Рубрики
МЕНЮ
Сергей Медведев
Після смерті Геннадія Кернеса в суспільстві заговорили про те, що буде з кріслом мера Харкова. За однією з версій, місто спробує взяти під контроль міністр МВС Арсен Аваков, який з 2005 по 2010 рік обіймав посаду голови Харківської обласної державної адміністрації. Про те, наскільки вірно таке припущення і про роль Офісу президента в даному питанні міркували українські експерти.
Політолог Олег Гнатюк вважає, що близьке політичне оточення Геннадія Кернеса, швидше за все, прогнозувало майбутню смерть чиновника (з огляду на його важкий стан і тривалу хворобу). І навряд чи випадково 9 грудня секретарем Харківської міськради був обраний Ігор Терехов. А 17 грудня офіційно повідомили, що Кернеса не стало.
"Відповідно до закону про місцеве самоврядування, виконуючим обов'язки мера міста до проведення нових виборів повинен бути секретар міськради. А Терехов є компромісною фігурою, задовольняє в цей момент місцеві та столичні політичні еліти, — пояснює експерт. — Якщо заглянути в політичне минуле пана Терехова, то простежується його зв'язок з нинішнім міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, коли останній обіймав посаду губернатора Харкова у 2005-2010 рр. Після співпраці з Аваковим, Ігор Терехов почав всебічно взаємодіяти з Геннадієм Кернесом. Але не виключено, що чиновник ще продовжує дружні стосунки з нинішнім міністром і його оточенням".
У зв'язку з цим, зазначає Олег Гнатюк, існує висока ймовірність того, що саме нинішнього секретаря міськради місцеві депутати з "Блоку Кернеса" (мають більшість в міськраді) та оточення Авакова будуть лобіювати на посаду мера Харкова. І сприяти всебічній його підтримки.
"Водночас, — продовжує політолог, — потрібно розуміти, що харківські еліти чекають напружені переговори з Офісом президента щодо майбутньої кандидатури мера. Адже тут грає роль і той факт, що призначеною особою від ОП є губернатор Харківської області (25 листопада посаду голови Харківської ОДА зайняла Айна Тимчук, за деякими даними, є креатурою Авакова — ред.), Впливаючи на фінансування і розподіл коштів між округами. Як наслідок, головними інтригами майбутніх виборів мера Харкова стануть: непередбачувані політичні домовленості різних столичних і регіональних політичних груп щодо кандидатури на посаду голови міста, розгортання запеклої боротьби між основними кандидатами, пошук компромісних рішень місцевих еліт з ОП".
Політолог Віктор Таран не сумнівається, що Аваков, бізнес якого був сформований на Харківщині ще до того, як він став там головою ОДА, має певні інтереси в даному регіоні. Але сумнівається, що саме він буде зараз там головним гравцем.
"Еліти, які були при Кернесі, більш інтегровані в процеси. Так що там і без Авакова вистачає місцевих сильних гравців. І не тільки пов'язаних з покійним мером. Є Фельдман, є люди, які стоять за Світличної. Багато хто хоче поділити імперію Кернеса. Можливо, саме ними й запущена інформаційна атака проти Авакова. Ділити будуть одні, а винуватцями зроблять інших", — зазначає Віктор Таран.
Переділ, на його думку, буде досить жорсткий. У хід підуть не тільки судові позови, а й рейдерські атаки.
"Сильний президент міг би виступити гарантом стабільності. Але Зеленський грає в теніс, йому не до того ... А ось люди, які навколо Офісу президента, включаючи деяких заступників голови ОП, цілком можуть грати свою гру, — вважає політолог. — У тому числі спробувати взяти участь в жорсткому дерибані імперії Кернеса. Що може привести до дестабілізації Харкова — з непередбаченими наслідками".
Як повідомляв портал "Коментарі", в рідному Харкові Кернес залишався найбільш популярним політиком, згідно з даними соціологічної групи "Рейтинг", 60% опитаних харків'ян ставилися до мера позитивно, 26% — нейтрально, і лише 13% — негативно.
Новини