Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
Міністерство економіки України очолив раніше керівник Державної податкової служби Олексій Любченко. Він також став віце-прем'єром. Експерти оцінили для порталу "Коментарі" його кандидатуру, а також розповіли, з якими проблемами на економічному фронті Любченку належить розібратися перш за все.
Олексій Любченко - фото з відкритих джерел
Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко вважає, що Любченко — найцікавіша постать з трійки призначених сьогодні міністрів.
"Він має практичний досвід роботи, пов'язаної з фінансами, в органах місцевого самоврядування. Був головним податківцем країни. Має хороший послужний список, гідний міністра фінансів. Але роблять його міністром економіки", — зазначає Михайло Дяденко.
На його думку, Любченко дали під початок міністерство, тому що він добре себе показав на посаді голови податкового відомства, незважаючи на кризовий час.
"Подивимося, чи впорається із завданнями, які ставить не стільки прем'єр, скільки Офіс президента (уряд коригується з боку Банкової, причому в постійному режимі). Думаю, якщо Любченко зуміє забезпечити наповнення бюджету і вихід економіки з кризи, він може претендувати і на посаду прем'єра. За деякими даними, саме з таким прицілом його і зробили не просто міністром, а й віце-прем'єром", — підкреслює Михайло Дяденко.
Економічний і політичний експерт Борис Кушнірук зізнався, що не вірить в особливі здібності Любченка. А розповіді про його позитивний результат на посаді голови ДПС мають, на думку експерта, мало стосунку до діяльності власне податківців.
"Просто індекс споживчих цін і індекс цін виробників промпродукції виявилися значно вище, ніж прогнозувалося. Відповідно — більше надходжень. Зростає зарплата, а тому, знову ж таки, більше податків. На митниці теж є перевиконання, пов'язані з темпами зростання імпорту-експорту — більш високі, ніж прогнозувалося", — пояснює Борис Кушнірук.
Коментуючи вибір Любченка як міністра, експерт зазначив, що питання тут не в прізвищі тієї чи іншої людини на чолі Мінекономіки.
"Суть в тому, що як і у попередньої влади, так і у нинішньої, немає розуміння важливості вироблення економічних стратегій. Це буде ніякий міністр в ніякому уряді за ніякого президента", — прогнозує Борис Кушнірук.
За його словами, проблем в економічній галузі — безліч. І всі вони так чи інакше переплетені між собою.
"Відбувається деіндустріалізація української економіки. Для порівняння: в 2020-му, в порівнянні з 2012 роком, ми втратили обсяг промпродукції на 50 млрд доларів. Так, ми втратили частину Донбасу і Криму. Але все одно — сума колосальна, — підкреслює експерт. — Скорочення обсягу промисловості — це і скорочення наукових досліджень. Якщо немає запиту від реального сектора на наукові розробки, то немає і таких розробок. Наука в занепаді, ми деградуємо. Відповідно — в занепаді й освіта. Проблема і в тому, що ми все більше стаємо сировинною економікою. Виготовляємо сировину й напівфабрикати".
Борис Кушнірук вважає, що міністр економіки, та ще й зі статусом віце-прем'єра, міг би стати головним ідеологом стратегії змін.
"Він повинен відповісти — ЯК будуть стимулювати зростання виробництва, випуск товарів з високою доданою вартістю, знижувати енергозалежність тощо. Це все стратегічні питання, які вирішуються комплексно, спільно з іншими міністерствами, з парламентом, з Офісом президента. І від правильних відповідей, дій і стратегій залежить те, буде рости наша економіка, буде ставати міцніше наша держава, або ми продовжимо падіння", — резюмує експерт.
Раніше портал "Коментарі" розповідав, чи вдасться Віктору Ляшко врятувати систему охорони здоров'я країни.
Новини