Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що буде балотуватися на другий термін, якщо не встигне виконати всі передвиборні обіцянки за перший.
Володимир Зеленський - фото з відкритих джерел
Експерти для видання "Коментарі" оцінили аргумент українського лідера та ймовірність другого терміну, а також розповіли, чи ризикне він піти на дострокові вибори, поки дозволяє рейтинг і немає явних конкурентів.
Якщо ситуація буде тривати в такому вигляді, як зараз, є висока ймовірність того, що Зеленський буде балотуватися на другий термін і мати шанси перемогти
Експерт з конституційного права Богдан Бондаренко нагадує, що коли мова йде про другий термін президента, якщо це позачергові вибори, є нюанси.
"Доведеться змінювати Виборчий кодекс, — пояснює він. — Зараз він не дозволяє, в разі дострокових виборів, брати участь в них чинному президенту, який вирішив заради виборів піти у відставку. Але ключові проблеми — політтехнологічні. Чи ризикне сам Зеленський йти на позачергові вибори?"
Якщо мова про чергові вибори президента України, до них, намічених на 31 березня 2024 року, ще чимало часу, зазначає Богдан Бондаренко.
"Але, дійсно, на сьогодні альтернативи Зеленському не проглядається. Втім, є величезна кількість людей, які не визначилися, які очікують нового кандидата. Якщо ситуація буде тривати в такому вигляді, як зараз, є висока ймовірність того, що Зеленський буде балотуватися на другий термін і мати шанси перемогти. Але це такі горизонти, які прорахувати зараз абсолютно неможливо, — акцентує експерт. — З точки ж зору того, що Зеленський обіцяв не йти на другий термін, але збирається це робити — так це лише одна з низки обіцянок, яка не буде виконана. Для українського політикуму — звичайна, на жаль, історія".
Зараз ми бачимо більше політтехнології у висловлюванні про ймовірний другий термін, ніж продуманого рішення
Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно впевнена, що будь-які розмови щодо другого терміну Зеленського (йти чи не йти) на сьогодні — просто розмови.
"З одного боку, зрозуміло, що будь-який чинний президент, який говорить, що не піде на вибори, автоматично виглядає слабким. Тому що всі розумітимуть, що раз він не збирається йти, потрібно поступово, ближче до виборів, переорієнтуватися на когось іншого. Тому я не виключаю, що в словах Зеленського (можу піти) є прагнення досидіти хоча б перший термін. Щоб не вважали "кульгавою качкою", треба говорити, що збираєшся бути у владі, — пояснює аналітик. — З іншого боку, Зеленський, дійсно, обіцяв ще на старті політичної кар'єри, що не піде на другий термін. І йому будуть весь час нагадувати про цю обіцянку".
Швидше за все, Зеленський буде тягнути з реальним рішенням, прогнозує Олеся Яхно. Підкреслюючи, що на сьогодні, можливо, він сам не знає, чи піде або не піде на другий термін. Причому це може бути як реальна мотивація бути у владі, так і мотивація здаватися сильніше на поточному етапі.
"Це буде залежати від багатьох факторів: як буде складатися внутрішньополітична ситуація, зовнішня кон'юнктура. Які будуть рейтинги, в який бік будуть рухатися законодавчі ініціативи, — зазначає аналітик. — У нас періодично лунають тези в стилі: а давайте взагалі скасуємо пост президента або зведемо його до мінімуму, щоб у нас, як записано в Конституції, була дійсно парламентсько-президентська форма правління. У той же час ми розуміємо, що апетит приходить під час їжі. І людина, котра відчула смак влади (або моновлади, як в нашому випадку), навряд чи захоче просто взяти і піти. Але не виключаю, що зараз ми бачимо більше власне політтехнології у висловлюванні про ймовірний другий термін, ніж продуманого рішення. А українські реалії такі, що ситуація може кардинально змінюватися в дуже короткий термін ".
Дострокові вибори наразі навряд чи можливі, вважає Олеся Яхно. Причому як парламентські, так і президентські.
"Мені здається, Зеленський цього боїться. Нібито була ідея вмовити президента, що поки є рейтинг, потрібно переобратися. Але мені здається, він буде намагатися використовувати можливість досидіти термін, — каже експерт. — Дострокові вибори могли б бути в разі зміни Конституції. Якщо вирішувати комусь додати / зменшити повноваження. Тоді є привід. І влада може зважитися на це — за наявності непоганих рейтингів. Але в тих реаліях, які є, я не бачу дострокових виборів ".
Раніше "Коментарі" писали, що Зеленський розповів, хто вплинув на його рішення переїхати на держдачу.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.