Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
У понеділок, 15 листопада, стало відомо, що НАК "Нафтогаз України" та Оператор ГТС України братимуть участь у сертифікації "Північного потоку-2". А у вівторок, 16 листопада, стало відомо, що сертифікацію ПП-2 призупинено .
Північний потік-2 - фото з відкритих джерел
Останнє пов'язано з тим, що оператор може бути сертифікований лише як німецька юрособа, а Nord Stream 2 AG – швейцарська компанія. І тут – суто технічне питання, яке, швидше за все, швидко втрясеться.
А ось що означає можливе входження Нафтогазу та ОГТС України до сертифікаторів ПП-2, експерти пояснили виданню "Коментарі".
Гендиректор Оператора ГТС України Сергій Макогон звертає увагу, що ОТСУ в рамках допуску до процесу сертифікації ПП-2 відведено окрему роль як компанії, що має унікальну експертизу в питанні транспортування газу до ЄС.
Він наголошує, що участь у сертифікації – це відповідальність ОТСУ перед споживачами. І перед великою промисловістю, і перед середнім та малим бізнесом, і перед кожним українцем.
Він наголошує, що для України ПП-2 несе не лише енергетичну, а й загальну загрозу. Адже "Газпром" не просто дивиться на ринок газу як на театр воєнних дій. Сертифікація ПП-2 дасть ще й "зелене світло" для активніших реальних спецоперацій з боку РФ.
На думку експерта, нинішня енергетична криза, багато в чому спровокована "Газпромом", має стати уроком. І нагадує, що немає жодних перешкод для транзиту великих обсягів газу до ЄС. Адже потужна, розгалужена, технічно бездоганна українська ГТС готова транспортувати до 200 млн. куб. м газу на добу, що в короткий термін вирівняло б ситуацію на газовому ринку Європи. Однак "Газпром" цьому перешкоджає.
Сергій Макогон вважає посилення регіональної енергетичної безпеки та використання для цього всіх наявних інструментів – загальним викликом, який постає перед Україною, Євросоюзом та США. І його подолання, збереження вільного ринку, конкуренції та розвитку багато в чому залежить від кожного, хто прийматиме стратегічне рішення щодо сертифікації газопроводу "Північний потік-2".
Гендиректор ТОВ "Нафтогазбудінформатика", голова експертної ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський нагадує, що раніше польські компанії також подали заявки на участь у процесі сертифікації. Їх взяли, але за умови – без права вето.
За словами експерта, існує три види анбандлінгу (поділу власності).
1. Поділ шляхом передачі права власності іншій юрособі.
2. Коли власність залишається у вертикально-інтегрованої компанії, але всі права управління передаються від неї незалежною компанією.
3. Створення вертикально-інтегрованої компанії – дочірньої компанії, якій передають всі права на управління транспортною діяльністю.
Директор енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський вважає, що Україна ніяк не може вплинути на ситуацію, окрім як донести своє бачення, свої зауваження (у ракурсі можливих порушень європейського законодавства) щодо можливої сертифікації оператора ПП-2.
А затягтися цей процес, на його думку, може. Не більше.
Новини