У четвер, 9 грудня, відбудеться телефонна розмова між президентом США Джозефом Байденом та президентом України Володимиром Зеленським. До того ж Байден переговорив з президентом РФ Володимиром Путіним, а також двічі (до і після розмови з Путіним) з лідерами Франції, Німеччини, Італії та Великобританії. Чого очікувати від розмови Байдена із Зеленським? Чи можуть нас поставити перед чимось, як перед фактом? Наші експерти в інтерв'ю виданню "Коментарі" спрогнозували ситуацію.
Володимир Зеленський і Джо Байден. Фото з відкритих джерел
Пауза перед дзвінком Байдена Зеленському була потрібна американській стороні
Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов коментує ситуацію так:
"Головний результат переговорів Байдена та Путіна вже зрозумілий – ризик військової ескалації знизився, і пріоритетними стануть дипломатичні методи роботи. Пауза перед дзвінком Байдена Зеленському, ймовірно, була потрібна американській стороні, щоб підготувати конкретніші пропозиції, а не лише переказати зміст розмови з Путіним".
На думку Ігоря Попова, Офіс президента України збудував конструктивні відносини з командою Байдена, підтвердженням чого стало підписання нової Хартії про стратегічне партнерство між Україною та США місяць тому.
"У Конгресі існує двопартійна підтримка українських інтересів у сфері безпеки. Але активність Росії створює нові виклики, і з ними потрібно буде працювати, – наголошує експерт. – Насамперед, варто очікувати на активізацію мирного процесу на Донбасі. Російська сторона не заперечує проти підключення США до Нормандського формату. Це може стати приводом для певного перегляду Мінських угод та формування алгоритму "Мінськ", більш вигідного Україні. Україна вимагатиме перегляду порядку реалізації комплексу заходів, і проведення місцевих виборів лише після виведення російських військ та виходу українських прикордонників на неконтрольовані ділянки кордону".
Хоча у будь-якому разі, акцентує Ігор Попов, для українського суспільства політична інтеграція ОРДЛО – це складне питання, і після семи років війни кількість прихильників особливого статусу лише зменшилася.
"Другий блок питань для обговорення Зеленського з Байденом – вимоги Кремля щодо гарантій нерозширення
НАТО на схід . Анонсовано створення робочих груп та можливо навіть нових постійних дипломатичних майданчиків для вироблення компромісних рішень. З одного боку, Україна внесла курс на інтеграцію до НАТО у свою Конституцію. З іншого боку, у середньостроковій перспективі НАТО не готове до такого рішення. Тому для України важливо увійти до всіх робочих груп, виступати зі своїми аргументами і впливати на прийняття рішень на користь національної безпеки нашої країни", – резюмує експерт.
Нинішня влада України не викликає довіри у адміністрації Байдена
Політолог Володимир Цибулько наголошує, що Байден – не той політик, який ставить перед фактом.
"Так, російські пропагандисти та їхні українські підспівувачі намагаються акцентувати увагу на тому, що війська США не захищатимуть Україну (про що прямо заявили керівництво Штатів). Ну, то для такого захисту мають бути правові механізми, – пояснює Володимир Цибулько. – Суть такого нешвидкого діалогу з Зеленським полягає в тому, що українська сторона в особі нинішнього президента не викликає довіри в адміністрації Байдена. Тому формуються насамперед обставини за периметром, які розширюють умови підтримки української демократії – саме демократії. Тому що вона приведе до влади відповідальніших політиків, з якими можна буде вести довірчий діалог".
Боязнь, що за нас все вирішать і поставлять перед фактом, передчасна, упевнений політолог.
"Замдержсекретаря США Вікторія Нуланд висловлювалася у стилі, що у Мінських домовленостях немає нічого страшного. Комусь це може подобатися, комусь – ні. Але саме до них прив'язані санкції проти Путіна. І ці санкції потрібно нарощувати – до повного виходу РФ з України", – зазначає Володимир Цибулько.
Читайте також на порталі "Коментарі" – Байден зняв інтригу щодо відправлення військ на допомогу ЗСУ перед російською загрозою.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.