Міністр оборони США Ллойд Остін у вівторок, 19 жовтня, під час візиту до Києва заявив, що винуватцем збройного конфлікту на Донбасі є Росія. Він закликав РФ негайно зупинити війну на сході України, а також засудив окупацію Кримського півострова.
Ллойд Остін - фото: Chip Somodevilla / Getty Images
Експерти прокоментували такі заяви і розповіли, що могли б зробити США і взагалі колективний Захід в ракурсі примусу Росії до миру.
Росія розуміє тільки силу. Закликів вона не чує
Голова правління Центру стратегічних досліджень Павло Жовніренко вважає, що нічого нового Остін не сказав.
"Всі ми й так знаємо, хто почав цю війну. І все ж важливо, що керівник головного оборонного відомства США назвав головного винуватця — Росію. Втім, ми вже восьмий рік це говоримо. Що саме РФ почала війну, що саме вона заважає мирному врегулюванню. А можна і потрібно не говорити, а діяти. Ось тільки демократичні цінності вступають у протиріччя з геополітичними та бізнес-інтересами й американців, і європейців. Все було б зовсім інакше, якби на перше місце було поставлено відстоювання тих наріжних принципів, на яких створювалися США, які вони завжди захищали від зазіхань тоталітарних режимів — це цінності свободи вибору, свободи людини, свободи країн, їхньої незалежності. Те, що було втілено з подачі США в статуті ООН. Те, про що, до речі, люблять говорити й у ЄС, як про "європейські цінності". Реально цінно б було, якби такі цінності ставилися вище, ніж принципи, які визначаються грошима. Чого, на жаль, ми не бачимо", — зазначає Павло Жовніренко.
На його думку, те, що Захід прекрасно розуміє, як можна натиснути на РФ, щоб вона зробила реальні кроки з деокупації українських територій, показала резолюція Європарламенту від весни-2021.
"Там йшлося про необхідність відключити Росію від платіжної системи SWIFT, про припинення імпорту нафти й газу з РФ до Євросоюзу, про заморожування активів олігархів, наближених до російської влади і їхніх сімей в ЄС, а також про скасування їхніх віз. Також документ, який підтримали 569 євродепутатів (за 67 проти й 46 утрималися) закликав ЄС знизити залежність від Росії, зупинивши завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2" з РФ до Німеччини. Тобто, Європарламент, начебто, нормальні дії назвав. Але підкреслив, що це буде, якщо нарощування військ на кордоні перетвориться на російське вторгнення в Україні, — акцентує експерт. — Тобто, виходить, у 2014 році вторгнення не було? Раз так говорить Росія. І саме з цим погоджується Захід. За такою "логікою" виходить, що Крим — це спроба анексії, але не вторгнення. Що на Донбасі "їхтамнет". Половинчастість така європейська. Яку частково підтримують і Штати, не застосовуючи до РФ дійсно жорстких заходів ".
Павло Жовніренко впевнений: якщо називати речі своїми іменами, то те, що відбувається на окупованій частині Донбасу — чистий тероризм. А Росія, відповідно, — країна, яка фінансує тероризм. І бере участь в ньому.
"А в США з цього приводу є відповідне законодавство, за допомогою якого можна ввести проти РФ найжорстокіші заходи. Можна, але цього не робиться, — зазначає експерт. — Ну, Росія розуміє тільки силу. Заклики вона не чує. І під ці заклики в стилі "давайте говорити", РФ продовжує отримувати все більше важелів впливу на ситуацію. Як той же "Північний потік-2" — явна геополітична зброя, що зараз бачать навіть ті, хто раніше в цьому сумнівався.
Фактично США, РФ і Британія на трьох розірвали нашу країну
Політичний експерт Михайло Чаплига вважає, що саме Захід, особливо США і Британія, сприяли Майдану в Україні, після чого порвали нашу країну, поділивши її між собою і Росією.
"Так, багато було зроблено руками РФ. Але саме з США йшли сигнали, що в Україні розмістять бази НАТО. А це для РФ завжди було "червоною ганчіркою". Тим самим спровокували Росію, після чого вона, всупереч міжнародному праву, "відрубала" у нас Крим. Ну, а потім вибухнула і ситуація на Донбасі. Так, Росія підтримала те, що сталося на Сході України — і військовим способом, і консультаціями, і політично. Але згадаймо, де відбулися перші захоплення держустанов, ОДА. Це було в Києві, це було на Заході України, яку контролюють наші "західні союзники". Фактично США, РФ і Британія на трьох розірвали нашу країну. І тепер представники США приїжджають і розповідають, хто агресор, що і як треба робити. Що і як треба зробити? Піти звідси назавжди й покаятися за те, що вони з Британією і Росією зробили з нашою країною ", — каже Михайло Чаплига.
Поки ж, на його думку, США витягують з того, що сталося, вигоду, вводячи санкції проти Росії, захоплюючи ті чи інші ринки. І фактично наплювавши на Україну.
Також на порталі "Коментарі" — Зустріч Зеленського з Путіним і залучення США до переговорів щодо Донбасу:
що думають експерти.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.