Сьогодні стрічки зарясніли заголовками про те, що Україна може відмовитися від перспектив членства у НАТО, якщо на кону стоятиме безпека українських громадян. Таку заяву зробив посол України у Великій Британії Вадим Пристайко. Пізніше вийшов коментар МЗС України, у якому повідомляється, що слова дипломата вирвані з контексту і загалом курс України до НАТО закріплений у Конституції. Як можна оцінювати таку заяву та чи є загроза, що Україна під тиском РФ і Заходу може відмовитися від перспектив членства у НАТО? Своєю думкою щодо цього поділилися експерти.
Прапор НАТО й України. Фото з відкритих джерел
Ні про яку відмову від членства Пристайко не говорив, там йдеться про вимушені гіпотетичні компроміси
Український дипломат, політичний експерт Вадим Трюхан вважає, що причин для "зради" немає.
"З ранку пішла чергова "зрада". Мовляв, посол України відмовився від членства у НАТО. Наче хтось його нам уже пообіцяв завтра чи післязавтра й один конкретно взятий посол вирішує за всю державу. Перше, що слід сказати, у найближчі 10 Членство України у НАТО, як до речі й у ЄС, — це фантастика. Це знає будь-який експерт з європейської та євроатлантичної інтеграції. Отже, ніхто не може відмовитися від того, перспективи отримання чого вже найближчим часом немає. Друге. Щоб відмовитися від членства, потрібно внести зміни до Конституції України, де мета вступу до ЄС та НАТО закріплена. Абсолютно не реалістична річ, навіть з огляду на те, що у ВРУ достатньо депутатів, які б раді були це зробити. 300 голосів немає й у найближчому майбутньому не буде. Плюс — не дозволить суспільство. Адже за останні 8 років за вступ до ЄС і НАТО — стабільна більшість", – наголосив експерт.
Він додає, є й третій момент. Якщо Україна стане перед загрозою повної втрати незалежності та суверенітету у зв'язку з окупацією Росією та єдиним виходом погодиться на відмову від членства у НАТО, доведеться обирати між поганим і ще гіршим. І за таких обставин компроміс доведеться шукати. Проте компроміс – це односторонні поступки, це рух обох ворогуючих сторін назустріч одне одному. Поки що такої загрози немає. Хоча загроза чергового вторгнення справді є, і вона велика, як ніколи раніше.
"Загалом, рекомендую тим, хто взявся завзято критикувати Вадима Пристайка, спочатку звернутися до першоджерела та послухати повністю його інтерв'ю BBC. Ні про яку відмову від членства він не говорив, там йдеться про вимушені гіпотетичні компроміси. А виривати одну пропозицію з контексту – це не професійно. Як мінімум", – резюмував Вадим Трюхан.
Своїми поступками сьогодні ми не залишимо росіянам іншого варіанту надалі
Політичний експерт Михайло Бесараб вважає коментар МЗС журналістам на слова Пристайка, на жаль, не зрозумілий. Це насторожує.
"Якщо у команді Зеленського планують зараз "подарувати" Росії позаблоковий статус України, то беруть на себе відповідальність за повторення сьогоднішньої напруги колись у майбутньому. Москва зрозуміє, що залякування війною дає бажаний результат. І це може стосуватися не лише питання нашого членства у НАТО, але й будь-якого іншого. Їм може не сподобатися, як ми подивилися на них", – зазначив експерт.
За його словами, Росія просто буде змушена лякати нас наступом щоразу, коли почує від нас щось неприйнятне для себе. Своїми поступками ми не залишимо їм іншого варіанту надалі. Щоразу вони демонструватимуть свою готовність нападати, щоб ми знову чимось поступилися.
"Капітуляція не пройде. Не шукайте варіанти. Цього ніхто не допустить і не пробачить. Станом на сьогодні вже є коментарі й ОПУ, і МЗС. Запевняють, що курс у НАТО – незмінний стратегічний пріоритет. От і добре", – резюмував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" – експерти в ексклюзивному інтерв'ю нашому виданню роз'яснили, розповівши, чи є ризик російського вторгнення.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.