Рубрики
МЕНЮ
Владимир Лавский
52,7% респондентів, опитаних центром "Соціальний моніторинг" у вересні, не вважають Україну незалежною (наявність істотного зовнішнього впливу на країну і шкоди для її суб'єктності в ключових сферах).
"Коментарі" дізналися у експертів, про що говорять ці дані і чи безпечно проводити такі опитування.
Очевидно, що підсумки опитування свідчать про зростаючий розумінні відсутності суб'єктності і як результат — істинної, а не номінальної, незалежності України серед її населення. Таку думку висловив експерт Українського інституту політики (УІП) Данило Богатирьов.
"Інше питання в тому, що розуміння цього факту не означає висновків про те, як його виправити, — підкреслює він. — Наприклад, усвідомлювати безсуб'єктність України і при цьому голосувати за партії і політиків, свого часу влаштували два майдани і остаточно здали залишки суб'єктності — це якась шизофренія ".
Проте, зазначає Данило Богатирьов, більше половини суспільства у нас, так чи інакше, за цих політиків або їх "лайт-версії" голосує. А значить, відновлення суб'єктності очікувати не варто.
За словами експерта Українського інституту майбутнього (УІМ) Ростислава Смирнова, як правило, соціологічні дослідження замовляють "під себе" певні партії, кандидати, різні організації. І використовують їх дані з вигодою для себе.
"Тему спірною незалежності, наприклад, активно" качає "ОПЗЖ. Мовляв, у нас зовнішнє управління, ми прийдемо — і наведемо порядок. Так що такий соцопитування може бути вигідний їм ", — вважає Ростислав Смирнов.
Він підкреслює, що практично завжди замовна соціологія робиться з метою маніпулювання громадською думкою або донесення якоїсь інформації.
"Якби у нас не було соцдосліджень по кандидатам (майбутнім депутатам, президенту і так далі), результати були б несподіваними, — зазначає Ростислав Смирнов. — А так, за певний час до виборів нас привчають до думки, що до другого туру виходять, наприклад, тільки ось цей і цей кандидати. Важливо розуміти, що соцопитування — дороге задоволення. Один може коштувати близько 10 тисяч доларів. І за свої гроші замовник хоче отримати певний результат. Важливо і те, як сформульовані питання. Адже часто вас вже підводять до потрібного замовнику відповіді ".
Політичний експерт Євгенія Колесник вважає, що дані цього соцопитування породжують у людей відчуття "Не незалежності". А разом з ним — і почуття небезпеки.
"Ця небезпека — від бездіяльності влади в багатьох питаннях. Зокрема, усвідомлення простих українців, що якщо їх політичні погляди не збігаються з поглядами тих же правих радикалів, у людей немає гарантії бути захищеними державою. Зеленський ніяк не реагує на численні випадки нападу на офіси опозиційних партій, на окремих громадян. Ультра-праві стають легітимним самосудом ", — підкреслює Євгенія Колесник.
У тому, що Україна не є незалежною, є, на думку експерта, явний вплив Заходу.
"Наша країна перетягує на себе ряд аспектів Європи, активно бере кредити. Природно, що ми, будучи боржником, не можемо бути незалежні апріорі ", — зазначає політексперт.
На думку Євгенії Колесник, такі опитування не є небезпечними для суспільства (бо дають усвідомлення реальної обстановки), але небезпечні для держави. Адже вони породжують у людини ряд сумнівів, особливо якщо ті підкріплюються певними фактами.
"Також подібні опороси погано впливають на рейтинги Зеленського і його партії. Особливо перед виборами, — підкреслює експерт. — Рейтинги ще сильніше падають. А від результатів місцевих виборів буде залежати і можливість дострокових парламентських "
Говорячи про наслідки такого роду настрої і бездіяльності влади, Євгенія Колесник прогнозує зростання невпевненості громадян у завтрашньому дні, міграційні процеси, збій в оподаткуванні, збільшення тіньової економіки, можливу зміну політсистеми.
Новини