Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Міністр юстиції України Денис Малюська запевняє, що прийнятий 23 вересня "закон про олігархів" №5599 зовсім не забороняє олігархам володіти медіа. Але, за його словами, надає їм вибір: великий бізнес (включаючи медіа) або політика, влада. Нагадаємо, що олігархами будуть називатися люди, які відповідають щонайменше трьом з чотирьох критеріїв: участь у політичному житті; вплив на ЗМІ; володіння монополіями; активи, що перевищують 1 млн прожиткових мінімумів (зараз — понад 2,3 млрд гривень). Чи закладено у законопроєкт про деолігархізацію ризики для свободи слова? Чи слід до критеріїв олігархів відносити володіння медіа? Відповіді на ці питання в інтерв'ю спеціально для порталу "Коментарі" допомогли знайти експерти.
ЗМІ. Фото: DW
Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова при президенті Володимиру Зеленському, ексзаступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова впевнена, що закон про розділення політичного впливу і медіа давно потрібно було прийняти.
За словами Тетяни Попової, законопроект про розділення участі політиків у діяльності ЗМІ вона ще на початку 2016 року готувала разом з Transparency International (неурядова міжнародна організація по боротьбі з корупцією та дослідженню рівня корупції по всьому світу) і латвійським експертом.
Вона впевнена, що тема давно назріла і перезріла — розірвати сансару український корупційної політики, коли олігархи мають свої канали, створюють свої партії або дають голос певним партіям у себе на каналах. Після чого ці партії заходять в Раду, формують уряд — і садять на цікаві для олігархів держпідприємства своїх ставлеників. Які допомагають їм отримувати потім доходи від ДП або монополій.
З іншого боку, продовжує експерт, можливо хтось з олігархів вирішить повністю вийти з політики, залишившись в бізнесі. І зосередившись, в тому числі на телеканалах. Те, що контролюватимуть їх контакти, особливо з представниками органів держвлади, здається, теж позитивно і корисно, якщо ми хочемо позбутися впливу олігархів на політичне життя країни. Важливо побачити, як буде застосовуватися цей закон. Поки загроз для свободи слова немає. Навряд чи погіршить ситуацію зі свободою слова в Україні візит сюди великих міжнародних холдингів (наприклад, французького Canal) і покупка ними наших ЗМІ. Швидше — поліпшить.
Виконавчий директор ГО "Український інститут медіа і комунікації" Діана Дуцик зазначає, що, на перший погляд, цей закон нібито прямо не повинен впливати на роботу ЗМІ. І про це говорили навіть представники деяких медійних організацій. Але Діана Дуцик не згодна з цим.
На думку Діани Дуцик, закон № 5599 може серйозно вплинути на політичний плюралізм, який поки є в телеефірі (забезпечується як раз тим, що телеканали належать різним власникам, які мають різні інтереси).
Не виключає Діна Дуцик і ризику переділу ринку. Адже закон говорить: якщо умовний бізнесмен, який потрапив до реєстру олігархів, захоче позбутися цього статусу, йому доведеться продати свої медіаактивами.
Читайте також на порталі "Коментарі" — експерти розповіли про наслідки прийняття закону про деолігархізацію.
Новини