Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
У Стокгольмі у четвер, 2 грудня, держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з міністрами закордонних справ України Дмитром Кулебою та Росією – Сергієм Лавровим. Які висновки можна зробити? Які можливості та ризики проглядаються? Експерти прокоментували для видання "Коментарі-Україна".
Блінкен - фото з відкритих джерел
Директор Центру міжнародних досліджень доцент кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик вважає, що за підсумками зустрічей у Стокгольмі статус-кво російсько-українського конфлікту не змінився.
"Може, є якісь домовленості, про які ми не знаємо. Але я сумніваюся у цьому. Схоже, що позиції Вашингтона та Москви щодо України не змінилися. Москва, як і раніше, каже "ми не агресор, це на нас збираються напасти, ми лише захищаємось, це НАТО з Україною нагнітають напруженість". І цю лінію, яку раніше озвучив Путін, Лавров у Стокгольмі просто продовжив.
Що стосується Вашингтона – передбачувано були звинувачення саме на адресу Москви. Що саме Росія вона створює напруженість, порушує територіальну цілісність України. Недарма Блінкен згадав Гельсінські угоди 1975 року про територіальну цілісність та непорушність кордонів. Тим самим нагадавши не лише про Донбас, а й Крим. Тому що найяскравіший приклад порушення Росією територіальної цілісності та принципу непорушності кордонів був продемонстрований саме в Криму. У Донбасі він як би також присутній, але РФ запевняє, що "настамнемає". На відміну від Криму, який для росіян "Кримнаш". Я не бачу поки що ознак того, що той чи інший бік прямо зараз дасть якесь слабину, піде на якесь компромісне рішення", – зазначає Володимир Дубовик.
За його словами, адміністрація Байдена продовжує наслідувати свій підхід, суть якого у збереженні жорсткої позиції з одночасною необхідністю йти на контакт. У Білому домі, наголошує експерт, впевнені, що зустрічі важливі, спілкування важливе. І якщо потрібно буде Байден поговорити з Путіним онлайн — поговорить. Якщо потрібно буде зустрітись – зустрінеться.
Звичайно, продовжує експерт, завжди є ризик для нас, що Захід, включно з Вашингтоном, може десь дати слабину – і піти на якісь поступки Росії за рахунок інтересів України. Питання й у тому, чи акцентує Володимир Дубовик, як налаштоване наше керівництво. Тому що від президента Зеленського ми вже неодноразово чули заяви про необхідність безпосередньо спілкуватися з Москвою, бо, мовляв, Захід нам може й не допомогти.
Експерт підсумовує: те, що зустріч узагалі відбулася – вже непогано для нас. Так само як те, що Захід все ж таки тримає в прицілі уваги долю України. З іншого боку – все це вписується у плани Москви.
Проблема в тому, вважає експерт, що кожного разу росіяни можуть підніматися ставки, а апетити Москви зростатимуть.
Політолог-американіст Владислав Фарапонов акцентує увагу, що за класичними канонами зустріч глав зовнішньополітичних відомств передує зустрічі лідерів держав. Таке відбувається не завжди, але досить часто.
Схоже, так було й цього разу. Адже, розмовляючи з журналістами після зустрічі з Лавровим, Блінкен заявив, що президент США Джо Байден і президент Росії Володимир Путін, можливо, матимуть можливість поговорити безпосередньо найближчим часом.
Нагадаємо, глава міністерства закордонних справ нашої країни Дмитро Кулеба і держсекретар США Ентоні Блінкен у співпраці розробляють жорсткі економічні санкції відносно Росії. Як зазначив Дмитро Кулеба, продовжується інтенсивна співпраця з розробки комплексного пакета, який дозволить стримувати Росію від подальшої військової агресії, включаючи до цих нових заходів жорсткі економічні санкції.
Новини