Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна повинна використовувати час до запуску газопроводу "Північний потік-2" (СП-2) для захисту своїх інтересів і економічної безпеки, оскільки ця труба несе багато ризиків для нашої країни. Що реально за час, що залишився може зробити Україна (або її союзники), щоб знизити ризики від запуску СП-2? Наскільки серйозну загрозу несе запуск цього проєкту? Видання "Коментарі-Україна" звернулося до експертів.
Володимир Зеленський (фото з відкритих джерел)
Експерт з енергетичних ринків компанії Dragon Capital Денис Саква не виключає, що маючи технічну можливість відмовитися від транзиту через українську газотранспортну систему (ГТС), Газпром може припинити транзит через нашу країну відразу після запуску СП2. І зробити це, навіть незважаючи на те, що потужності по використанню нашої ГТС вже оплачені.
Керівник Центру аналізу та стратегій (ЦАС) Ігор Чаленко станом на сьогодні не бачить передумов, які б зірвали запуск "Північного потоку-2".
Він нагадує, що комерційне використання газопроводу заплановано як мінімум на четвертий квартал цього року, про що свідчать підписані контракти з європейськими контрагентами. Так що часу до реального запуску дійсно — небагато.
Транзит, підкреслює Ігор Чаленко, повинен бути економічно доцільним. Також в цей процес, на його думку, потрібно обов'язково включити приваблива пропозиція для довгострокового бронювання частини потужностей наших газосховищ, які традиційно виконують роль "газової подушки" Європи. Тобто, подальше функціонування українського транзиту без політичних поступок, можливо виключно в тристоронньому форматі співпраці, акцентує експерт.
Нагадаємо, Україна не згодна брати російський газопровід "Північний потік-2" в ключі тих домовленостей, які уклали між собою США і Німеччина. Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що поставить це питання перед президентом США Джозефом Байденом.
Новини