Головна Новини Політика зовнішня політика Мирний план врегулювання війни на Донбасі: чи є він насправді та чого очікувати
commentss НОВИНИ Всі новини

Мирний план врегулювання війни на Донбасі: чи є він насправді та чого очікувати

Фахівців дивує, чому документ розроблявся у Франції та Німеччині, а не в Україні

10 березня 2021, 15:15
Поділіться публікацією:

Україна разом з іншими партнерами по переговорах в "нормандському форматі" закінчила підготовку плану мирного врегулювання війни на Донбасі. Таку заяву зробив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час онлайн-виступи на заході Німецького товариства зовнішньої політики. Росія ж "відхрестилася", заявивши, що представники уряду ні про які документі ніколи не чули. "Коментарі" вирішили розібратися в ситуації, тому звернулися за поясненнями до експертів.

Мирний план врегулювання війни на Донбасі: чи є він насправді та чого очікувати

В Україні говорять про план мирного урегулювання війни на Донбасі. Колаж: "Коментарі"

Трішки деталей

За словами Андрія Єрмака, план мирного врегулювання війни допрацьовували в Києві. Спочатку ж до створення документа були допущені представники Франції і Німеччини. Росія ж, судячи із заяв тамтешнього заступника міністра закордонних справ Андрія Руденка, не була поінформована про створення будь-яких подібних документів.

Такі розбіжності між учасниками "нормандського формату" не виникають вперше, але все одно змушують задуматися, кому вигідна подібна "неоднорідність" думок і до чого це може привести.

Росія здатна наплювати на Нормандський формат

Директор Інституту світової політики, політичний експерт Євген Магда вважає, що заява Андрія Єрмака про готовий план врегулювання конфлікту на Донбасі, як мінімум, має елементи блефу.

"Під Єрмаком останнім часом все активніше хитається крісло керівника ОПУ, тому є необхідність привертати до себе увагу", — пояснює експерт.

Він підкреслює, що всупереч бравурним заявам офіційного Києва, "нормандський формат" переживає період очевидної стагнації через позицію Росії.

"І я не бачу можливості його реально запустити знову, — каже Євген Магда. — Річ у тому, що політично тільки Росія може собі дозволити наплювати на Нормандський формат, інші його учасники такої розкоші позбавлені. Тому Кремль буде "валяти ваньку" і зосереджуватися на розгойдуванні ситуації в Україні. Адже позбавлення нашої країни суб'єктності залишається стратегічним завданням Кремля".

Україна може використовувати ЄС для тиску на Росію

Політичний експерт Дмитро Воронков зазначає, що для початку анонсований Україною "мирний план" хотілося б побачити. Але навіть на рівні заяв Єрмака виникає ряд питань.

"Наприклад, чому цей план в цілому розроблявся не Україною, а Францією і Німеччиною? А Україна, за словами Єрмака, лише внесла якісь коригування. Імовірно, це може вказувати на небажання України висувати ту чи іншу ініціативу від себе. І на бажання влади скинути з себе певну частку відповідальності — як перед патріотично налаштованими українцями, так і перед агресором", — говорить Дмитро Воронков.

Він також не виключає, що таким чином Україна має намір використовувати європейський авторитет як інструмент впливу на Росію.

"Особливо на тлі зацікавленості Німеччини та РФ в реалізації таких спільних проектів як "Північний потік-2". Тут же виникає інше питання — навіщо німцям звалювати на себе цю відповідальність, виступаючи з подібними ініціативами? Тобто з позиції логіки повинен бути перехресний інтерес європейців і України, — пояснює Дмитро Воронков. — І ось тут цим інтересом цілком і може бути СП-2. Домовленість з німцями про припинення Україною інформаційного блокування проекту та публічних закликів до його заморожування".

Політексперту також незрозуміло, про які конкретно "кластери" говорить Єрмак, анонсуючи новий план.

"За словами глави ОПУ, проект відповідає принципу Мінських угод. Відповідно, можна припустити, що мова йде про посилення міжнародної присутності на території Донбасу у вигляді моніторингової місії ОБСЄ або певного миротворчого контингенту. Але в рамках реалізації тієї послідовності дій, на якій наполягає Кремль. Тобто спочатку вибори, потім межа. Якщо так, то у мене є сумніви, що така ініціатива влаштує Кремль. Росія буде або наполягати на присутності своїх "миротворців" і спостерігачів, або просто блокуватиме цей план. Вже зараз видно, що РФ, заявляючи про своє інформаційне незнання, досить насторожено ставиться до якихось нових ініціатив", — підкреслює Дмитро Воронков.

При цьому він вважає, що українська влада тут у виграшному становищі.

"У разі згоди РФ на новий (оновлений) план, це може дати надію на врегулювання конфлікту. У разі ж відмови Кремль фактично скидає з України цей тягар відповідальності, — пояснює експерт.  І коли український народ та політикум в черговий раз будуть дорікати владу у бездіяльності або відсутності результатів по Донбасу, ці претензії легко нівелюється показовим небажанням Кремля закінчувати війну. Саме тому Єрмак, можливо, акцентує, що саме РФ тепер повинна показати  хоче вона миру чи продовження війни".

Нагадаємо, раніше "Коментарі" повідомляли, що в НАТО збираються переглянути дипломатичні відносини з Росією, і не в першу чергу через її військову агресію в Україні.

Також на порталі можна дізнатися, що мав на увазі президент Володимир Зеленський, заявивши, що готовий зустрітися окремо з главою кожної держави-учасниці "нормандського формату".



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини