На арені українській політиці знову з'явилася фігура екс-генпрокурора Юрія Луценка. Спочатку на його адресу з боку радника глави Офісу президента Михайла Подоляка полетіли докори щодо нібито втручання в американські вибори і організації "цькування" колишнього посла США Марі Йованович. Трохи пізніше сам Луценко в ефірі "Прямого" (запис видалений із загального доступу) відповів на такі випади тим, що найбільше "дратує" Білий Дім зараз керівник ОП Андрій Єрмак.
Між ОП та Юрієм Луценком виник конфлікт. Колаж: "Коментарі" / Д.Романюк
Певний зв'язок між Луценком і Єрмаком існує. Вони обидва контактували з Руді Джуліані, адвокатом 45-го президента Штатів Дональда Трампа, який імовірно шукав із їхньою допомогою компромат на суперника — Джозефа Байдена. "Коментарі" попросили експертів спрогнозувати, як може далі розгортатися ця історія далі, і хто, у підсумку, потрапить під удар.
"Американська феміда каратиме всіх"
На думку політолога Віктора Тарана, українська політика все більше перетворюється на шоу. Причому проблематика — зовсім не жартівлива.
"Колишній генпрокурор Луценко в рамках звинувачень у втручання в американські вибори викликає на публічну дуель главу Офісу президента Єрмака і його радника Подоляка. Колишній міністр Милованов, який став головою наглядової ради "Укроборонпрому" — журналіста Бутусова, котрий угледів ознаки корупції в тому, що Київська школа економіки, яку очолює Милованов, отримала непоганий контракт від дочірнього підприємства, що має відношення до "Укроборонпрому". Постійно оприлюднюються якісь плівки, які б'ють по іміджу різних політсил, але в цілому — по державі..." — говорить експерт.
За його словами, американці будуть "дотискати" питання втручання в їхні вибори.
"Друзі із США запевняли мене, що на всіх провідних каналах активно обговорювалося питання обшуків у Джуліані, в рамках яких знайшли і деякі перетини з Луценком. І чим швидше фігуранти справи дадуть публічні пояснення, тим буде краще і для України, яка є союзником США, і для самих фігурантів", — впевнений Віктор Таран.
Політолог вважає, що український слід у втручанні в американські вибори точно є. І у минулої нашої влади, і у нинішньої.
"Можна згадати плівки з голосами людей, схожими на голоси Порошенка і Байдена, з голосами людей, схожими на голоси Єрмака і Джуліані. Тепер ось нові дані про те, що Луценко теж міг бути причетний до тих чи інших дій, спрямованих проти демократів. Пам'ятають всі й першу телефонну розмову Трампа із Зеленським, коли наш президент запевняв, що у нього буде "стовідсотково свій прокурор". А йшлося про спробу знайти компромат на Байдена", — підкреслює Віктор Таран.
Політолог попереджає, що американська феміда каратиме всіх. Але якщо росіян, котрі розглядаються як геополітичний супротивник, покарали за втручання в американські вибори в першу чергу (в тому числі санкціями), то до українців, які розглядаються як союзники, справа дійшла тільки зараз.
"Поки удари точкові — Деркач та інші. Але все видніше і слід високопоставлених осіб. Американці розуміють, що покарати б треба. Але, як дитину, — сильно не можна, інакше можна нашкодити майбутнім відносинам. І тут дилема. Потрібно посварити, зробити "атата". При цьому сильно відшмагати союзника не можна, а залишати все просто так — теж. Можливо, будуть вибирати, кого сильніше "бити" — представників команди Порошенка або Зеленського. Але "бити" будуть точно", — попереджає політолог.
"Б'ючи по Луценку, досить прямо вдарили й по Порошенку"
Експерт Українського інституту політики Микола Спиридонов не виключає, що ми бачимо зараз якісь передвиборчі рухи.
"У команді Зеленського вже серйозно думають про президентські вибори, на яких, можливо, буде ні на кого спертися. Тому що в рамках деолігархізації, схоже, навіть з Ахметовим "горщики побили", — каже фахівець.
На це, на його думку, вказує навіть тональність каналу "Україна 24", яка демонструє, що Ахметов не в захваті від Офісу президента. Незрозумілими називає Спиридонов і відносини Зеленського з Ігорем Коломойським.
"Рейтинг падає і буде падати, як у попередніх президентів, — прогнозує експерт. — Виходить, єдиний шанс для Зеленського залишитися в кріслі — заручитися підтримкою США. Не гарантії, але якийсь шанс. Відповідно, конкурентом в цьому напрямку йому є Порошенко, який залишається для частини американських еліт "своїм сучим сином". І б'ючи по Луценку, досить прямо вдарили і по Порошенку".
Микола Спиридонов звертає увагу, що в коментарях Подоляка чітко зазначено, що Луценко не міг би робити того, що робив (йдеться, в тому числі й про контакти із Джуліані), не маючи підтримки з боку президента Порошенка.
"Відповідно, в ОП зроблять все, щоб усунути Порошенка як конкурента в боротьбі за американську підтримку, — продовжує експерт. — Що стосується репліки Луценка, ніби Єрмак найбільш токсичний для США, то в ній теж є якась логіка. Судячи з усього, до Єрмака певні питання у нинішньої американської адміністрації є. І оточення Порошенка в рамках контргри проти Зе-компанії зробить так, щоб питань цих було ще більше..."
Метою цієї боротьби фахівець називає підготовку до президентських виборів (а, можливо, і дострокових парламентських), а також боротьбу за американський вплив.
"Є побоювання, що "сивочолий гетьман" заручиться підтримкою і піде на президентські вибори, — каже Микола Спиридонов. — А в Штатах, схоже, не знають, на кого робити ставку. Зеленського там демонстративно уникають. Але і Порошенко став частково токсичний у зв'язку із багатьма скандалами. З іншого боку — ніхто не знає, чи будуть кращі варіанти".
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, звідки, на думку Юрія Луценка, з'явилися так звані "плівки Медведчука". Більше деталей — у нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися, в чому колишній генпрокурор намагався порівняти політику Петра Порошенка і Володимира Зеленського.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.