Рубрики
МЕНЮ
Елизавета Черных
У Женеві 16 червня відбувся американо-російський саміт. Увечері за його підсумками лідери США і РФ — Джо Байден і Володимир Путін — дали роздільні прес-конференції.
Саміт Байдена й Путіна: чи чекати прогресу у врегулюванні конфлікту на Донбасі. Колаж "Коментарі" Д.Романюк
Експерти розповіли виданню "Коментарі", які очікування виправдалися, а які ні. А також про те, як зустріч очільників держав вплине на Україну.
Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі вважає заяви Байдена і Путіна за підсумками зустрічі цілком очікуваними. І підкреслює, що подібні меседжі не раз озвучувалися ними напередодні саміту.
"Обидва в результаті залишилися задоволені тональністю і результативністю зустрічі — і дивляться з обережним оптимізмом в майбутнє. Наскільки це виправдано, на думку Байдена, стане відомо протягом 3-6 місяців", — зазначає політолог.
На його думку, для України єдиним позитивом у короткостроковій перспективі стане відносна нормалізація обстановки в зоні бойових дій.
"Однак до осені ситуація може змінитися в залежності від того, чи погодиться українське керівництво виконувати політичну частину Мінських угод. Путін робив акцент на тому, що Байден, як і він, бачить саме їх в основі врегулювання ситуації на Донбасі, — підкреслює Максим Ялі. — Попереду ще візит Зеленського в Вашингтон. Думаю, саме тоді будуть розставлені акценти в спільній політиці України і США в протистоянні російській агресії. А восени, цілком можливо, буде зроблена спроба провести вибори в ОРДЛО. Адже невипадково скасовували вибори в прифронтовій зоні в минулому році".
Політолог, співробітник Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Максим Степаненко вважає, що зустріч президентів пройшла досить успішно як для США, так і для РФ.
"Хоч і не було значного прогресу, але не було і відкату. Як США, так і РФ бачать для себе прагматичний інтерес у налагодженні, перш за все, у галузі безпеки, якихось конструктивних відносин між своїми країнами", — зазначає політолог.
Він закликає дивитися правді в очі і зрозуміти, що Україна не стоїть на чолі кута США або РФ, у яких є свої національні інтереси. Саме в рамках цих інтересів вони і діють.
"Підсумки саміту ніяк не вплинуть на врегулювання конфлікту на Донбасі. Єдиним можливим шляхом для цього і Путін, і Байден називають Мінські угоди. З якими ситуація непроста, адже жодна сторона не бажає йти на поступки (питання черговості виборів і передачі контролю за кордоном). До того ж, ми практично втратили переговорний майданчик в Мінську, що теж можна вважати певним регресом в переговорному процесі ", — говорить Максим Степаненко.
Позитивним моментом він вважає, що після зустрічі Байдена і Путіна з'явився шанс, що США призначать спецпредставника в Україні — як раніше Курта Волкера.
"Повернення до подібного формату було б певним успіхом для України від цієї зустрічі. При цьому нам потрібно продукувати власні ініціативи, інакше ситуація не вийде з глухого кута", — резюмує Максим Степаненко.
Раніше "Коментарі" писали, що на думку народного депутата від партії "Слуга народу" Данила Гетманцева, нічого нового з приводу України на саміті озвучено не було. Крім того, нардеп вважає, що підтвердження Мінських угод як вказівника є "тупиковим шляхом", з якого безперечно треба виходити.
Новини