У Брюсселі відбувся саміт Східного партнерства, у якому взяв участь і президент України Володимир Зеленський. У рамках саміту лідери Грузії, Молдови та України лобіювали дозвіл розпочати переговори щодо приєднання до Євросоюзу. А Словенія стала черговою країною, яка підтримала намір України вступити до ЄС. Ще Зеленський вперше зустрівся з новим канцлером Німеччини Олафом Шольцем, з яким говорив про "Північний потік-2" як інструмент, за допомогою якого можна домогтися від Росії якихось зрушень у виконанні "Мінська". Експерти проаналізували для видання "Коментарі" підсумки саміту.
Саміт Східного партнерства. Фото: сайт Офісу президента
Плюси зустрічі – підтримка України з боку західних партнерів, а мінуси – жодних конкретних рішень щодо завершення війни на Донбасі
Політичний експерт директор Communication group Володимир Манько звертає увагу, що шостий саміт Східного партнерства проходив на тлі зростання напруги в Європі через накопичення російських військ на українському напрямку.
"Для України важливими є результати зустрічі президента Зеленського з лідерами країн-учасників Нормандського формату, а саме Німеччини (канцлер Олаф Шольц) та Франції (президент Еммануель Макрон). Така зустріч пройшла. Але за її наслідками складно говорити про якийсь прогрес у питанні завершення війни на Донбасі та повернення українських територій. Тобто підтримка нашої цілісності та суверенітету прозвучала, так само як і на попередньому саміті Східного партнерства та інших подібних заходах. Але жодних проривних та прийнятних для всіх сторін кроків для цього не запропоновано", – зазначає Володимир Манько.
Так, європейці знову попередили Росію, що вона заплатить дуже велику ціну у разі нової агресії проти України. Але чи це не буде занадто пізно?
"На зустрічі так званого Асоційованого тріо, що складається з України, Молдови та Грузії, було укладено спільну заяву, де йдеться, що країни разом рухатимуться до повної адаптації до стандартів ЄС у всіх сферах. Президент Зеленський ще раз наголосив на своїй ініціативі долучити США до питання завершення війни на Донбасі як провідного гравця. Формат то, можливо як нормандський, і інший. З Путіним Зеленський пропонує зустрітися як у Нормандському форматі, так і тет-а-тет, – перераховує Володимир Манько важливі моменти та заяви саміту. – Резюмуючи: плюси зустрічі – це підтримка України з боку західних партнерів, а мінуси – жодних конкретних рішень, які б наближали завершення війни та повернення територій".
Наразі головне питання – чи зможе Зеленський відстояти позиції України перед тиском колективного Заходу
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає, що саміт Східного партнерства не став проривом. Чого, на його думку, варто було очікувати.
"Країни-учасниці підбили підсумки реалізації програми за минулі 12 років, а також намітили пріоритетні напрями для посилення взаємодій між ЄС та країнами, які мають на меті приєднатися до Союзу. Йдеться про Україну, Грузію та Молдову, яких так само об'єднує наявність неврегульованих конфліктів з РФ. Тобто три країни продовжують виступати єдиним фронтом і консолідувати свої зусилля щодо посилення політичної та економічної інтеграції з ЄС. Але окрім спільної декларації жодних практичних результатів, на жаль, немає", – зазначає політолог.
Він наголошує, що нас насамперед цікавить збільшення квот на постачання української продукції на ринок ЄС у рамках Зони вільної торгівлі. Ну і, безумовно, запровадження санкцій, як попередження – чи, як мінімум, озвучення тих, що будуть запроваджені у разі нової агресії РФ проти України.
"Ні другого, ні, тим більше, першого ми, на жаль, не дочекалися, – констатує Максим Ялі. – Що також, у принципі, було очікуваним. Прозвучали ритуальні заяви на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України. І навіть заяви деяких топ-чиновників, що вважають Росію учасницею конфлікту на Донбасі, а не гарантом виконання Мінських угод. Тільки на практиці і лідери Франції та Німеччини як країни-учасниці Нормандського формату продовжують вимагати від України виконання їхньої політичної частини. Впевнений, саме це й було головною темою переговорів Зеленського із Шольцем та Макроном. Тому зараз головне питання – чи зможе Зеленський відстояти позиції України перед тиском колективного Заходу, включаючи і США".
Читайте також на порталі "Коментарі" — Зеленський хоче офіційної підтримки України на шляху до членства в ЄС ще трьох країн.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.