Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Білоруська енергетична компанія ДПО "Беленерго" поінформувала своїх партнерів, що, починаючи з листопада 2021 року, не постачатиме електроенергію в Україну. Все це відбувається на тлі енергетичної кризи в Україні, яка у листопаді відновила постачання електроенергії з Білорусі, що, на думку експертів, було певною мірою спланованою акцією.
Білорусь відмовляється постачати електроенергію Україні - фото з відкритих джерел
Чому те, що відбувається, стало можливим? Як склалося, що у нас суцільний дефіцит енергоресурсів (газ, вугілля, електроенергія), що "Газпром" відмовляється бронювати потужності ГТС України? Що ще можна зробити, щоб зима не стала періодом катаклізмів? Щоб розібратися у цих питаннях, видання "Коментарі" звернулося до експертів.
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала вважає за основу причини енергетичного колапсу, який накочує на Україну, некомпетентність чинної влади. На це, за його словами, нашаровуються її взаємини з олігархами, з якими борються, ухваливши навіть відповідний закон. Плюс – тиск із боку РФ.
На його думку, навряд чи із ситуації є вихід. І розраховувати можна хіба що на теплу зиму.
"Боюсь, що на нас чекає відкат назад, коли були віялові відключення електроенергії. Найефективніший спосіб зараз – заощаджувати на всьому. Ну, а з ситуації, що склалася, слід робити висновки. Провести аудит: хто має ексклюзивне право експорту електроенергії, кому належать лінії електропередач. Шукати професіоналів, які зможуть прораховувати ситуацію, вибудовувати правильні стратегії, щоб ми не підходили до опалювального сезону, до зими, з такою купою проблем. І, звичайно, намагатися максимально уникнути залежності від російських енергоресурсів. Адже слід Кремля у всьому, що відбувається, явно видно, – наголошує Віталій Бала. – І в енергетичній кризі в Європі та Україні, і в міграційній, яка зараз відбувається на білорусько-польському кордоні.
Це традиційна для російського керівництва тактика: створювати проблеми, регіональні конфлікти, щоб сідати потім за стіл переговорів у статусі "миротворця" та з позиції сильного гравця, просуваючи свої інтереси. І тиск іде на всіх, у тому числі на українську владу, щоб вона ухвалювала рішення, що відповідають інтересам РФ. Це може бути пов'язане з питаннями Криму, Донбасу, євроатлантичної та євроінтеграційної інтеграції. На жаль, українська влада завела нашу країну в капкан, виготовлений РФ. Подивимося, як звідти вибиратимемося".
Член Наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук акцентує, що поки не йдеться про повне припинення постачання електроенергії з Білорусі.
Але тут, за його словами, є важливий нюанс – "Беленерго" це робить на прохання України.
Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич також зазначає, що "Беленерго" не повністю перекрила постачання, а лише певним компаніям. А на адресу одного з найчастіших трейдерів поставки йдуть. Ішли вчора, можливо, продовжуватись і сьогодні.
На його думку, іншого виходу, ніж імпорт (і електроенергії, і вугілля) Україна зараз не має.
"Інакше Україна опиниться у ситуації з дефіцитом електроенергії. І доведеться Укренерго обмежувати постачання споживачам – спочатку промисловим, потім побутовим. Те, що в народі називається "віялові відключення". Вугілля в достатній кількості довести вже теж неможливо. Хоча деякі спроби робляться. Рішення ж регулятора НКРЕКУ (Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), що ТЕС та ТЕЦ можуть працювати на газі, якщо вже немає вугілля, не витримують критики. Тому що собівартість виробництва такої електроенергії з огляду на ціну на газ буде колосальною. Хто покриватиме збитки генерації? На жаль, влада сама довела Україну до кризової ситуації. І гарного виходу з неї немає – лише економити, купувати ресурси втридорога та сподіватися на теплу зиму".
Раніше на порталі "Коментарі" — Експерт: на нас чекає, може, і не блекаут, але віялові відключення точно.
Новини