Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
На Мюнхенській конференції з безпеки команда Білого дому намагалася продавити свідомо невигідний Україні договір про доступ США до її корисних копалин та змусити українську сторону підписати його – без урахування українських пропозицій та правок, які Америка просто викреслила. Така поведінка представників Штатів суперечить усім традиціям та нормам міжнародних відносин. Про це пише 17 лютого портал "Коментарі" із посиланням на "Європейську правду".
Делегація США погрожувала, що Зеленський не зустрінеться з Джей Ді Венсом, якщо не підпише угоду щодо корисних копалин на умовах Америки. Фото: Офіс президента України
За даними джерел "ЄП" в українській переговорній групі, американці на чолі з віце-президентом Джей Ді Венсом фактично поставили ультиматум президенту Володимиру Зеленському. Вашингтон, порушуючи міжнародні правила, хотів передачі за договором українських надр, без урахування пропозицій Києва до розробленого Америкою документа.
Зазначається, що українська делегація поставилася з розумінням до позиції США про те, що у Мюнхені угода про надра має бути підписана обов'язково, але не сприйняли це буквально. У Києві вважали, що це був "образний вираз". "Європейська правда" вказує, що документ, про який йдеться — міжурядова угода, і в такі терміни без опрацювання її підписання технічно неможливе "навіть теоретично" — так у міжнародних відносинах не робиться.
Однак США хотіли підписання в Мюнхені будь-що, спробували влаштувати Україні бліцкриг і потужний тиск, вимагаючи підписати угоду негайно. Зокрема, Зеленському було заявлено, що зустріч з Ді Венсом (а значить, і фактичний початок діалогу зі США) йде в "пакеті" з підписанням договору, який не влаштовує Україну.
Проте ця стратегія не спрацювала. Зеленський відмовився підписувати в Мюнхені документ у тому вигляді, на якому наполягав Білий дім. Після цього сталося "ще несподіваніше", зазначають автори статті. Режим "максимального тиску", що межував із хамством, американці вимкнули в один момент, і діалог "продовжився так, наче нічого й не було". Зустріч з ді Венсом і держсекретарем США Марко Рубіо, як відомо, також відбулася, хоча і була перенесена на пізніший час.
"Розрахунок американців на те, що в умовах лиха та через наближення мирних переговорів Київ погодиться на будь-які умови, не спрацював", — констатує "ЄП".
Усі співрозмовники видання наголошують, що Україна не відмовляється від угоди – офіційно Зеленський та Венс домовилися про доопрацювання проекту. Окрім юридичних рамок, у документі необхідно прояснити вартість угоди, йдеться у статті. Трамп та його підлеглі називають все більші цифри, говорячи про обсяги військової допомоги, які угода має компенсувати, – від кількох сотень мільярдів доларів заяви вже досягли трильйонів.
Не менш болючим є й сам мотив компенсації військової допомоги, яку адміністрація попереднього президента Джо Байдена називала безоплатною. Пропозиції повернути ці гроші у будь-якій формі ставить у нерівне становище Європу та інших українських союзників, які також витратили значні кошти на підтримку України, пише "Європейська правда".
Як писали "Коментарі", 12 лютого під час візиту до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент подав проект угоди про економічне партнерство . У документі йшлося про українські природні ресурси. Президент України Володимир Зеленський наголошував на тому, що таку угоду країни можуть підписати під час Мюнхенської конференції з безпеки, яка триває з 14 по 16 лютого (чутки, що президент відмовився підписувати документ, з'явилися відразу після зустрічі з Бессентом).
14 лютого в українській делегації в Мюнхені повідомили, що Україна доопрацювала проект угоди про партнерство і передала його американській стороні з ймовірною перспективою, що вона може бути розглянута та підписана на зустрічі Зеленського з віце-президентом США Джей Ді Венсом. Згодом про таке підписання не повідомлялося. Зеленський 17 лютого підтвердив інформацію, що раніше з'явилася в ЗМІ, що американський документ не містив жодних конкретних гарантій для України та зобов'язань з боку США, тому не влаштував його. Але, в принципі, додав президент, Україна зацікавлена в інвестиціях зі Штатів.
"Коментарі" повідомляли, що український інвестбанкір Сергій Фурса розібрав положення проекту документа, який США нав'язували Україні, та пояснив, що з ним не так.
Новини