Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Керівництво всіх фракцій парламенту зареєстрували законопроєкт № 5253, яким пропонується позбавити Національне агентство з питань запобігання корупції права виявляти фіктивні витрати політичних партій. "Коментарі" запитали експертів, хто правий в цій ситуації — нардепи або НАЗК.
Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, політолог Петро Олещук зазначає, що у вимогах нардепів позбавити НАЗК права виявляти фіктивні витрати політичних партій є раціональне обґрунтування.
"Зокрема, вони як претензії висувають неможливість досудового опротестування результатів моніторингу. Відповідно, партії не можуть обґрунтувати свої витрати, відповісти на питання, а тому в більшості випадків виявляються "винуватими", про що повідомляють ЗМІ. Це негативно б'є по репутації партій. Власне, з цим і пов'язані відповідні ініціативи керівництва фракцій", — пояснює політолог.
При цьому, він згоден, що проблеми зі звітністю партій дійсно існують.
"Наприклад, можна згадати можливість завищення вартості товарів або послуг, що купуються партіями, що може нести в собі корупційну складову. Тому ці ініціативи поки що можна вважати початком парламентського обговорення, а не кінцевим рішенням, до якого, мабуть, ще далеко", — резюмує Петро Олещук.
Політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку Юрій Подорожній розмірковує наступним чином: "Без сумніву, боротьба з корупцією є пріоритетом, який декларували практично всі парламентські партії. І маючи в сесійній залі гарячі дискусії з питань, які стосуються бізнес-інтересів спонсорів цих політсил, народні депутати з єдністю, якому можна позаздрити, знаходять консенсус з питань, які стосуються їх шкурних інтересів".
Юрій Подорожній нагадує про дискусії, що стосуються фінансування політичних сил.
"Ідея отримувати кошти з бюджету і таким чином відривати політиків від дійних сосків олігархів цілком прийнятна, — підкреслює експерт. — Але на практиці наші ласі до чужого олігархи в черговий раз продемонстрували своє жлобство і вирішили годувати своїх депутатів-утриманців ще й коштом платників податків. Тоді, коли приймалося законодавство про фінансування партій, депутати готові були сприймати всі позиції з контролю за цими засобами, в тому числі й з боку НАЗК. Але час минув — і тепер представники всіх фракцій парламенту реєструють законопроєкт, який робить використання коштів, виділених державою на утримання партій, практично безконтрольним. Цинізм ситуації в тому, що НАЗК (до роботи якого, до речі, є маса претензій як за минулого керівництва, так і за нинішнього) нарила масу порушень у використанні коштів політичними партіями".
На думку Юрія Подорожнього, фракції парламенту повинні внести зміни в законодавство, що стосується фінансування партій. Але — в бік ускладнення використання, обмеження статей витрат і збільшення звітності.
"Інакше боротьба з корупцією виглядає як фількіна грамота. Втім, поки так воно і є", — резюмує експерт.
Раніше ми писали, хто кому протистоїть в ОПЗЖ — Медведчук, Рабинович, Бойко і Льовочкін.
Новини