Зустріч в "нормандському форматі": чи відбудуться переговори та яка їхня роль

Від наступної зустрічі "нормандської четвірки" лідери очікують високих результатів

Президент України Володимир Зеленський обговорив з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Еммануелем Макроном питання досягнення миру на Донбасі і підготовку до проведення чергового саміту "Нормандської четвірки". Аналогічні переговори з Меркель і Макроном провів президент РФ Володимир Путін.

Які перспективи такого саміту? Яку роль в цьому може зіграти візит до Москви заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд? Хто і на які поступки може, врешті-решт, піти? Щоб розібратися в цих питаннях, видання "Коментарі" звернулося до експертів.

Якщо зустріч в "нормандському форматі" все ж відбудеться найближчим часом, там можуть бути певні поступки з боку Києва

Політолог, експерт з питань російської агресії проти України Віктор Каспрук вважає, що розраховувати на серйозний прорив в рамках саміту в "нормандському форматі" навряд чи можна.

"Якщо раніше не вдавалося домовитися, що може змінитися зараз, коли Меркель вже покидає пост канцлера? Наскільки такий саміт потрібен саме зараз? Наступний канцлер Німеччини може захотіти привнести якесь своє бачення вирішення ситуації. Таке враження, що швидкий саміт потрібен зараз більше Москві, ніж Києву. За допомогою тієї ж Меркель, досить залежної від Росії, Кремль може наблизити Україну до тих рішень, які Москва хоче провести щодо Донбасу. А це - весь пакет політичних пунктів Мінських угод, включаючи вибори в ОРДЛО без передачі Україні контролю за кордоном, без дієвих гарантій безпеки", - пояснює Віктор Каспрук.

На його думку, якщо зустріч в нормандському форматі все ж відбудеться найближчим часом, там можуть бути певні поступки з боку Києва, які, не факт, що стануть афішувати.

"Зеленський розуміє, що українське суспільство не готове йти на фундаментальні поступки РФ. При цьому, в його передвиборчій програмі головне було - мир на Донбасі. Поки цього не сталося. І є ризик, що він заради хиткого миру, в рамках підготовки до можливого походу на другий президентський термін, може зважитися на небезпечні рішення, що несуть стратегічну загрозу для України ", - припускає експерт.

У цій ситуації радує лише те, зазначає Віктор Каспрук, що, схоже, США більш активно вирішили взяти участь у врегулюванні російсько-українського конфлікту.

"Багато що тут залежатиме від зустрічі Нуланд в Москві з керівництвом Росії. Таке враження, що у Вашингтона є намір більше впливати на цю ситуацію ", - резюмує експерт.

У Кремлі розуміють, що українська сторона більше зацікавлена в цьому. Адже такий саміт, як мінімум, матиме позитивний вплив на рейтинг Зеленського

Політолог, співробітник Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Максим Степаненко вважає, що поки не можна говорити, ніби саміт лідерів "нормандського формату" або їх радників планується найближчим часом.

"Швидше за Україна зі свого боку подає таку ініціативу. Мовляв, було б корисно зібратися в цьому форматі і обговорювати подальші дії щодо мирного врегулювання конфлікту на Донбасі. Але як ми бачимо, що з російської сторони все коментується інакше. РФ не дає якихось реальних обіцянок або надій, що ми проведемо нормандську зустріч найближчим часом. У Кремлі розуміють, що українська сторона більше зацікавлена в цьому. Адже такий саміт, як мінімум, матиме позитивний вплив на рейтинг Зеленського. Він обіцяв своїм виборцям мир на Донбасі. А зрушень тут давно не було. Та й треба чимось закривати останні скандали - офшори і так далі ", - говорить Максим Степаненко.

Позицію РФ він вважає очікуваною. Нагадуючи, що після зустрічі "четвірки" в Парижі в грудні-2019 сторони не виконали всі взяті на себе зобов'язання. Стало бути, немає передумов для нової зустрічі, на що не раз звертали увагу в Кремлі.

"З української сторони бачимо класичну для Зеленського останнього часу рішучу риторику щодо Росії, до міжнародних партнерів. В Офісі президента розповідають всім, хто і що повинен робити. При цьому самі лише закликають, не демонструючи реальних дій, не пропонуючи якихось виходів із ситуації. З огляду на те, що Росія нещодавно відкрито використовувала українських громадян ОРДЛО для голосування на виборах до Держдуми, це точно не виглядає як намір налагодити діалог. Якщо зустріч все ж відбудеться, важливо намацати якийсь компроміс в секторі безпеки. Припинення обстрілу, відведення військ і озброєння і так далі. Це матиме позитивний вплив на подальший хід мирного врегулювання. Але поки особливого оптимізму з цього приводу немає ", - резюмує політолог.

Раніше в матеріалі видання "Коментарі" - Дипломат про ідею ОП по-швидкому організувати "Нормандію": Меркель може дотиснути Путіна.