Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
"Коментарі" продовжують підбивати підсумки місцевих виборів в Україні. У яких великих містах може пройти другий тур виборів мерів? Які результати він може показати? Які технології можуть піти в хід? На ці питання відповіли експерти.
Політтехнолог Олександр Курбан зазначає, що другий тур виборів — це, як правило, час, коли опоненти вже розкрили всі свої карти.
"Ніяких нових ідей і обіцянок, як правило, вже не буває. Всі найбільші компромати і "фішечки" пущені в хід. Можна очікувати тільки легких коригувань і уточнень, — прогнозує експерт. — Другий тур — це час, коли боротьба кандидатів переходить зі стійки в партер (термін з єдиноборств, що позначає заняття домінантної позиції — ред.). Коли конкуренти намагаються спіймати один одного на порушення, які мали місце в першому турі. Це гаряча пора для юристів штабів, які завалюють виборчкоми і суди протестами та позовами на дії конкурентів. Юридична війна активно висвітлюється у ЗМІ".
За словами Олександра Курбана, попередні результати свідчать, що у великих містах, першим туром закінчаться вибори в Чернігові (В.Атрошенко), Харкові (Г.Кернес), Маріуполі (В.Бойченко), Запоріжжі (В.Буряк), Хмельницькому (О.Семчишін), Тернополі (С.Надал), Вінниця (С.Моргунов) і Івано-Франківську (С.Марцинків). В інших містах і ОТГ будуть другі тури.
"У деяких протистояння будуть особливо жорсткими, — попереджає політтехнолог. — Як, наприклад, у Васильківській ОТГ, де Наталя Баласинович, ставлениця політичного клану Засух, воює з Андрієм Шевченком, висуванцем скандального нардепа Дубинського. У хід йдуть гастролери з Луганської області, покупка голосів, підключається СБУ, Нацполіція. Зараз відбувається зміна керівництва окружної виборчої комісії".
Але таких, як в Василькові, жорстких протистоянь буде небагато, вважає Олександр Курбан. І пояснює: загальні тенденції стійкі, ситуацій, де кандидати йдуть ніздря в ніздрю, залишилося мало.
Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова вважає однією з технологій проблеми з підрахунком. Інтрига явно затягнеться, як і напруга.
"Київ, Дніпро, інші великі міста, де теоретично все могло б вирішитися в один тур, виявилися у "підвішеному" стані. Підрахунок триває. Є варіант, що далеко не все з цим підрахунком чисто. Прийом протоколів проходив проблемно", — підкреслює аналітик.
Олександра Решмеділова не виключає, що другі тури виборів (там, де вони знадобляться) можуть проходити в різний час. Все через той же затримок з підрахунком. Плюс — ніхто не знає, якою буде епідеміологічна ситуація. Це теж може зіграти свою роль у призначенні дати голосування.
"Ще момент в плані технологій — дуже сильно різняться результати різних екзитполів. З їх допомогою формується думка громадськості. Є люфт для маніпуляцій, — пояснює аналітик. — Знаючи приблизну розстановку сил по міським, районним, облрадам — це також можна використовувати для торгів напередодні другого туру виборів мера... Ще одна технологія — заздалегідь заявити про свою перемогу. Так зробив, наприклад, мер Львова Садовий, хоч уже зрозуміло, що там буде другий тур. Так, до речі, робив і лідер Радикальної партії Олег Ляшко, який намагався повернутися в Раду через одномандатний виборчий округ №208 на Чернігівщині. Але в цей момент, згідно з офіційними даними, його майже на 2% випереджає ставленик "Слуги народу" Анатолій Гунько. Загалом, для багатьох на цих виборах все виявилося далеко не так просто, як гадалося. І другий тур для фаворитів теж не виявиться легкою прогулянкою".
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства (ЦДПГС) Віталій Кулик прогнозує жорстке зіткнення в трьох великих містах, де представники СН змогли пробитися до другого туру разом з явними фаворитами.
"Мова про Кривий Ріг, Ужгород і Полтаву, — зазначає директор ЦДПГС. — Родина президента Зеленського побачить потужне зіткнення між чинним мером Юрієм Вілкулом, що йде від власної політсили — і Дмитром Шевчиком від "Слуги народу". Вже зрозуміло, що Вілкул трохи не дотягнув до перемоги в першому турі. Тож попереду — серйозна сутичка в другому. Думаю, Метінвест, який грає за СН, мобілізує всі сили для рішучого ривка. У місті є втома від чинного мера. Але є і недовіра до Метінвесту і кандидата "слуг". Упевнений, буде використаний весь арсенал технологій: компромат, підтасовки, скупка, вкидання і так далі.
В Ужгороді та Полтаві також буде жарко, прогнозує Віталій Кулик. Особливо в Полтаві, де проти чинного мера Олександр Мамая "слуги" висунули відомого забудовника Сергія Іващенка. У першому турі Мамай отримав близько 30% проти 18% Іващенка. Але картина може змінитися в турі другому.
"Свою роль зіграє і формування неофіційної більшості в місцевих радах, — зазначає експерт. — Особливо там, де має бути другий тур. Буду непередбачувані мезальянси і альянси. Не факт, що центральне керівництво партій зможе контролювати свої франшизи на місцях. І ті будуть входити в неймовірні союзи. Як, наприклад, в Бердянську, де буде коаліція ОПЗЖ, "Європейської солідарності" і "Нашого краю", тому що їх скупив місцевий барон Пономарьов. Не впевнений, що Порошенко зможе якось вплинути на ситуацію. Принаймні, раніше він цього не робив, хоч звучали неодноразові заклики. І таких варіацій по країні буде багато".
Раніше експерти розповіли, які висновки необхідно зробити "Слузі народу" і Зеленському після виборів.
Новини