Експерти розібрали основні меседжі, які озвучив президент Зеленський під час свого виступу в парламенті
1 лютого перед нардепами виступив президент України Володимир Зеленський. Просто у Раді він підписав указ про зміцнення обороноздатності країни. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" цей виступ.
Президент намагається збити паніку та зміцнити обороноздатність
Політтехнолог Борис Тізенгаузен пояснює:
"У тій ситуації, в якій ми зараз перебуваємо (європейські, американські та деякі українські ЗМІ називають різні дати російського вторгнення, наводять різні сценарії, демонструють навіть карти завдання ударів), нам потрібно збити паніку і зміцнити обороноздатність. І мені здається, що Зеленський саме цим займався. І наприкінці минулого тижня, коли давав
прес-конференцію іноземним ЗМІ. І сьогодні, виступаючи у парламенті. Цими виступами він заспокоював паніку. Навівши офіційну позицію української влади. А підписаний указ, який підвищує зарплати нашим військовим, збільшує упродовж наступних трьох років чисельність збройних сил України на 100 тисяч людей професійної армії – це вже про зміцнення обороноздатності".
І все це, наголошує експерт, відбувається на тлі візитів до Києва британського та польського прем'єрів, на тлі анонсу нового формату Великобританія-Польща-Україна.
"Тому важливо було дати певні меседжі. У тому числі про підтримку наших партнерів, про те, що ми взаємодіятимемо з тими, хто дивиться з нами в один бік. Технологічно, як на мене, як політтехнолога, все було зроблено правильно", – резюмує Борис Тізенгаузен.
Є чотири пояснення, чому такий виступ Зеленського пролунав саме зараз
На думку експерта Українського інституту політики Руслана Бізяєва, сьогоднішній виступ Зеленського мав дати черговий поштовх у розвитку концепції, яку ми спостерігаємо, мабуть, з кінця грудня. А саме: що в країні все нормально, панікувати не треба, нормандський формат розблокований (тобто Путін не нападе), жодних "зрад" не буде, ситуація під контролем, опалювальний сезон якось проповземо.
"Навіщо потрібен був такий виступ саме зараз? Перше – падає рейтинг. Друге – почалися непоняття з американцями,
явні та приховані тертя. Третє – прилітає до Києва британський прем'єр Борис Джонсон (йдеться про створення союзу Україна-Польща-Великобританія). Четверте – маємо найскладнішу ситуацію в економіці. При цьому тоді як українська влада у західних партнерів просить гроші, вони у відповідь надсилають патрони та снаряди. Боєприпаси – штука хороша, тільки на хліб їх не намажаєш", – зазначає експерт.
Тим часом, продовжує він, згідно з останніми даними, опублікованими Європейською бізнес-асоціацією, лише 45% наших компаній планують працювати в колишньому режимі у разі загострення політичної ситуації або початку воєнних дій. А решта готує план "Б".
"Що таке у бізнесі план "Б"? Насамперед – заморозка всіх другорядних та непріоритетних витрат та вкладень. Це відхід у тінь, оптимізація податків – і таке інше. Тож мета виступу була – заспокоїти всіх (особливо бізнес). Дати потужний сигнал нашим західним партнерам, що єдина особа, яка приймає рішення в Україні, це, як і раніше, Офіс президента, а не всякі там опозиціонери. Ну і – внести сум'яття в стан опозиції, яка вже почала прокачувати тему "зрад" та "червоних ліній" у рамках нових зустрічей у нормандському форматі. Чи вдалося? Відповіді на це питання ми сьогодні не отримаємо, – упевнений Руслан Бізяєв. – Але судячи з того, що відбувається у малому та середньому бізнесі, що відбувається з інвесторами (не плутати зі спекулянтами), що наша ГТС починає працювати в реверсному режимі – гадаю, одними виступами проблем не вирішити. Повинні наслідувати певні дії. Не виключаю, що такими стануть поїздка на Донбас чи якийсь інший складний регіон".
Читайте також на порталі "Коментарі" - Зеленський підписав указ: на скільки зросте чисельність армії України.