Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
У президента США Дональда Трампа виникли проблеми з реалізацією його блискучого ультиматуму. Російський правитель Володимир Путін не виявив бажання миттєво розпочати переговори, а важелів впливу у Вашингтона насправді не виявилося. Про це заявив викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар, передає портал "Коментарі".
Трамп може "забути" про війну в Україні, якщо не зможе показати себе успішним посередником. Фото: із відкритих джерел
Пекар нагадав, що з згоди України на мирні переговори зазначено неодноразово. Злагоди Росії немає. Представники американської адміністрації кілька разів запрошували Путіна на переговори та отримували відмову, бо з погляду глави Кремля – у нього все добре і для продовження війни поки що все є.
Трамп начебто має чимало варіантів, щоб змусити Путіна до переговорів. Але насправді всі вони — проблемні, зазначає експерт.
1. Можна опустити ціну на нафту, але це вимагає часу та успішних переговорів із власними нафтовиками, які не поспішають бурити для зменшення власних доходів, та близькосхідними лідерами, яким не сподобалися останні трампівські ініціативи на Близькому Сході.
2. Можна включити пекельні санкції, але це вимагає часу, а також посилення інституцій , які їх втілюватимуть і перекриватимуть шляхи обходу, а такі інституції в США зараз під ударом.
3. Можна дати Україні чимало зброї, але це потребує часу на виробництво та постачання , і ще більше часу пройде між надходженням зброї та її реальним впливом на політичні рішення у Кремлі.
4. Можна включити силу міжнародних організацій, але це вимагає часу, а Трамп їх руйнує замість того, щоб посилювати .
5. Можна попросити допомоги у Китаю, але Китай має у США чималий список вимог і такі переговори вимагають часу та неприємних поступок .
"Швидких важелів немає, і тому 24 години перетворилися на 72, потім – у 100 днів, потім – у півроку. Обіцяють у березні уявити мирний план, але не представлять. Покажуть велику бульбашку, всередині якої порожнеча", — прогнозує Пекар.
Він вважає " дуже реальним" сценарій, у якому Трамп взагалі відвертається від російсько-української війни, перекидаючи всю відповідальність на європейців.
"Йому буде неприємно це зробити, тому що він сподівався виглядати суперпереговорником і миротворцем історичного масштабу. Але краще вийти з програшної гри, ніж програти. "Зелений виноград", — говорила лисиця у Езопа. Не дуже й хотілося ", — вважає експерт.
Він закликає українців бути реалістами та не сподіватися на швидкі прості рішення, які "подарує" Трамп.
"Не зачаровуватимемося, і не треба буде розчаровуватися", — підсумував він.
Як писали "Коментарі", український політолог Вадим Денисенко переконаний, що Трамп вважає себе гідним Нобелівської премії миру та задумав отримати її, уклавши угоду між РФ та Україною . Тут він намагається довести, що не гірший за Барака Обами, у якого "Нобелівка" є. У цьому є плюс – через свою особисту мотивацію американський лідер дуже наполегливий і хоче досягти миру. Але є і небезпека: Трамп, ймовірно, піде напролом до своєї мети, не зважаючи на питання справедливості та права. Вони для нього – на другому плані. Крім того, щоб виправдати прагнення швидкого припинення вогню, американський президент педалює тему жертв, які є з обох боків та їх сотні тисяч. Трамп наполягає, що люди повинні перестати вмирати – і якнайшвидше.
"Коментарі" також наводили думку українського журналіста Леоніда Швеця. Він вважає, що важлива для Трампа мотивація — довести, що він крутіший за Джо Байдена, який не зміг ні запобігти, ні зупинити війну в Україні. Доля самої України, на думку Швеця, Трампа цікавить у другу чергу, головне для нього – потішити честолюбство.
Новини