Чи позбавлять Разумкова мандата, і якою буде його відповідь: що кажуть експерти

Згідно з Конституцією, будь-який нардеп повинен бути у фракції, якщо обирався за списком

У Телеграм-каналах з посиланням на інсайди повідомляють, що глава Офісу президента Андрій Єрмак нібито переконав Володимира Зеленського позбавити екс-спікера ВР Дмитра Разумкова статусу нардепа на найближчому з'їзді партії "Слуга народу" (СН). Аргумент - щоб Разумков не зміг створити свою депутатську групу в парламенті і не використав трибуну ВР для критики президента.

Експерти розповіли виданню "Коментарі", чи можливий такий поворот подій і до чого це може привести.

СН спробує запустити процедуру позбавлення екс-спікера депутатського мандата

Заступник директора Українського інституту політики, політичний експерт Кирило Молчанов вважає, що позбавлення Разумкова мандата депутата - це базовий сценарій Банкової. І до цього все йде.

"Разумков для Зеленського - як кістка в горлі. Він бачить в ньому політичного конкурента на майбутніх виборах. І буде намагатися максимально зачистити Разумкова з політичного, електорального поля. Навіть не сумніваюся, що СН спробує запустити процедуру позбавлення екс-спікера депутатського мандата ", - говорить Кирило Молчанов.

Він нагадує, що згідно з Конституцією, будь-який нардеп повинен бути у фракції, якщо обирався за списком.

"А саме так обирався Разумков, який взагалі був №1 в партійному списку "слуг". І, незважаючи на те, що сама фракція висунула його в спікери, проти нього можуть запустити процедуру позбавлення мандата, - прогнозує експерт. - Або йому доведеться вступити у фракцію СН, що для нього буде політичним самогубством".

Якщо Разумков створить свою групу в Раді, вона стане своєрідною альтернативою СН, що опинилася під тиском Офісу президента

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович також вважає цілком можливим позбавлення Разумкова мандата. Але запевняє, що в такому разі екс-спікер дасть бій.

"З формальної точки зору, можна знайти якісь причини, щоб забрати мандат у Разумкова. Він - списковик. А якщо людина, яка пройшла в парламент за списками партії, пише заяву про вихід з фракції, то відповідно до чинного законодавства, мандат у нього забирається. Нюанс в тому, що Разумков писав відповідну заяву в контексті призначення на пост спікера Верховної Ради. І чи можна це трактувати як добровільний вихід з фракції з подальшим позбавленням мандата - питання поки відкрите. Все залежить від позиції фракції ", - зазначає Ігор Рейтерович.

На його думку, якщо "слуги" (Офіс президента) вирішать довести справу до кінця, то в контексті парламентської процедури мандат вони у екс-спікера заберуть. Чи знайдуть мінімальний рівень аргументів, потрібну кількість голосів.

"А оскільки тепер у "слуг" є свій спікер (Руслан Стефанчук), який легко заплющує очі на тонкощі регламенту, зробити це буде досить просто, - упевнений експерт. - Інше питання, що Разумков напевно піде тоді до суду. Не виключено, що у двох справах. Як з питання позбавлення мандата (і він уже анонсував, що буде судитися за такого розкладу), так і, відмовившись від своєї обіцянки не оскаржувати процес відсторонення з посади спікера. Раніше він обіцяв не робити цього (хоч там і були порушення регламенту), щоб показати, що не тримається за крісло. Але якщо його спробують залишити без мандата, він може судитися ще й з цього приводу. Нанести такий собі удар у відповідь. Мені спочатку здалося, що Разумков і "слуги" досягли певного консенсусу, коли знімали спікера. Але якщо процес вийде з-під контролю, і мандат забиратимуть - не виключаю, що Разумков судитиметься і за першим, і за другим моментом".

Ігор Рейтерович також зазначає, що в ОП, дійсно, існують певні побоювання щодо концентрації навколо Разумкова частини парламентаріїв.

"Станом на сьогодні, мінімум 12 депутатів можуть увійти в умовну "групу Разумкова". Все, що йому треба - підтягнути ще 7 парламентаріїв, щоб створити власну депутатську групу, - каже експерт. - На сьогодні найменша депутатська група налічує в парламенті саме 19 осіб. Відповідно, нова, яка створюється, не може бути меншою за ту, що є на момент її формування у ВР. А якщо Разумков створить свою групу в ВР, вона стане своєрідною альтернативою СН, що опинилася під тиском ОП. І відцентрові процеси прискоряться. Багато будуть придивлятися до цієї групи, голосувати з нею в унісон. Або (що теж важливо) не голосувати в унісон з нею за тими чи іншими важливими для ОП законопроектами".
Також на порталі "Коментарі" - гучні обіцянки і реальна політика: що сталося зі "слугами" і хто в цьому винен.