Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
З кожним новим інсайдом про угоду щодо корисних копалин, яку США змушували підписати Україну, вона виглядає дедалі катастрофічнішою. Отримавши пропозицію від президента України Володимира Зеленського, яка стосувалася рідкісноземельних металів, президент США Дональд Трамп включив свою жадібність на повну і вирішив, що натрапила на нагоду просто колонізувати Україну. Такий висновок можна зробити з матеріалу The Daily Telegraph, повідомляє портал "Коментарі".
Умови Трампа щодо доступу до ресурсів України виявилися "гіршими за репарації, накладені на Німеччину". Фото: Коментарі
Британське видання стверджує, що ознайомилося з текстом угоди, яку Зеленського змушували підписати тиском та шантажем. З'ясувалося, що Трамп дуже широко трактує термін "природні ресурси". Зокрема, документ передбачав контроль Вашингтона над усіма мінеральними ресурсами, включаючи нафту та газ, порти та "іншу інфраструктуру".
Згідно з документом, Вашингтон та Київ мають сформувати спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що "ворожі сторони конфлікти не матимуть вигоди від відновлення України". При цьому про власне інвестиції в документі не йшлося, але Трамп вимагав, щоб США забирали 50% від поточних доходів, які Україна отримує від видобутку ресурсів, а також 50% від вартості "всіх нових ліцензій, виданих третім особам". Крім того, США хотіли застовпити за собою право переважної купівлі корисних копалин, придатних для експорту, які будуть видобуті за новими ліцензіями.
The Telegraph вважає, що Зеленський, намагаючись зацікавити Трампа українськими ресурсами, ймовірно, не очікував, що "зіштовхнеться з умовами, які зазвичай застосовуються до держав-агресорів, які зазнали поразки у війні". За оцінкою видання, те, що США прописали в угоді для України — це гірше за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їх поразки у 1945 році.
"Якби проект ухвалили, вимоги Трампа склали б більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором", — підсумовує The Telegraph.
"Коментарі" писали, що у Мюнхені американці на чолі з віце-президентом Джей Ді Венсом фактично поставили ультиматум Зеленському . Вашингтон, порушуючи міжнародні правила, хотів передачі за договором українських надр, без урахування пропозицій Києва до розробленого Америкою документа. Від Зеленського в тоні, що межує з хамством, вимагали підписати документ, що не влаштовував Україну, "негайно". Україні заявили, що інакше зустріч із американською делегацією (тим самим Ді Венсом та держсекретарем Марко Рубіо) не відбудеться.
Як писали "Коментарі", 12 лютого під час візиту до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент подав проект угоди про економічне партнерство . У документі йшлося про українські природні ресурси. Президент України Володимир Зеленський наголошував на тому, що таку угоду країни можуть підписати під час Мюнхенської конференції з безпеки, яка триває з 14 по 16 лютого (чутки, що президент відмовився підписувати документ, з'явилися відразу після зустрічі з Бессентом).
Зеленський 17 лютого підтвердив інформацію, що раніше з'явилася в ЗМІ, що американський документ не містив жодних конкретних гарантій для України та зобов'язань з боку США, тому не влаштував його. Але, в принципі, додав президент, Україна зацікавлена в інвестиціях зі Штатів.
"Коментарі" повідомляли, що український інвестбанкір Сергій Фурса розібрав положення проекту документа, який США нав'язували Україні, та пояснив, що з ним не так. Але, зважаючи на все, Фурса не знав усіх масштабів катастрофи, і The Daily Telegraph додав багато нового.
Новини