Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
На початку лютого відбулося підписання угоди про створення зони вільної торгівлі між Україною та Туреччиною, яке президент Володимир Зеленський назвав "історичним моментом".
Володимир Зеленський та Реджеп Тайїп Ердоган - фото: Офіс президента
Портал "Коментарі" вирішив дізнатися, на скільки важливою для нашої держави є співраця із Туреччиною, а також про переваги та недоліки ЗВТ із нею.
Генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ) Роман Сластьон розповідає:
За словами фахівця, ідея щодо зони вільної торгівлі між Україною і Туреччиною далеко не нова і ще на початку 2000-х була ініційована Україною. Проте всі ці роки на заваді ставали побоювання щодо негативних наслідків для певних галузей як з боку України, так і Туреччини. В пошуку ідеального балансу ми застрягли майже на 20 років. Проте очевидно, що останнім часом у нас, окрім економічної доцільності, суттєво зросла геополітична складова такої двосторонньої угоди. І от — маємо підписаний документ.
За прогнозами Мінекономіки, угода може дати щороку зростання 2% до ВВП. При цьому, український експорт до Туреччини має зростати на $313 млн щороку, а вітчизняні експортери мають заощадити $370 млн митних платежів. Торік товарообіг з Туреччиною становив понад 7 млрд $. З них український експорт сягнув 4,1 млрд $, а імпорт – 3,2 млрд $. Експорт на 80% складається з металів і зернових.
З точки зору агро, продовжує Роман Сластьон, зниження ставок та встановлення безмитних квот матимуть позитив для українських експортерів яловичини, курятини, аквакультури, частково молочки, деяких нішевих зернових, олії, кондитерських виробів, яблук та соків; дешевше зможемо отримувати турецькі добрива.
За словами експерта, основні занепокоєння стосуються власне не аграрного сектору — в програші легка промисловість, частково машинобудування. Разом з тим, в агросекторі найбільші ризики витіснення турецькими товарами наших виробників овочів — томатів, огірків, перцю — в першу чергу, тепличних.
На думку економіста, фінансового аналітика Олексія Куща, яку він висловив для видання "Главред", підписання договору про зону вільної торгівлі, скоріш за все, "могло бути обміняне на участь Туреччини в Кримській платформі" у 2021 році, або ж на спільні проекти в галузі оборони.
Однак, продовжує Олексій Кущ, для України ЗСТ із Туреччиною не принесе жодної користі, і в результаті наша держава отримає "дірку від бублика".
Олексій Кущ також дотримується думки, що відкритий ринок турецьких товарів, може призвести до знищення вітчизняної легкої промисловості, тепличного овочівництва. Частково ЗВТ вплине і на молокопереробну галузь, а також на перпективи розвитку українського машинобудування й електротехніки.
"Турки фактично змінюють повітря на реальні економічні преференції, тоді як Україна, навпаки, їх втрачає. Тому що Україна все ще помилково продовжує думати, що натомість отримає зміцнення стратегічної безпеки. Але чим слабкіше країна економічно, тим слабкіше вона стає і стратегічно", — додав фінансовий аналітик.
Раніше на порталі "Коментарі" — Турецький кейс: чому Ердоган раптом зацікавився Україною та яка у цьому вигода для Києва.
Новини