Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
Україна зацікавлена в угоді зі США щодо інвестицій у видобуток корисних копалин. Але документ має містити пункти про гарантії безпеки України, а їхні Штати у договорі не прописали, наголошує президент України Володимир Зеленський. Про це 17 лютого повідомляє портал "Коментарі" із посиланням на "Інтерфакс-Україна".
Йде війна, і для України важливими є гарантії безпеки, а їх немає в пропозиції США щодо копалин, зазначив Зеленський. Фото: Офіс президента
"Питання в Сполучених Штатах. Тому я й хотів, щоб у цьому документі було щось певне щодо гарантій безпеки. А так ми із задоволенням, щоб Америка інвестувала. Але питання юридичне. Питання ж не в тому, що просто забрати ресурс — тобто питання в тому, що ти інвестуєш. Ми не маємо країну сировини. Зеленський.
У самій угоді, якою Україна дає США права на розробку корисних копалин, за твердженням президента, немає нічого нового. Відповідні домовленості були між різними країнами у час, зазначив він. Український лідер натякнув, що пропозиція США – не єдина.
"Питання не в тому, що Україна може дати, а що Україна може отримати. Це дуже важливо для нас. Ми дійсно дуже зацікавлені в тому, щоб підписати угоду зі США. І я вже це говорив, і говорили і американські партнери. У нас є пропозиції від Європи, але всі європейці знають, що США були і є найбільшим стратегічним партнером", тому ми відкриті.
За його словами, він справді говорив президенту США Дональду Трампу, що Україна хоче підписати угоду, "але коли ми перейшли до деталей – поки що там немає гарантій безпеки".
"Гарантії безпеки повинні бути визначені хоча б якось у цьому меморандумі. Безумовно, ми розуміємо, що це поки що меморандум, а далі буде більш глибокий документ з деталями. Але ми говорили, наприклад, з віце-президентом Джей Ді Венсом, і він погодився, і я, що краще розробити це, буде краще, щоб мати більш детальний план. що війна йде, і для нас гарантії безпеки є важливими", — сказав Зеленський.
Він наголосив, що має бути "на папері" відповідь для України: що конкретно дають Сполучені Штати Америки як гарантію безпеки, і це дуже важливо. На думку президента, більшість деталей можуть змінюватися з часом, "але якісь фундаментальні речі мають бути". За його словами, гарантії можуть містити зброю, економічні гарантії, фундаментальні політичні гарантії.
"Якщо ми говоримо про економіку, так, членство Європейського Союзу обов'язкове, і для нас це є економічними гарантіями також. Тому що це ж великий ринок, на який Україна претендує, хоче бути рівноправним партнером. Також в гарантії безпеки входить розуміння цих інвестицій від США. Безумовно, я позитивно до цього ставлюся, але інвестиції. маємо гарантії безпеки щодо нашої армії", — сказав Зеленський.
Як писали "Коментарі", 12 лютого під час візиту до Києва міністр фінансів США Скотт Бессент подав проект угоди про економічне партнерство. У документі йшлося про українські природні ресурси. Президент України Володимир Зеленський наголошував на тому, що таку угоду країни можуть підписати під час Мюнхенської конференції з безпеки, яка триває з 14 по 16 лютого (чутки, що президент відмовився підписувати документ, з'явилися відразу після зустрічі з Бессентом).
14 лютого в українській делегації в Мюнхені повідомили, що Україна доопрацювала проект угоди про партнерство і передала його американській стороні з ймовірною перспективою, що вона може бути розглянута та підписана на зустрічі Зеленського з віце-президентом США Джей Ді Венсом. Згодом про таке підписання не повідомлялося.
"Коментарі" повідомляли, що український інвестбанкір Сергій Фурса розібрав положення проекту документа, який США нав'язували Україні, та пояснив, що з ним не так.
Новини