Головна Новини Політика зовнішня політика З'явився повний текст угоди щодо копалин зі США: виграла чи програла Україна
commentss НОВИНИ Всі новини

З'явився повний текст угоди щодо копалин зі США: виграла чи програла Україна

Лідерам країн уже є що підписувати, але, ймовірно, це лише попередня угода

26 лютого 2025, 15:41
Поділіться публікацією:

У середу, 26 лютого, завершилися переговори щодо так званої "Угоди про ресурси України", яку мають підписати цього тижня представники України та США. Повний текст документа опублікувало видання "Європейська правда", повідомляє портал "Коментарі". У виданні наголосили, що українській переговорній команді вдалося повністю змінити тональність документа порівняно з попередніми жорсткими пропозиціями США.

З'явився повний текст угоди щодо копалин зі США: виграла чи програла Україна

Трампу та Зеленському вже є, що підписувати: ЗМІ кажуть, документ готовий. Колаж: Коментарі

Головне юридичне зобов'язання України – розпочати переговори зі США щодо більш детальної угоди, яка регулюватиме діяльність так званого "Інвестиційного фонду відновлення" – двосторонньої структури, яку мають створити Україна та США.

Документ вдалося сформулювати у вигляді, який не вимагає ратифікації у ВР.

Ключові тези:

  • США та Україна формують спільний фонд для фінансування відновлення України. Управління Фондом здійснюватиметься спільно представниками двох країн.
  • Україна вноситиме 50% доходів від майбутньої монетизації державних природних ресурсів (нафта, газ, мінерали, інфраструктура).
  • США зі свого боку також робитимуть відповідні внески, фонд інвестуватиме ці кошти у розвиток України.
  • Фонд зароблятиме від майбутньої монетизації всіх природно-ресурсних активів, які є у держвласності України.
  • Жодна частка Фонду не може бути продана або передана без згоди сторін.
  • Фонд має бути ратифікований Парламентом України. Робочі групи США та України негайно розпочнуть розробку остаточного тексту Угоди про Фонд.

Як писав портал "Коментарі", прем'єр-міністр Денис Шмігаль заявив, що Сполучені Штати та Україна фактично узгодили остаточний варіант документа , який отримав назву "Угода про встановлення правил та умов Інвестиційного фонду відновлення України".

Шмігаль в ефірі національного телемарафону розповів, що основною умовою підписання угоди про корисні копалини зі США будуть пункти про гарантії безпеки. "Ця угода безпосередньо прив'язана до гарантій безпеки. Ні президент України, ні уряд України не розглядатимуть цю угоду і підписання у відриві від гарантій безпеки України. Ми не розглядаємо підписання будь-яких угод без гарантій безпеки", — сказав Шмігаль. Прем'єр-міністр розповів, що американська та українська команди розробили фактично остаточний варіант документа.

"Коментарі" зазначали, що за даними New York Times, у проект нової угоди щодо ресурсів, яку Зеленський відмовився підписати вже 22 лютого, включили ще й доходи від окупованих Росією територій. За даними ЗМІ, у разі повернення цих територій Україною частка надходжень до фонду цих земель становитиме 66%. Умови документу передбачають, що Україна має вносити внески до фонду до того часу, поки він не досягне $500 млрд. Водночас, як пишуть журналісти, США планують реінвестувати частину доходів у відновлення України, зокрема, у надра та інфраструктуру. Однак жодних зобов'язань Штатів у документі знову не прописано. Хоча Україна не завершила угоду 22 лютого, її згода на умови означала б капітуляцію перед американськими вимогами після тижня інтенсивного тиску президента Трампа.

Зазначається також, що Міністр фінансів США Скотт Бессент пояснив, що в рамках угоди доходи від природних ресурсів України, а також інфраструктурних активів будуть направлені до спеціального фонду для довгострокового відновлення та розвитку. США отримають економічні та управлінські права у цьому фонді, що, за словами Бессента, забезпечить прозорість та підзвітність. Однак він наголосив, що США нібито "не володітимуть фізичними активами України і не збільшать її боргове навантаження".

"Коментарі" писали, що Україна відкинула наполегливі пропозиції США створити фонд на суму 500 млрд. доларів для цієї угоди. Фонд мав компенсувати допомогу, надану США Україні з початку російської агресії. Проте українська сторона стверджує, що реальна сума підтримки набагато нижча і становить близько 90 мільярдів доларів. Переговори між сторонами продовжуються, Трамп заявив, що незабаром Зеленський може приїхати до Вашингтона для підписання угоди.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини