Головна Новини Політика зовнішня політика Зустріч Зеленського і Байдена: що може принести Україні цей візит
commentss НОВИНИ Всі новини

Зустріч Зеленського і Байдена: що може принести Україні цей візит

Зустріч президентів України і США Володимира Зеленського і Джо Байдена в Вашингтоні повинна була відбутися у Вашингтоні 30 серпня

28 серпня 2021, 17:40
Поділіться публікацією:

Прессекретар адміністрації президента США Джен Дженніфер Псакі підтвердила, що зустріч президентів України і США Володимира Зеленського і Джозефа Байдена наступного тижня відбудеться. Раніше були побоювання, що її можуть скасувати через загострення ситуації в Афганістані. Що може принести нам цей візит? Які є ризики, а які — позитивні перспективи? На ці питання експерти постаралися відповісти виданню "Коментарі-Україна".

Зустріч Зеленського і Байдена: що може принести Україні цей візит

Джо Байден (фото з відкритих джерел)

Директор Департаменту внутрішньої політики Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), доктор політичних наук Ігор Петренко підкреслює, що попри бажання любителів розганяти "зраду", візит відбудеться. І перенесення дати зустрічі з Байденом з 30 на 31 серпня було дійсно виключно технічним моментом після додавання такого елемента візиту як зустріч "тет-а-тет".

"Цей візит може принести Україні розширення стратегічної співпраці з США, зокрема в оборонній сфері. Кілька днів тому заступник глави Офісу президента Роман Машовець провів зустріч з аташе посольства США з питань армії і оборони щодо проєктів документів, які можуть бути підписані під час візиту Зеленського в Штати. Також ми можемо привести конкретні економічні контракти, наприклад в енергетичній сфері. Про це говорили міністри енергетики США, України та Німеччини на полях Кримської платформи", — нагадує Ігор Петренко.

Для США, на його думку, цей візит також важливий, адже підтримкою Україні вони можуть показати, що, наперекір ситуацію в Афганістані, можуть захищати свої цінності і допомагати молодим демократіям, які борються за свою територіальну цілісність.

"Важливим для нас буде схилити США відігравати вагомішу роль на шляху миру на Донбасі, — вважає Ігор Петренко. — Також Зеленський буде намагатися наповнити конкретним змістом угоду США і Німеччини по "Північному потоку-2". Це, знову ж таки, питання безпеки і посилення нашої енергетичної незалежності. Ну і, звичайно, буде розмова про реформи, про їх реалізацію нами і підтримки з боку США".

На думку експерта, промахом могли б бути завищені очікування, відсутність конкретних пропозицій з нашого боку, наявність тільки апеляції до цінностей. Але поки цього немає, зазначає Ігор Петренко.

"Зеленський і його команда обережні у висловлюваннях і очікуваннях, і в основному зосереджені на конкретних кейсах і продовженнях. Сильним крок — це відстоювання українських національних інтересів, а не мовчазна згода з подачками. Ми повинні говорити про конкретні речі на взаємовигідній основі, а не про гарантії загальними фразами", — резюмує експерт.

Викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, політолог Петро Олещук акцентує, що зустріч Зеленського і Байдена не стали переносити, попри кризову ситуацію, яка склалася навколо евакуації з Кабула.

"Це говорить про те, що дана зустріч важлива не тільки для української сторони, — вважає він. — Байдену, якого останнім часом звинувачують у тотальній капітуляції і безпорадності, важливо показати власні успіхи у зовнішній політиці. Тим більше, що ще свіжа в пам'яті недавня декларація лідерів США і Німеччини, яка уможливила добудову "Північного потоку-2". Лідеру США важливо показати, що він не здає позиції у зовнішній політиці. І президент України йому в цьому може допомогти".

Втім, зазначає політолог, є і ризики.

"Зокрема, існує ймовірність, що президент США буде переконувати українського колегу взяти" Північний потік "в обмін на прийняття деяких компенсацій, — зазначає Петро Олещук. — Сама по собі ця ідея не така вже й погана, але постає питання про те, які це можуть бути компенсації? З іншого боку, Україна може бути цікава як партнер для США, оскільки підтримка її істотно "дешевше" підтримки режиму того ж Афганістану. Крім того, підтримка України не вимагає безпосереднього військової присутності США, що теж може бути привабливим для Вашингтона. Звідси Україна повинна сформулювати "пропозицію" для США. І стати "прикладом успішної зовнішньої політики" адміністрації Байдена. Але тут потрібні реалістичні запити про конкретну допомогу".

Нагадаємо, війна в Афганістані не стане перешкодою для зустрічі президента США Джо Байдена і президента України Володимира Зеленського. У Білому Домі підтвердили, що бесіда двох лідерів відбудеться.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: Comments.ua

Новини