Ситуація у ракурсі російсько-української війни загалом та Донбасу зокрема (фронт, переговори, що відбувається в ОРДЛО) у 2021 році, як і у попередні роки, була ключовою. Детальніше про те, що сталося за цей рік і які можна відзначити негативні та позитивні моменти – обговорили в ексклюзивному інтерв'ю виданню "Коментарі" з нашими експертами.
Володимир Зеленський. Фото - сайт Офісу президента України
Сталося те, про що неодноразово попереджали ще наприкінці минулого року: Росія саботує Нормандський формат
Аналітик Марія Кучеренко як досягнення року, що минає, щодо ситуації навколо переговорів та російсько-української війни в цілому називає наше дорослішання як суспільства – у тому, що стосується реакції на накопичення військ біля наших кордонів та постійної військової загрози з боку РФ та Білорусі.
"Порівняно з тим градусом емоцій, який був в українському суспільстві навесні, на тлі нагнітання істерії через російські інформаційні канали і тієї спроби додаткового стягування військ до наших кордонів, реакція суспільства на нові спроби Росії загрожувати атакою – більш стримана. Тим не менш, у тому, що стосується нашого вміння витримувати невідомість та жити в конфлікті, нам є ще куди зростати. Цілком очевидно, що зростати в цьому напрямку доведеться. І від наших бажань тут залежить дуже мало – адже війна, очевидно, не завершиться найближчими днями", – наголошує Марія Кучеренко.
З мінусів вона називає все те, що й раніше, відсутність стратегії.
"Україна як сторона лише реагує на ті виклики, які кидає їй РФ. Але не пропонує своїх асиметричних відповідей так, як слід. У діалозі з нашими західними партнерами ми також не формуємо цілісної картини нашого бачення врегулювання. І якщо ми не займемо це поле, його займе РФ – зі своїми черговими опублікованими у ЗМІ планами", – застерігає аналітик.
За словами Марії Кучеренко, на жаль, сталося і те, про що неодноразово попереджали ще наприкінці минулого року: Росія саботує Нормандський формат, намагаючись звести все до "Мінська", де в неї залишається шанс посадити Україну за стіл переговорів з бойовиками.
"Але й переговори в Мінському форматі останнім часом позбавлені будь-якого конструктиву – знову ж таки, через позицію Росії, яка вимагає лише повного прийняття своєї позиції", – наголошує Марія Кучеренко.
Серйозним мінусом у підході до конфлікту з боку української чинної влади можна вважати, на думку аналітика, безперервні спроби загравати з концепцією "референдуму про долю ОРДЛО".
"Тобто фактично прямо проговорюється бажання перекласти відповідальність за передбачувані непопулярні заходи на народ України. Цілком очевидно, що від результатів такого референдуму нікуди не зникне причина війни – російська агресія проти України. Крім того, питання війни та миру/територіальної цілісності, в принципі, не можуть бути предметом референдуму", – нагадує аналітик.
РФ зараз робить ставку на два плани щодо Донбасу
Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", історик, юрист Дмитро Снєгірьов зазначає, що весь рік ми бачили на фронті конфлікт малої інтенсивності. З ним і підходимо до року нового.
"Локальні загострення на окремих ділянках фронту відбуваються з метою військово-політичного тиску РФ на керівництво України. Кінцева мета – імплементація політичної частини Мінських угод. Спроби посадити Київ за стіл переговорів із Донецьком та Луганськом, – пояснює експерт. — Відбувався тиск і безпосередньо шляхом передислокації підрозділів збройних сил РФ біля межі з Україною у квітні-травні та листопаді-грудні. Також ми бачили спробу ескалації на лінії розмежування, причому в місцях пілотного розведення сил та засобів, чого раніше не було. Мова про райони Станиці Луганської та Золотого. Події останніх двох тижнів свідчать про посилення присутності бойовиків саме там".
Елементом військово-політичного тиску, на думку Дмитра Снєгірьова, можна вважати блокування роботи СММ ОБСЄ в ОРДЛО.
"Щодо переговорів – фактично заблоковані Нормандський та Мінський формат. Спроби України розблокувати хоча б гуманітарну підгрупу в моментах обміну полоненими, відкриття КПВВ та узгодження нових ділянок розведення та розмінування, на жаль, ні до чого не призвели. Зайшли в глухий кут та спроби реанімувати Мінський формат за рахунок США, – зазначає експерт. – Американські партнери та Україна, схоже, прорахували можливий негатив цього процесу та не пішли на нібито згоду РФ на розширення Нормандського формату за рахунок Штатів. Адже таким чином створювався елемент політичної протидії між США та європейськими представниками "нормандії" – Німеччиною та Францією".
Дмитро Снєгірьов наголошує, що на окупованих територіях цього року спостерігалася страшна ситуація із ковідом. Смертність в ОРДЛО від нього була близько 14%, що в 7 разів перевищує середньосвітовий показник. Причиною є клінічні випробування на окупованих частинах Донецької та Луганської областей не сертифікованої російської вакцини "Спутник Лайт".
"Також ми стали свідками посилення економічної та політичної інтеграції окупованих територій Донбасу з РФ. Можна згадати той самий указ Путіна, який дозволить товарам, виробленим ОРДЛО, брати участь у тендерних закупівлях РФ. Відбувається фактичне економічне поглинання Росією окупованих територій. Плюс – прискорена паспортизація, участь ОРДЛО у виборах російської Держдуми, видача партійних квитків "Єдиної Росії" лідерам т.зв. "ЛНР" та "ДНР" – Пасічнику та Пушиліну. Також ми бачимо явно контрольований "злив" інформації Ростовського суду про наявність в ОРДЛО
російських військових. Не випадково відбувається передислокація підрозділів РФ біля кордонів, які не контролює Україна, а також створення нових батальйонно-тактичних груп безпосередньо на окупованих територіях Донбасу", – наголошує експерт.
Він упевнений, що РФ зараз робить ставку на два плани щодо Донбасу. Перший – продавлювання політичної частини Мінських угод із переміщення у тіло України "автономій", підконтрольних РФ. Якщо Україна та Захід не йдуть на це, РФ розглядає план одностороннього визнання т.зв. "ЛДНР". Тобто реалізація "абхазького сценарію! Укладання договору із визнаними вже Росією "донбаськими республіками" про охорону т.зв. держкордону та легалізація російського окупаційного корпусу в ОРДЛО.
Читайте також на порталі "Коментарі" — йде друга хвиля переговорів щодо Донбасу. Експерти розповіли, чи є шанс досягти миру цього року.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.