Президент України Володимир Зеленський анонсував запровадження "економічного паспорта українця" – рахунків для дітей громадян України, на яких накопичуватимуться кошти від сплати за використання надр. Наскільки ця ініціатива є реальною і чи вдасться її реалізувати? У цьому під час інтерв'ю порталу "Коментарі" розбиралися з нашими експертами.

Володимир Зеленський. Фото - сайт Офісу президента України
Із прив'язкою "економічного паспорта українця" до ресурсного закону №5600 президент помилився
Економічний експерт Данило Монін нагадує, що ця ініціатива фігурувала у передвиборчій програмі Володимира Зеленського. Але активно почала рухатися лише цього року.
"У результаті Нацрада реформ підготувала законопроект про економічний паспорт. Його суть в тому, що частина доходів від надр буде використана під спеціальну бюджетну програму: кошти перераховуватимуть на рахунки новонароджених та індексуватимуть. Але зняти їх можна буде лише при досягненні 18 років. Втім, – зазначає експерт, – подивимося 10 грудня на фінальну версію законопроекту. Можливо, вона буде іншою по суті".
Щодо прив'язки цієї ідеї до ресурсного закону №5600, то тут президент помилився, вважає Данило Монін.
"Кабмін прив'язав до ухвалення цього закону будівництво та реконструкцію аеропортів, залізниць і навіть підготовку до перепису. Таким низькосортним шантажем проштовхували збільшення податків у законі №5600, де крайніми залишаться фермери, яким підняли податки вп'ятеро", – резюмує експерт.
В Україні йдеться про диджилізацію, трансформацію економіки, але при цьому дітей готуватимуть платити за своє навчання за рахунок використання природних надр
Голова Директорату Асоціації франчайзингу України, віце-президент Асоціації інвесторів в Україні Андрій Кривоніс наголошує, що з ідеєю економічного паспорта нічого глобального поки що не сталося.
"Так, на перший погляд, уточнено формулювання у презентації. Але наскільки це відображено у проекті закону, поки що оцінити неможливо. Проблема полягає в іншому. А навіщо країні, яка намагається позбавитися статусу продавця ресурсів та бачить себе серед лідерів Індустрії 4.0, орієнтуватися на ресурсну складову? В Україні йдеться про диджиталізацію, трансформацію економіки, але при цьому дітей готуватимуть платити за своє навчання за рахунок використання природних ресурсів. У такому формулюванні ми закладаємо дисонанс стратегій розвитку", – вважає експерт.
Андрій Кривоніс також зазначає, що самого проекту ще в публічному просторі немає, тому передбачити текст неможливо.
Читайте на порталі "Коментарі" — Зеленський анонсував відкриття накопичувальних рахунків для дітей українців.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.