Рубрики
МЕНЮ
Вечканова Елена
Особисті зустрічі високопоставлених політиків Білорусі та Росії у 2021 році відбуваються із завидною регулярністю. Так, наприклад, уже в п'ятницю, 28 травня, планується проведення чергового "саміту" між Володимиром Путіним і Олександром Лукашенком. "Коментарі" вирішили дізнатися в експертів, про що ж можуть домовитися два диктатори.
Лукашенко та Путін зустрінуться 28 травня у Сочі. Колаж: "Коментарі" / Д.Романюк
Варто зазначити, що цього разу зустріч політиків має відбутися в Сочі. Нинішній діалог буде проходити на тлі чергового загострення відносин між Мінськом та цивілізованим світом. Причина, звичайно, у примусовій посадці одного із пасажирських авіалайнерів на території РБ і подальший арешт білоруського опозиціонера Романа Протасевича.
Україна разом із низкою інших європейських країн жорстко відреагувала на подібну зухвалість режим Лукашенка і, крім припинення авіасполучення, планує заборонити літакам з Білорусі будь-які переміщення над країною. Лукашенка подібна позиція не дуже влаштовує, про що він прямо заявляв під час спілкування із журналістами.
"Коментарі" попросили експертів спрогнозувати, чи варто очікувати від зустрічі Лукашенка і Путіна певних доленосних рішень. Фахівці розповіли, чи можуть політики підписати документи, які б привели до "поглинання" Білорусі путінською Росією, і які ризики вся ця ситуація несе для України.
Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко називає цей, вочевидь, далеко не останній візит Лукашенка на зустріч із Путіним "човниковою дипломатією" білоруського диктатора.
"Він гарячково "петляє" у відносинах з Росією, прагнучи зберегти свою одноосібну владу і отримати підтримку від РФ, не потрапляючи від неї в надмірну залежність. Це об'єктивний інтерес Лукашенка. Путін же буде і далі затягувати свого білоруського колегу в павутину Союзної держави. Але підписувати щось серйозне із Лукашенком саме зараз, напередодні зустрічі з Байденом, і після нещодавніх авантюрних спецоперацій білоруського диктатора з примусовою посадкою цивільного літака, не дуже зручно і не цілком доцільно", — вважає Володимир Фесенко.
На його думку, Лукашенко і Путін грають у різні ігри.
"Путін поступово плете свою павутину навколо Лукашенка, а "бацька" гарячково смикається, намагається послабити ці пута, заодно воюючи з усіма явними і уявними ворогами. Тому я не очікую підписання якихось "доленосних" документів між Путіним і Лукашенком саме зараз", — зазначає політолог.
Політтехнолог, експерт Центру протидії інформаційним агресіям "AM&PM" Олександр Курбан впевнений, що Лукашенко, повільно, але впевнено рухається шляхом, який у 2014 році пройшов колишній президент України Віктор Янукович.
"Лукашенко втрачає владу, все більше занурюючись в болото "русского міра", перетворюючи свою країну на провінцію РФ. Попри те, що нинішній білоруський лідер на порядок розумнішій і хитріший за Януковича, у нього немає ні найменших шансів викрутитися. Кремль зробив усе, щоб від Білорусі відвернувся Захід. А недавні події з літаком перетворили цю країну в геополітично токсичну зону відчуження, над якою навіть пролітати небезпечно", — підкреслює експерт.
На його думку, те, що де-юре союзну державу РФ і Білорусі (договір підписаний 2 квітня 1997 року) стало таким де-факто — це великий тактичний програш Заходу.
"У боротьбі з путінським режимом США і ЄС втратили можливість використовувати Білорусь як сіру зону для просування своїх інтересів. При цьому слід зазначити, що така "перемога" РФ в стратегічному плані є для неї серйозною проблемою. Кремль остаточно повісив собі на шию непідйомну в фінансовому плані ношу — і взяв на себе весь негатив правління Лукашенка. Відтепер і до повного позбавлення влади білоруського диктатора (а воно, думаю, не за горами), саме Путін відповідає за те, що відбувається в Білорусі", — зазначає Олександр Курбан.
Експерт упевнений, що все це позначиться і на Україні, якій доведеться зміцнювати сотні кілометрів кордону. Також Курбан прогнозує різного роду провокації в прикордонній зоні та пунктах перетину кордону.
"Знову ж таки, транзитні, економічні проблеми в нових умовах не забаряться позначитися. Безумовно, додасться головного болю у керівництва країн Балтії та Польщі, які тепер будуть в прямому і безпосередньому контакті із РФ", — говорить експерт.
При цьому Олександр Курбан вважає, що сама по собі, російська загроза була б не так катастрофічна для сусідніх країн Східної Європи, якби не одна важлива геополітична обставина.
"У нинішньому американо-китайському протистоянні РФ, а відповідно і Білорусь, будуть союзниками Китаю. Це дасть можливість істотно поповнити матеріальні ресурси Кремля і отримати політичну підтримку з боку Пекіна. Одним словом, геополітичний вузол проблем в Східній Європі туго затягується, а в повітрі все виразніше починає пахнути порохом", — резюмує фахівець.
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, яким чином офіційний Кремль став на бік Білорусі в "літаковому кейсі Лукашенко". Більше деталей — в нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися про те, як в Україні відреагували на "тролінг" Олександром Лукашенком американського президента Джозефа Байдена. Чому таку поведінку білоруського політика вважають проявом слабкості, дізнайтеся в нашій публікації.
Новини