Рубрики
МЕНЮ
Вечканова Елена
В американському уряді готові оголосити санкції проти Туреччини. За словами заступника держсекретаря США Вікторії Нуланд, причина в тому, що турецька влада закуповує озброєння у Росії. "Коментарі" вирішили дізнатися, наскільки реалістична ця загроза.
США готові ввести санкції проти Туреччини через Росію. Колаж: "Коментарі" / Дмитро Романюк
Експерт Національного інституту стратегічних досліджень по Близькому Сходу Микола Замикула оцінив, чи можуть піти США на загострення відносин із Туреччиною і чи не виглядає це, як спроба відвести увагу від фактичного "зливу" низки союзників у ситуації з "Північним потоком-2".
На думку експерта, питання закупівлі російських систем ППО Туреччиною вже давно залишається одним із основних каменів спотикання на шляху до стабілізації американо-турецьких відносин. При цьому Вашингтон займає послідовно негативну позицію щодо цієї угоди, яка, на думку американської сторони, підриває єдність НАТО.
У такій ситуації, пояснює фахівець, абсолютно логічно, що в разі подальшого розвитку турецько-російських відносин у сфері закупівлі озброєння Вашингтон звернеться до нових санкцій. Це проста констатація факту і нагадування про традиційний, до сих пір незмінний підхід США до цього питання.
За його словами, турецька влада неодноразово підкреслювала, що в інтересах власної держави готова купувати необхідне з їх точки зору сучасне озброєння із будь-яких джерел. І не збирається підпорядковувати питання безпеки турецького народу позиціях інших країн, навіть якщо мова йде про важливих союзників. Така принципова, національноорієнтована позиція — яскрава ілюстрація підходів Реджепа Ердогана до питань міжнародних відносин. І вона не виключає подальшого розвитку співробітництва із РФ.
Особливу увагу експерт звертає на авіаційний напрям, адже в результаті виключення із програми F-35 в Туреччині з'являється попит на нові винищувачі.
Кілька днів тому на Міжнародному авіаційно-космічному салоні МАКС-2021 росіяни представили новий легкий винищувач Су-75, який розробляється насамперед на експорт. Однак, за словами фахівця, зовнішній вигляд літака нагадує американські концепти багаторічної давнини (тобто явно не відповідає заявам про інноваційність та унікальність), а його розробка перебуває на ранніх стадіях.
Замикула впевнений, що Туреччина навряд "купиться" на російську рекламу сумнівних проєктів, які, за оцінками незалежних експертів, поступаються американському озброєнню.
Звичайно ж, таке потенційне співробітництво Анкари і Москви теж викликає занепокоєння у США, і саме з цього приводу могла висловитися Вікторія Нуланд — у вигляді превентивного позначення позиції, пояснює фахівець.
Зараз проходить МАКС-2021, і Микола Замикула пов'язує заяви американського представника із цією подією, в рамках якої теоретично можуть вестися якісь попередні переговори і полягати чорнові варіанти угод.
На думку експерта, не варто проєктувати той факт, що для України і її східноєвропейських партнерів проблема російського газопроводу залишається ключовою загрозою, на дії інших акторів міжнародних відносин, що ведуть глобальну гру.
Зрештою, вважає Микола Замикула, треба раціонально оцінювати їх інтереси і пріоритети — і в цьому випадку заява Нуланд залишається цілком прогнозованою, незалежною від українського контексту дією в рамках одного з провідних напрямів зовнішньої політики США (відносини з Туреччиною).
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, як Володимир Путін може шантажувати турецький уряд через підтримку України. Подробиці — в нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися, чи дійсно Туреччина хоче збільшити свій вплив на Кавказі.
Новини