Рубрики
МЕНЮ
Вечканова Елена
В американському уряді існує намір відмовитися від санкцій проти компанії Nord Stream 2 AG. Це підприємство є оператором скандально відомого російсько-європейського проекту "Північний потік-2". Також санкцій може уникнути один із директорів компанії Маттіас Варніг. Таку інсайдерську інформацію, отриману відразу із двох джерел, повідомляють представники новинного порталу Axios.
США можуть відмовитися від санкцій проти "Північного потоку-2". Колаж: "Коментарі" / Д.Романюк
"Коментарі" вирішили поцікавитися в експертів, чи дійсно США змінюють курс. Чи може адміністрація Білого Дому спочатку підтримувати Україну, проголошуючи додаткові санкції проти Росії та ПП-2, а після кардинально змінити своє ставлення? Фахівці спробували пояснити, що зараз відбувається у високій міжнародній політиці та чому.
Судячи з непрямих дипломатичних сигналів, США не будуть перешкоджати добудові "Північного потоку-2", вважає народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
"Однією з причин є бажання пом'якшити напруженість у відносинах з Німеччиною, яка чітко заявила про готовність працювати з новим газопроводом. Друга причина — комунікація між США і Росією, яка була проведена після перекидання російських військ до українських кордонів", — пояснює експерт.
На його думку, санкції проти окремих кораблів чи окремих персон будуть мати символічний характер і спрямуються на пом'якшення критики з боку "партії жорсткої лінії".
Відмова від атак на "Північний потік-2" могла стати одним із пунктів "малої угоди" між США і Росією, припускає Ігор Попов. Другим пунктом є гальмування інтеграції України в структури НАТО.
"На червневому саміті НАТО це може бути підтверджено відсутністю рішень по розробці ПДЧ для України. Члени Альянсу можуть обмежитися лише загальними деклараціями про цінності", — прогнозує експерт.
Попов не виключає, що виконання умов "малої угоди" стане сигналом до готовності провести двосторонню зустріч Байден-Путін і можливою підготовкою "великої угоди".
Резюмуючи, Ігор Попов підкреслює, що в короткостроковій перспективі компроміс із Росією зменшує ризики військової інтервенції.
"Але в довшій перспективі запуск "Північного потоку-2" може привести до падіння транзитних доходів України і втрати ексклюзивності в газовому транзиті, а це був наш головний геополітичний козир. Певну надію для України можуть принести результати осінніх виборів до Бундестагу. Якщо партія "Союз-90" / "Зелені" отримає перемогу і канцлером стане Аннелена Бербок, то вона може створити нові проблеми для функціонування "Північного потоку-2", який послідовно критикує", — припускає експерт.
Політолог, глава платформи Єдиний координаційний центр Олег Саакян вважає, що адміністрація Байдена шукає складний баланс між взаємовідносинами з європейськими партнерами, зокрема Німеччиною, і тиском на Росію.
"В цьому випадку частина санкцій пакета щодо ПП-2 є компромісом. Санкції, швидше, не скасовані, а лише відстрочені. Але з України це виглядає як якась "зрада". При цьому важливо розуміти, що США переслідують свої національні інтереси — у тому їх трактуванні, яке приводить Байден і його команда", — пояснює експерт.
Олег Саакян зазначає, що українському керівництву потрібно було бути готовим до такого повороту подій, тому що відповідні сигнали надходили — і не раз.
"Інформація про те, що санкції за ПП-2 можуть бути пом'якшена, ще кілька місяців тому курсувала в кулуарах Конгресу США. Це, зокрема, було одним з каменів спотикання при кадрових призначеннях в нову адміністрацію. Республіканці виступали різко проти пом'якшень санкцій, — каже політолог. — Але демократи провели свій порядок денний".
На думку Олега Саакяна, катастрофи не сталося і ПП-2 не буде добудований галопуючими темпами.
"Але контекст змінюється, і нам у зовнішній політиці необхідно це враховувати, — попереджає експерт. — І зарубати себе на носі, що не варто сліпо сподіватися на допомогу ззовні, на те, що наші проблеми будуть вирішені кимось іншим. І це не тільки про ПП-2".
Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, що найближчим часом відбудеться зустріч представників російського і американського урядів. Які прогнози на діалог Блінкена та Лаврова роблять вітчизняні експерти, дізнайтеся в нашому матеріалі.
Також на порталі ви можете дізнатися про те, які доходи і майно має глава американської держави Джозеф Байден.
Новини