Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Продовжують кипіти пристрасті навколо угорсько-російського контракту на поставку газу в обхід України. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вважає, що Угорщина завдала серйозного удару по двостороннім відносинам з нашою країною, виключивши українську ГТС зі схеми поставок газу з Росії.
Угорщина підписала контракт з "Газпромом" - фото з відкритих джерел
Угорщина, в свою чергу, жорстко відреагувала на критику. Глава угорського МЗС Петер Сійярто заявив, що Україна втручається у внутрішні справи держави. Сторони обмінялися викликами послів один одного в зовнішньополітичні відомства.
Чому ми не змогли запобігти цьому удару? Чи можемо щось ще зробити? До чого може привести україно-угорський конфлікт, що розгортається? На ці питання порталу "Коментарі" відповіли експерти.
Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський міркує так:
Україна, на думку експерта, навряд чи може істотно вплинути на вже підписаний контракт (згідно з ним, "Газпром" буде постачати в Угорщину 4,5 мільярда кубометрів газу щорічно за двома маршрутами: 3,5 мільярда кубів через Сербію — газопроводом "Турецький потік" і його сухопутними продовженнями, а 1 мільярд кубів — через Австрію; контракт розрахований на 15 років з можливістю зміни умов через 10 років). А ось зіпсувати дипломатичні відносини з Будапештом — цілком може.
Директор Департаменту внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень, доктор політичних наук Ігор Петренко називає ситуацію, що склалася, наочним прикладом того, про що говорять президент Зеленський, глава МЗС Кулеба, наші дипломати. А саме — що РФ використовує газ як енергетичну зброю.
За його словами, про те, що готується контракт між Угорщиною і "Газпромом", було відомо ще влітку. Але ми не знали деталі контракту, зокрема, що він буде передбачати поставку газу в обхід України.
Експерт акцентує, що це відбувається врозріз із декларованою політикою добросусідства, і з тим прогресом, який Україна досягла у відносинах з Угорщиною після 2019 року.
На думку експерта, наша реакція досить жорстка. Викликані для консультацій посли. Зроблено звернення до Єврокомісії. Українські офіційні особи в досить гострій формі висловилися щодо дій угорської сторони.
"Але це фактичні все, що можемо зробити, — вважає Ігор Петренко. — Можна згадати, як і Франція відреагувала , коли Австралія розірвала з нею контракт на поставку субмарин — на користь США. Послів відкликали, про удар в спину говорили. Але зробити нічого не можуть, тому що це — суверенне рішення іншої держави ... Зрозуміло, що нам важливо активніше, в тому числі на прикладі з угорсько-російського газового контракту, показувати всім партнерам, що РФ використовує газ саме як енергетичну зброю. І підкреслювати, що з "Північним потоком-2" буде так само. Ну, а відносини з Угорщиною у нас однозначно на певний проміжок часу погіршуватися. Правда, не думаю, що дійде до якогось серйозного кризи. Швидше за все обмежиться жорсткою дипломатичною риторикою. Особливих важелів впливу на ситуацію у нас, повторюся, немає".
Раніше "Коментарі" писали, що запуск газопроводу "Північний потік-2" може бути відкладений .
Новини