Головна Новини Політика президент Кінець війни та важливі прохання: про що говорить звернення Зеленського до лідерів G7
commentss НОВИНИ Всі новини

Кінець війни та важливі прохання: про що говорить звернення Зеленського до лідерів G7

Володимир Зеленський під час онлайн-участі у саміті лідерів «Групи семи» окреслив основні напрямки взаємодії України та G7

27 червня 2022, 18:35
Поділіться публікацією:

Президент України Володимир Зеленський у понеділок, 27 червня, звернувся до лідерів саміту "Великої сімки" (G7) із проханням передати нашій країні системи протиповітряної оборони, запровадити додаткові санкції проти РФ та надати Україні гарантії безпеки. Він також зазначив, що хоче, щоб російсько-українська війна закінчилася до кінця року. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" заяви, що прозвучали.

Кінець війни та важливі прохання: про що говорить звернення Зеленського до лідерів G7

Володимир Зеленський. Фото - сайт Офісу президента України

Путін явно розраховує на економічні труднощі та погіршення життя у США та Європі, а ще на наше виснаження

Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожній нагадує, що напередодні засідання лідерів країн "Великої сімки", що відбулося в німецькому замку Ельмау, путін вирішив салютувати зустрічі – і випустив по Україні кількість ракет, які фахівці оцінюють у суму приблизно у півмільярда доларів.

"Очевидно, ці "привіти" є тугою за клубом, в якому в минулому був і путін разом зі своєю недокраїною, – зазначає експерт. – Не знаю, чи справив на керівників G7 якесь враження кремлівський смертоносний феєрверк, але це вже не мало б жодного значення в одностайній підтримці України. Звичайно, ця підтримка відрізняється, вона різна (з різних причин) від тих чи інших країн, але тут важливе спільне союзництво".

Юрій Подорожній наголошує, що ми в Україні за останні чотири місяці звикли до того, що президент Зеленський став бажаним гостем – від засідань парламентів та урядів до виступів на найпрестижніших світових форумах.

"Ще минулого року важко було уявити українського президента учасником саміту G7. Я вірю, що колись "Велика сімка" знову стане вісімкою, але вже за участю нашої країни, – зізнався експерт. – Виступ президента стосувався ключових питань війни. Зеленський порушив питання встановлення в Україні системи ППО за допомогою клубу найрозвиненіших країн. І це питання, швидше за все, буде вирішено".

Не менш важливим, але досить болючим є питання санкцій проти країни-агресора, наголошує Юрій Подорожній.

"Україна, як і, сподіваюся, інші цивілізовані країни розуміє, що дієві санкції – це ембарго на постачання газу, нафти та інших корисних копалин. Росія, яка є постачальником сировини, задихнеться лише в тому випадку, якщо газо та нафтопроводи висохнуть, а її золото, ліс чи вугілля не будуть потрібні на світовому ринку. Однак західні країни не поспішають до повного ембарго через різні причини, – зазначає експерт. – Отже, санкції – це те можливе, що можуть дати нам наші союзники проти Росії".

На думку політтехнолога, рано чи пізно Захід буде змушений прийти до повного припинення купівлі у РФ газу та нафти.

"Тим більше, що путін, очевидно, змушений буде йти на затяжну війну. Мені важко судити про це з військової точки зору, а ось з політичної – він явно розраховує на економічні труднощі та погіршення життя у США та Європі. Та й на наше виснаження. Проте спільні зусилля України та її союзників, на думку українського президента, мають дати позитивні результати. Принаймні так випливає із заяви Зеленського перед лідерами "Великої сімки". Президент України сподівається, що війна закінчиться до кінця цього року. А це вже заява не політична, а військова, – наголошує Юрій Подорожній. – Зрештою зробив його саме верховний головнокомандувач".

Нам у жодному разі не можна допустити, щоб конфлікт перейшов у затяжну стадію, як було із ситуацією на Донбасі, як залишається в тій же Сирії

"Зрозуміло, що ми потребуємо нових систем ППО (протиповітряної оборони) загалом та ПРО (протиракетної оборони) зокрема. Кажу, як мешканець Харкова, який стрясають практично щоденні обстріли. Ракети запускаються, як правило, із Бєлгорода. Час підльоту маленький, збивати їх дуже складно. І нам потрібні ефективні системи, які дають змогу це робити", – упевнений експерт Українського інституту політики (УІП) Микита Трачук.

Як відомо, продовжує він, бажання обкласти Росію такими санкціями, щоб агресія стала для неї непомірним тягарем.

"Хоч, мені здається, самі західні лідери вже не знають, які санкції ще вводити, окрім уже застосованих. Але варіанти, звісно, є. Питання лише в тому, чи це допоможе так швидко, як потрібно, – підкреслює експерт. – І чи почують ці заклики західні лідери? Адже українська влада, їх представники, повторюють їх буквально щодня, та ще й кілька разів".

Микита Трачук звертає увагу на те, що з'явилися повідомлення, ніби США готові передати нам нові системи ПРО. Чим швидше це буде зроблено, тим краще, упевнений він. По-доброму такі системи нам потрібні були ще вчора.

"Щодо необхідності завершення війни до кінця року. Мені здається, це маркерна заява президента. І вона випливає з того, що поступово накопичуватиметься (це вже проглядається і в Україні, і на Заході) втома від війни. Кількість життєво необхідної допомоги може скоротитися. Ближче до осені-зими проблеми соціально-економічного характеру, у тому числі пов'язані з опалювальним сезоном, зростанням безробіття та інфляції, падінням економіки – стануть особливо гостро. Нам у жодному разі не можна допустити, щоб конфлікт перейшов у затяжну стадію, як було із ситуацією на Донбасі, як залишається у тій же Сирії. Звідси – і заяви подібні до тих, що сьогодні зробив Зеленський", – пояснює представник УІП.

При цьому треба розуміти, наголошує він, що одного бажання якнайшвидшого припинення війни – мало.

"І той же Зеленський сьогодні, у спілкуванні з лідерами G7, акцентував, що зараз не час для переговорів з Москвою. Що Україна виходитиме на якісь домовленості, лише маючи сильнішу позицію, ніж зараз. І виходить якийсь дисонанс, – зазначає експерт. – З одного боку, глава держави хоче, щоб війна закінчилася якнайшвидше (а будь-яка війна закінчується переговорами та підписанням хоч якогось, навіть проміжного, мирного договору, хай навіть просто про припинення вогню). З іншого, говорить про те, що поки що для переговорів – не час".

Виходять із ситуації на даний момент, Микита Трачук оцінює, як малі шанси на закінчення російсько-української війни цього року.

"Йде гаряча фаза, особливо на Донеччині. Жодна зі сторін не дозріла для підписання мирного договору, вважаючи, що вона "ось-ось – і покаже" супротивникові. Тих цілей, які декларувалися, ні Україна (яка хоче повернути тимчасово окуповані території хоча б на момент до 24 лютого 2022 року), ні Росія (яка хоче як мінімум захопити весь Донбас і залишити за собою частини Запорізької та Херсонської областей) не досягли. Ситуація паритетна (на сході більше тисне РФ, на півдні є певний поступ ЗСУ). Кожен чекає на деякий перелом у війні, – підкреслює експерт. – Анонсується, що це може статися у серпні, коли важке озброєння від партнерів українські воїни зможуть масовіше використовувати на фронті, вирівнюючи позиції".

На думку експерта, до кінця року ми вийдемо або на зниження інтенсивності бойових дій, або на якесь перемир'я. Але при цьому залишається багато питань, відповіді на які поки що немає. Чим завершиться битва за Донбас? Чи зупиниться Росія, якщо їй все ж таки вдасться вийти на адмінкордон Донецької та Луганської областей? Якою буде на той момент ситуація на півдні? Чи вступить відкрито у війну Білорусь? Чи отримає Україна настільки потужне озброєння і в такому обсязі, щоб завдавати окупантам важкої шкоди? І так далі…

"У будь-якому разі війну, на мою думку, не можна буде вважати закінченою, якщо ми не повернемося до позицій, принаймні, до 24 лютого (хоч це буде скоріше завершення одного з етапів війни), або поки Росія не вважатиме, що виконала завдання своєї так званої спецоперації. Саме якесь перемир'я, коли той чи інший бік досягне певних результатів, бачиться мені найбільш ймовірним результатом подій – принаймні цього року", – констатує Микита Трачук.

Читайте на порталі "Коментарі" — звернення президента Зеленського народу Білорусі: експерти розповіли про що воно говорить.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини