У Женеві 21 січня відбулися переговори держсекретаря США Ентоні Блінкена з головою МЗС РФ Сергієм Лавровим щодо російських пропозицій по "гарантіях безпеки". Експерти проаналізували для видання "Коментарі" їх результати.
Блінкен і Лавров. Фото: сайт МЗС РФ
Для росіян ці переговори є важливими – вони лягають у контекст продовження серії двосторонніх російсько-американських зустрічей
Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожній наголошує, що зустріч між Блінкеном і Лавровим відбулася на тлі заяв про те, що жодна сторона не очікує на прориви. Так і сталося. А самі переговори тривали менше, ніж дві години.
"Звичайно, зустріч – це наслідок
ультиматуму, який висунула Російська Федерація колективному Заходу щодо нерозширення НАТО та не вступу України до альянсу. Йдеться про два документи – Договір РФ і США про гарантії безпеки та Угоди про заходи забезпечення безпеки РФ і держав-членів організації північноатлантичного договору. Для росіян ці переговори є важливими. Вони лягають у контекст продовження серії двосторонніх російсько-американських зустрічей. Навіть, коли були спроби розпочати дискусії в ОБСЄ щодо цих документів, Росія запобігла можливості вивести дискусію з цього питання з російсько-американської рамки", – акцентує Юрій Подорожній.
Він наголошує, що пресконференція Лаврова не показала нічого нового. Російський міністр докладно розповів про загрозу з боку "київського режиму", як називає українську владу голова російського МЗС.
"Традиційна для РФ риторика у стилі – "київський режим" курується "західними спонсорами", тому переговори щодо України Москва вестиме лише із США. У цьому контексті зрозуміло, що двосторонніх зустрічей Зеленський-Путін чи, як пропонував Київ, у форматі Зеленський-Путін-Байден – не відбудеться. У підсумку мова Лаврова звелася до того, що ми вам у Вашингтон передали вимоги на папері, а тому далі розмовлятимемо лише після письмової відповіді – з боку США та країн НАТО. Передбачуваними стали й заяви Блінкена, вважає експерт. – Якщо Лавров наполягав на розмові про письмову відповідь на ультиматум, то глава Держдепу говорив про можливу загрозу повномасштабного наступу РФ на Україну. Також Блінкен висловив надію на дипломатичний шлях вирішення ситуації. Тим більше, що це четверті переговори з початку року, що відбуваються на тлі нарощування озброєнь Росії на кордоні з Україною".
Загалом, резюмує Юрій Подорожній, переговорний процес проходить складно, але не перебуває у тупиковій ситуації.
"Але надії на зменшення ескалації з боку Росії марні, – впевнений він. – Тому Україні необхідно мати чіткий план дій у разі початку воєнних дій. І розраховувати на власні сили, якщо перемовники вичерпають усі дипломатичні інструменти".
Для України добре, що світ вкотре побачив неадекватність РФ і її міжнародної позиції
Ветеран, військовий та політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко зазначає:
"Переговори, що виникли з нічого, ні про що очікувано закінчили нічим. Розраховувати, що Захід навіть якось формально, чисто на словах хоч у чомусь може задовольнити необґрунтовані, істеричні вимоги РФ (не розширення НАТО, не вступ туди України та інших країн, повернення на позиції 1997 року і так далі), було б безглуздо. Адже це стало б непоправним ударом по Заходу".
А тому, наголошує експерт, сторони сьогодні просто вкотре заявили позиції. Що могли зробити, не зустрічаючись. У результаті всі залишилися при своїх.
"Для України добре, що світ вкотре побачив неадекватність РФ та її міжнародної позиції. І що загалом бачимо досить високий рівень (попри протидію груп російського впливу переважають у всіх країнах) формування деякого єдиного фронту відсічі російським неоімперським амбіціям. Це дає нам надію у тому сенсі, що ми не залишимося віч-на-віч з агресором. Але й переоцінювати цю західну єдність теж не варто, – впевнений Юрій Кочевенко. – Як і раніше у боротьбі проти російського агресора ми маємо розраховувати насамперед на себе".
Загрози нових санкцій поставили РФ у положення сторони, яка програла
Політолог Володимир Цибулько вважає, що на серйозні прориви від саміту ніхто не очікував. Але були очікування ультиматуму з боку США на адресу Росії, що зарвалася.
"Очевидно, що загрози нових санкцій поставили РФ у становище сторони, що програла. Як правило, російська влада у ситуаціях стає у стійку гопника — "тримайте мене семеро". Російська влада, колективний Путін отримали останні тижні цілу низку поразок. Але чергову поразку – після розмови з Блінкеном – там видаватимуть як перемогу, нарощуючи агресивну риторику", – прогнозує Володимир Цибулько.
Він не відкидає нового просування російських військ до кордону з Україною. Таким чином, на думку політолога, Кремль вимагатиме нового саміту Байдена з Путіним.
Читайте також на порталі "Коментарі" – Лавров розповів, що Блінкен пообіцяв йому у Женеві.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.