Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Президент США Джо Байден поговорив 13 квітня телефоном з президентом Росії Володимиром Путіним. Порушувалася тема напруги біля кордонів України. Також Байден озвучив Путіну пропозицію в найближчі місяці провести в третій країні саміт на найвищому рівні "для обговорення повного спектра питань, з якими стикаються США і Росія". Де і коли може відбутися зустріч? До чого можуть домовитися — і чи можуть? Чи існує ймовірність, що Україна стане розмінною монетою? Щоб розібратися в цих питаннях, "Коментарі" звернулися до експертів.
Переговори Путіна та Байдена - Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Аналітик, політолог-американист Владислав Фарапонов не виключає, що очна зустріч Байдена і Путіна може відбутися в другій половині літа.
"Раніше навряд чи вийде, — вважає він. — Про це говорить поки що неготовність Байдена до зовнішньополітичних поїздок світом. Можливо, майданчиком для зустрічі стане Гельсінкі — непоганий символічний варіант для обох сторін. Хоча Байдена це може не влаштувати. Адже там у Путіна була зустріч з Трампом, яка мала негативний відтінок на репутацію американських спецслужб. Так що, швидше за все, буде місце схоже на Гельсінкі, але не Гельсінкі".
На думку Владислава Фарапонова, Путін навряд чи буде підвищувати ставки до зустрічі з Байденом.
"У такому інформаційному просторі, який РФ сама готує і на який відповідає, нових очевидних провокацій з російського боку не повинно бути. Якщо щось і буде, то добре замасковане. На відкриту конфронтацію і провокацію Кремль не піде до зустрічі президентів США і РФ. Якщо Путін на неї погодиться, звичайно", — зазначає аналітик.
Він сумнівається, що керівники США і Росії зуміють домовитися про щось глобальне.
"Домовленість про зустріч — ще не означає домовленості після зустрічі. Зі стратегічних питань США і РФ знаходяться на полярних позиціях — і навряд чи готові один одного чути. Принаймні, на даному етапі, — підкреслює Владислава Фарапонов. — Ризикну припустити, що більше на поступки доведеться йти Америці, якщо вона захоче мати прагматичну і більш-менш зрозумілу позицію щодо відносин з РФ. Якщо немає — ні до чого серйозного це не призведе. Лише кілька відстрочить і так назрілу конфронтацію".
Експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара підкреслює, що орієнтуватися слід на розшифровку розмови, надану американською стороною. Адже Росія не раз спеціально викривляла суть переговорів, подаючи їх результати в іншому ключі, ніж все було насправді.
"Згідно з даними Білого дому, Байден запропонував Путіну зустрітися в найближчі місяці. І це не просто тому, що Байден зараз зайнятий внутрішньополітичними й економічними проблемами, реалізацією своєї зовнішньополітичної стратегії. Зроблено це ще і для того, щоб "підвісити" в якому сенсі Путіна. Тому що смертоносний метал притягнутий до українських кордонів. І потенційні переговори можуть знизити загострення пристрастей. Путін раціональна людина, хоч його реальність значно відрізняється від нашої. Але він не буде йти на конфронтацію, коли є можливість сісти з американцями за стіл переговорів — і спробувати нав'язати їм своє бачення світу. Втім, цілком в дусі Путіна підтримувати аж до переговорів напругу під виглядом проведення навчань. А також контрольовано загострювати ситуацію на Донбасі, традиційно заперечуючи участь Росії в конфлікті", — зазначає Олександр Хара.
За його словами, РФ діє за старою схемою: створює проблеми, а потім намагається продати подорожче свою часткову участь в їхньому вирішенні.
"Путін буде наполягати, що має право робити, що хоче, не тільки на території РФ (насильство проти політичних опонентів, взагалі проти російських громадян), а й — на всьому пострадянському просторі. Який Росія вважає своєю сферою впливу. А тому, мовляв, — приймайте Путіна як він є. Так, він вбивця. Але, як відповів сам російський президент у відповідь на це твердження Байдена, — "хто обзивається, той так і називається". Мовляв, американці — теж вбивці. Всі так роблять — і я так роблю. А тому, за логікою Путіна, слід відкинути це західне лицемірство і домовлятися з силових позицій", — пояснює експерт.
Для Байдена, на його думку, такі речі неприйнятні.
"Є внутрішня ситуація, — підкреслює Олександр Хара. — Трампа критикували за те, що він занадто м'який по відношенню до РФ. Що закриває очі на те, що Путін робить у своїй країні, в Україні і навіть у США (втручання у вибори, кібератаки). І якщо Байден спробує зробити крок навіть не назустріч Путіну, а назад з нинішніх позицій, він потрапить під град критики не тільки з боку республіканців (які тільки того і чекають), але і від однопартійців, які ратують за жорстку лінію стосовно РФ".
Є і зовнішній фактор, який також має чимале значення.
"Не сприймуть угодовство з Росією ряд країн Європи, особливо ті, які раніше були у радянському таборі, відчули агресію СРСР і продовжують відчувати загрозу з боку Росії. Це і країни північної Європи — Фінляндія, Норвегія, Швеція, де росіяни дедалі нахабніше поводяться у військовому сенсі. Це Польща, країни Балтії. До того ж якщо США будуть м'якими з РФ, як вони зможуть протистояти більш жорсткому, небезпечному, великому в стратегічному плані (за масштабом і часом) супернику як Китай. А КНР все агресивніше поводиться в Південно-Китайському морі, продовжує мілітаризацію, придушення своїх сусідів. Створює напругу навколо Тайваню — острова, який США обіцяли захищати. Де гарантія, що якщо Байден буде м'який з РФ, на Тайвані не з'являться "жовті китайські чоловічки", як в 2014-му — "зелені чоловічки" в Криму? Так що у Байдена немає маневру для відступу. І Україну, впевнений, не зроблять в можливих переговорах розмінною монетою", — резюмує Олександр Хара.
Раніше портал "Коментарі" писав про можливі переговори Путіна і Зеленського.
Новини