Головна Новини Політика внутрішня політика Шмигаль розповів, що буде з цінами на газ для українців: які виклики стоять перед Україною в цьому опалювальному сезоні
commentss НОВИНИ Всі новини

Шмигаль розповів, що буде з цінами на газ для українців: які виклики стоять перед Україною в цьому опалювальному сезоні

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що річне споживання газу і населенням, і промисловістю в Україні становить близько 22-23 млрд кубометрів

14 вересня 2021, 17:05
Поділіться публікацією:

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що ціна на газ для населення України в новому опалювальному сезоні не зміниться. Зокрема, тариф буде залишатися на рівні підписаного річного контракту — 7,96 грн за кубометр. Також прем'єр заявив, що на 90% енергосистема України готова до проведення опалювального сезону, що в газові сховища закачано рекордні для останнього часу понад 18 млрд кубометрів. Так чи все добре, як "малює" прем'єр? Які виклики стоять перед Україною в цьому опалювальному сезоні? На ці питання намагалися відповісти експерти виданню "Коментарі-Україна".

Шмигаль розповів, що буде з цінами на газ для українців: які виклики стоять перед Україною в цьому опалювальному сезоні

Денис Шмигаль (фото з відкритих джерел)

Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук зазначає позитивні моменти як у тому, газ в сховища є, так само як можливість подати його як для населення, яке обігріває будинки, так і підприємствам теплокомуненерго (ПЕК).

"Але проблема, перш за все, з ПЕК. Значна їх частина ще не подала відповідних заявок "Нафтогазу". Тому що рішення повинні схвалити місцеві органи влади, сформувавши тариф. А вони не поспішають. Газ подорожчав. А є ще ПДВ, транспортування. Так що тепло буде істотно дорожче для населення, ніж було торік. Наскільки — залежить від органів місцевого самоврядування, які зараз встановлюють тарифи на тепло і гарячу воду. Вони будуть різними, в різних місцях. Але точно істотно дорожче, ніж минулого року", — прогнозує експерт.

Водночас, за його словами, в якомусь вигляді, з якимось проблемами, ми розпочнемо опалювальний сезон вчасно (тобто десь з середини жовтня). Є ресурс, з яким це можна робити. Але є й ризики.

"Наприклад, якщо РФ вирішиться зробити провокацію — і припинити транспортування газу по території України, не дивлячись на наявний контракт. Вона може, наприклад, заплатити за транспортування, але не виробляти її. Що це означає для української газотранспортної системи (ГТС)? Що доведеться розгортати в реверсному режимі постачання газу. Піднімати його з підземних газових сховищ (ПГС) на заході України й транспортувати на південь і схід нашої країни", — пояснює Борис Кушнірук.

Він пояснює, що наша ГТС, побудована ще в радянські часи, працювала наступним чином. Раніше в опалювальний період газ, який йшов по трубі, прямував на схід і південь. А з ПГС на західній Україні піднімали — і направляли в тих же обсягах в Європу. Була така логістична заміна.

"Але якщо РФ припинить поставки, це буде серйозним викликом для української ГТС. Ми подібне пережили у 2009-му році. І це був важкий досвід. За ці роки певні заходи, які створюють можливість для такого розвороту ГТС, справили. Але якщо РФ піде на такий крок, цілком ймовірні проблеми з опаленням можуть на певних територіях в певні моменти. І особливо серйозним викликом це може стати в люті морози", — прогнозує Борис Кушнірук.

Політичний експерт, засновник соціологічної компанії Active Group Андрій Єременко нагадує, що у нас зараз — час російського газового шантажу в Європі з метою прискорити процес сертифікації та запуску "Північного потоку-2".

В результаті чого ціна газу на європейських хабах піднялася до рекордних 800 доларів за тисячу кубів.

"І тому того, що у нас накачано в сховищах, досить, щоб пережити зиму, як запевняє прем'єр, це добре. Ціна газу всередині України — питання політичне, — упевнений експерт. — Можливо, буде якимось чином дотуватися з бюджету. Навряд чи "Нафтогаз" буде прибутковою компанією, як раніше. Але, думаю, ціну утримають".

Однак є момент, який серйозно турбує, зізнався Андрій Єременко. А саме — куди РФ діває той газ, який вона не поставляє в Європу?

"Постачання в Європу обмежені, опалювального сезону немає, газових сховищ у РФ майже немає. Зупинити видобуток великих родовищ неможливо. Куди ж дівається газ? Один варіант (менш поганий) — він просто спалюється факелами, щоб влаштувати цей шантаж Європи, підняти ціну і прискорити запуск "Північного потоку-2". Варіант №2 (дуже поганий) — у них сталася така технологічна проблема, яка не дозволяє постачати газ через ГТС, як раніше. І якщо вірний другий варіант, то ми можемо зіткнутися з дефіцитом газу по всій Європі в опалювальний сезон. Що вдарить і по Україні. Навіть при наявних в наших ПСГ запасах", — акцентує Андрій Єременко.

Що стосується перекладу функції формування тарифів на місця — це правильне рішення, впевнений він.

"Місцева влада отримує більше повноважень і обґрунтувань вимагати до себе більшої уваги. Може бути, такий хід поганий для споживачів локально (зростання тарифів, в тому числі необґрунтований, зусиллями місцевих князьків, які бажають нажитися), але глобально — великий крок у бік децентралізації. А як показала практика минулих реформ — будь-яка децентралізація у нас краще централізації", — резюмує експерт.

Нагадаємо, Денис Шмигаль відкрив карти, розповівши, які рахунки в платіжках за опалення варто очікувати українцям в зимовий період. Денис Шмигаль акцентував на тому, що Кабінет міністрів допоможе місцевому самоврядуванню, закриє питання з компенсацією для теплокомуненерго. Як інформує видання "Коментарі", про це глава уряду написав у себе в Facebook.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Comments.ua

Новини