Рубрики
МЕНЮ
Козлова Альбіна
Учасники саміту "Ініціативи трьох морів" (Чорного, Балтійського та Адріатичного) вирішили 20 червня, що Україна набуває статусу держави, яка стане учасником "Тримор'я" ("Балто-Адріато-Чорноморська ініціатива"). Про це повідомив президент України Володимир Зеленський. Президент Польщі вже підтвердив, що Україна стане частиною "Тримор'я" – і це буде новий вид партнерства. Що це для нас означає? Чому так важливо стати частиною "Тримор'я"?
Фото ілюстративне / Pixabay
Глава Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко нагадує, що до ІТМ входить 12 держав-членів ЄС, розташованих уздовж меридіональної осі від Балтійського моря до Адріатичного та Чорного моря. Це Австрія, Болгарія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Хорватія, Чехія та Естонія.
"Багато в чому "Тримор'є" – це шлях України до ЄС. Сама ідея ІТМ – створення нових європейських логістичних коридорів у розвиток світової торгівлі. Тому Україні дуже важливо бути серед країн транзитерів", – пояснює експерт.
Хоча це все можна буде реалізувати лише після війни, але такий союз – прямий шлях для того, щоб у майбутньому взагалі відмовитись від будь-яких логістичних зв'язків із Росією, наголошує Олександр Охріменко.
"Важливо розуміти, що "Тримор'є" – це наша перспектива зайняти своє місце на ринку Європи та бути частиною європейського транспортного ринку", – резюмує він.
Політичний та економічний експерт Growford Institute, голова благодійного фонду "Нова дорога" Валерій Клочок розмірковує так:
"У моєму розумінні "Тримор'є" дуже схоже на Балто-Чорноморський союз. Але з приходом тут ще й Адріатичного моря. Все це більше схоже на торгову спілку, яка лобіює інтереси країн Східної Європи. Входження сюди України стане великим плюсом, нашою інтеграцією до європейського економічного простору".
При цьому, продовжує Валерій Клочок, за своєю суттю, ІТМ має виконувати не лише економічну, а й безпекову функцію. На жаль, це питання поки що відсувається на другий план, з аргументацією "не дражнити росію", "не дратувати путіна". Є нюанси щодо перетину з діяльністю НАТО.
"Хто у перспективі цей Балто-Адріато-Чорноморський союз може очолити? Можливо, та сама Великобританія, про яку раніше взагалі не йшлося, – розмірковує експерт. – Сукупний ВВП країн, які зараз входять до "Тримор'я", досить потужний. І він може бути серйозним конкурентом тієї ж російської економіки".
Але зараз, акцентує Валерій Клочок, цей союз розглядається більше як політичний.
"Говорити про його серйозні економічні успіхи поки що, на жаль, не можна. Насамперед тому, що всі члени ІТМ є також членами Євросоюзу. І мають відповідні зобов'язання у рамках ЄС, – пояснює експерт. – Резюмуючи: ідея і самого "Тримор'я", і приєднання до нього України – хороша (це наближає нас до європейської сім'ї), але говорити про те, що це стане якимось проривом (зокрема економічним) поки що не доводиться".
Як повідомляв портал "Коментарі", Зеленський виступив на саміті "Тримор'я", а Анжей Дуда оголосив про нове партнерство з Україною у рамках цієї ініціативи.
Новини