші питання спробували знайти в інтерв'ю виданню "Коментарі" від наших експертів.

Переговори Байдена та Путіна: шанс та ризики для України

Володимир Путін та Джо Байден. Фото: Слово і діло

Байден уже заявив, що використовуватиме всі можливості, щоб підтримати Україну

Генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко нагадує, що Путін та Байден вже зустрічалися у червні цього року в Женеві.

"Зустріч була неоднозначною. Схоже, сторонами обіцялося одне, вийшло інше. І Путіна явно не влаштовує те, що відбувається. Він хоче не дати переступити намальовані ним "червоні лінії": Україні в НАТО не вступати, спільні навчання з Альянсом не проводити, озброєння в Україну нікому не постачати. Для просування цього порядку денного Путін збільшує кількість військовослужбовців біля кордону з нашою країною, намагатиметься підривати ситуацію в Україні зсередини, у тому числі силами представників "п'ятої колони". Його мета – домогтися зміни керівництва у нашій країні, привівши до влади проросійських політиків", – пояснює генерал.

За його словами, складно сказати, до чого можуть домовитися Байден та Путін, у тому числі у ракурсі українського кейса. Але, акцентує Ігор Романенко, і американський, і російський лідери розуміють – Україна відступати цього разу не має наміру.

"Це не 2014 рік, коли нас умовили: мовляв, не треба воювати, все вирішимо мирним шляхом. У результаті ми восьмий рік живемо у війні. І нам відступати точно не доводиться, – наголошує генерал. – Навіть якщо росіяни ризикнуть атакувати, захоплять весь Донбас, проб'ють коридор у Крим, захоплене ще треба утримати. Ми, зі свого боку, створюємо територіальну оборону. Суть у тому, що воюють не лише збройні сили та силові структури, а й усі державні структури, саме суспільство. Байден уже заявив, що використає всі можливості, щоб підтримати Україну. Наскільки та як це буде реалізовано – побачимо. Президент США і так пішов на поступки "Північним потоком-2", послабивши Україну, газотранспортна система якої втрачає транзит. До того ж ГТС є певною мірою захисним засобом. Якщо РФ, атакуючи Україну, пошкодила б ГТС, Європа цього не пробачила б. І так уже справа зайшла далеко… Усі перебувають у досить складній ситуації. Нікому відступати вже нікуди, а Путін хоче наступати та отримувати дивіденди".

Під час цієї розмови США і РФ можуть досягти компромісу по Україні.

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик упевнений: численні публікації у західних ЗМІ, заяви провідних американських експертів, представників Держдепу про російську загрозу демонструють, що США досить високо підняли ставки в діалозі з РФ.

"Фактично Вашингтон звинувачує Москву у підготовці вторгнення в Україну. Я залишаю за дужками реакцію Києва на все, що відбувається. Але те, як поводиться Вашингтон (не виключаючи, що є певні приготування у наших кордонів, і що росіяни можуть замишляти вторгнення), показує – американці саме підвищують ставки перед якоюсь важливою розмовою з росіянами. Перед деякою розстановкою акцентів, підведенням рисок під етапами. І ці етапи можуть бути не пов'язані з Україною загалом. Йтиметься, наприклад, про питання існування надалі РФ і США на Близькому Сході (у тому ж Афганістані), щодо Китаю, щодо "Північного потоку-2" тощо. Тобто обговорювати мають намір весь спектр американо-російських відносин. І Україна, яка все більше стає не фокусом цих відносин, а якоюсь периферією, навряд чи стане топ-темою у переговорах між Байденом та Путіним", – прогнозує Віталій Кулик.

За його словами, важливо, щоб ми не стали розмінною монетою в американсько-російській політиці. І щоби нас не поставили перед фактом, що ми зобов'язані щось зробити, інакше…

"Щоб нам не почали викручувати руки та примушувати до якихось дій, здатних завдати істотної шкоди нашій нацбезпеці, – пояснює Віталій Кулик. – Боюся, що під час цієї розмови США та РФ можуть досягти компромісу щодо України. Наприклад, погодяться забезпечити верифіковане припинення вогню на Донбасі, але з паралельним початком обговорення кейсу виборів в ОРДЛО та визнання їхнього результату – з подальшою тривалою реінтеграцією. І для Києва це – проблема. Які вибори можуть бути на окупованих територіях, якщо там дедалі більше закручуються гайки та обмежується пересування людей через лінію розмежування? Причому обмежується саме із боку окупантів. Київ, навпаки, створює всі умови для полегшення такого перетину, покращує інфраструктуру КПВВ. А з того боку, останнім часом цілеспрямовано робиться все, щоб максимально знизити кількість людей, які перетинають лінію розмежування".

У цій ситуації, на думку експерта, Київ має наполягати перед Вашингтоном, що про Україну без України не можна говорити. Що консультації з нами мають відбуватися не тільки після переговорів перших осіб США та РФ, а й до. Що Україна має знати про специфіку цих переговорів.

"Також важливо підготувати громадську думку України до того, що будь-які пропозиції наших партнерів, які суперечитимуть нашим національним інтересам, ми приймати не збираємось", – резюмує Віталій Кулик.

Читайте також на порталі "Коментарі" — Байден стурбований можливим державним переворотом, про який заявив Зеленський.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини