Нове звернення Зеленського: чому за сказане президентом тепер прийде розплата

Заклик до вакцинації, війська РФ поблизу України, тарифи на тепло, олігархи та чесні ЗМІ – головне зі звернення Зеленського

Президент України Володимир Зеленський записав увечері 10 листопада нове відеозвернення. Пройшовся по темі вакцинації, гібридної агресії РФ, енергетики, олігархів. Традиційно зачепив свого попередника Петра Порошенка. Експерти проаналізували це звернення для порталу "Коментарі".

Спіч президента породив низку питань

Політичний експерт Світлана Кушнір так коментує нове президентське відеозвернення:

"Краще пізно, ніж ніколи. Саме так можна охарактеризувати звернення гаранта до нас, громадян щодо вакцинації. І зі статистикою, зі згадкою штаму Дельта, із цим ось усім емоційним посилом. Навіть зафіналив на тому, що, якщо не вакцинуєшся, українець, то, можливо, ти – посібник ворога. Навіть непогано, але... пізно для тисяч померлих з початку осіннього сплеску захворювань".

У Світлани Кушнір цей спіч породив низку питань. Чи вже обладнано нові сотні пунктів вакцинації, куди мають кинутися "свідомі громадяни"? Чому Україна утилізувала вже понад мільйон доз різних вакцин? Що заважало раніше розгорнути інформаційну кампанію щодо важливості вакцинування?

"Втім, це питання не лише до президента, а й до профільного міністра Ляшка, до всього Кабміну. Гаразд, не будемо настільки критичні. Добре вже те, що закликав українців довіряти щепленням", – зазначає експерт.

Щодо енергетики у Світлани Кушнір після прослуханого теж виникли питання. Якщо все так, як каже президент, чому реально ще відсотків 40% житлового фонду та соцсфери не з теплом? З якого дива ми при дефіциті газу виділяємо його для Молдови? Чи правда, що держава "подарує" бізнесменові під санкціями США (читай – Коломойському) кілька мільярдів кубів газу? Чому борги облгазам на 100 млрд грн "вибачили", а народу борги за комуналку – ні?

"Не знаю, хто радив президенту цю тему так патетично викласти, але коли почнуться цілком ймовірні віялові відключення електрики, то саме Володимира Олександровича згадають, перефразовуючи класика, "злим і не тихим словом". Бо не можна говорити про чорне – біле. В енергетиці насправді шах. Але це більше до відповідальності Кабміну загалом та Міненерго, зокрема. Втім, весь Кабмін, як відомо, підконтрольний Офісу президента", – наголошує експерт.

Порушував Зеленський також тему російської агресії (зокрема енергетичної), гібридної війни.

"Це добре, що українська армія готова дати відсіч. Але 9 грудня ми відзначимо другу річницю Паризького комюніке за підсумками зустрічі голів "нормандської четвірки". А віз проблем з ОРДЛО та окупацією Криму – і нині там… І ось це якраз тема президента – нацбезпека та зовнішня політика, – зазначає Світлана Кушнір. – Якщо ми, як сказав Зеленський, у наступальній позиції, то треба ж не відосиками, а реальними переговорами з ЄС та США показати цю саму наступальність. Переглянути положення щодо квот для українських товарів з ЄС, підписати десятки інвестиційних договорів з американськими бізнесменами, які вкладатимуть гроші у виробництво в Україні, а не гратимуть на валютному ринку та інструменті ОВДП. Можливо, ми повірили б у рішучість нашого гаранта. Якби наша влада не оглядалася за кожне рішення на окрики з Вашингтона, Лондона чи Брюсселя".

Експерт звертає увагу на те, що це звернення президента до народу – перше після святкування 30-річчя Української Держави. Ось тільки ці звернення не зігріють, як і не вирішать масу проблем, з якими ми наближаємося до нового року, резюмує Світлана Кушнір.

Офіс президента побоюється, що раптом хтось із власників у сфері енергетики вирішить піти на підвищення тарифів серед зими

Магістр державного управління, політолог, соціолог Володимир Воля вважає, що Зеленський не випадково чималу частину звернення присвятив енергетиці та тарифам.

"Президент, його команда опинилися у ситуації, коли стрімке зростання тарифів під час опалювального сезону може призвести до серйозних негативних наслідків для них. Спровокувати не просто падіння довіри, падіння рейтингів, а й внутрішньополітичну нестабільність. Тому Зеленський зробив превентивне попередження, говорячи про те, що "ангельський терпець держави" – не безмежний", – пояснює експерт.

Він звертає увагу на словосполучення про "істеричні ЗМІ", які нібито нагнітають ситуацію з тарифами та взагалі проходженням опалювального сезону.

"Думаю, що це ще один фактор, який дратує Офіс президента (ОП) поряд з побоюваннями, що раптом хтось із власників у сфері енергетики вирішить піти на підвищення тарифів серед зими – до завершення опалювального сезону. Незрозуміло, кого конкретно мав на увазі Зеленський – канали Порошенка, Ахметова, Мураєва чи інших заможних людей. Але видно, що ОП дуже побоюється зростання тарифів. І Зеленський обурений, що деякі ЗМІ розганяють із цього приводу паніку. Щоправда, тут є й вина самої влади, – вважає Володимир Воля. – І ВП, і Кабмін не розгорнули вчасно роз'яснювальну інформаційну кампанію, яка б протидіяла панічним настроям. Недостатньо вчасно було вжито й заходів, щоб забезпечити збереження тарифів на рівні минулого року. Зараз президент намагається заспокоїти суспільство, а також убезпечити себе і свою команду від негативних наслідків, пов'язаних з гіпотетичним зростанням цін".

Також експерт зазначає, що Зеленський зачепив закон про олігархів. І не просто зачепив, а згадав якогось політика-олігарха, якому довелося продати свої медіа.

Дуже прозорий натяк на Порошенка, з яким у Зеленського, схоже, глибокий особистісний конфлікт, наголошує Володимир Воля.

На його думку, із звернення Зеленського можна зробити висновок: президент та його Офіс заздалегідь роблять винними у можливому зриві опалювального сезону та гіпотетичному зростанні тарифів – багатих людей (у їхньому прочитанні – олігархи) та їх медіа. Причому без розбору.

Читайте також на порталі "Коментарі" - Зеленський і Ахметов посварилися: експерт розповів про війну в політиці, що наближається.