Рубрики
МЕНЮ
Татьяна Веремеева
Україна може почати поставки води на окуповану територію півострова Крим (наземним транспортом, в цистернах, під прапором Червоного Хреста) тільки в тому випадку, якщо міжнародні місії зафіксують можливість гуманітарної загрози українцям, які проживають на півострові. Про це заявив віце-прем'єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков. Експерти оцінили для порталу "Коментарі" такий підхід і ймовірність подібних поставок води.
Вода для Крыму. Колаж: Д. Романюк/Comments.ua
Експерт Міжнародного інституту демократій Євген Дикий зазначає: "При всій повазі до Рєзникову, який в цілому займає дуже правильну позицію і є одним з наших" твердих "переговірників з РФ, мені здається, що тут він трохи необережний. Зрозуміло, що своєю заявою він хотів фактично просто знову дати "отлуп" вимогам РФ відновити постачання води через Північно-Кримський канал, і виходив з того, що описана ситуація в реальності неможлива. Однак РФ здатна інспірувати заяви будь-яких псевдогуманітарних організацій по "гуманітарної кризи", і тоді згадка цього інтерв'ю може поставити нас в кілька незручне становище".
Євген Дикий підкреслює, що люди в Криму не вмирають від спраги, а головними суб'єктами водопостачання є промисловість, агросектор і військові бази РФ.
"Але авторам" розіпнутих хлопчиків "не так вже й важко буде зобразити" померлу від спраги бабусю "або щось подібне. Тому я б не радив розкидатися такими обіцянками. Гуманітарні конвої з української водою можуть з'явитися в Криму тільки так, як з'являлися "білі конвої" РФ на Донбасі — після встановлення контролю над територією півострова і під захистом нашої армії", — резюмує експерт Міжнародного інституту демократій.
Економічний експерт, експерт з питань тимчасово окупованих територій, Глава правління БО "Інститут чорноморських стратегічних досліджень" Юрій Смілянський зізнався: "Складно коментувати фрази, позбавлені будь-якого сенсу, відірвані від реальностей життя. Подібна заява звучить вже не перший раз. Можливо, вимовляючи подібні "сентенції", міністр здається собі дуже дотепним. Насправді — від влади проректи чергова дурість".
Політичний експерт Дмитро Воронков вважає, що іншу риторику влада собі та не може дозволити.
"Було б помилкою проявляти надмірну принциповість і байдужість, оскільки це могло б зіграти тільки в мінус репутації України. Безумовно, ми не повинні йти на поступки Кремлю або шантаж, але при цьому ми повинні демонструвати і кримчанам, і світовій спільноті свою зацікавленість в благополуччі наших людей на окупованих територіях і прагнення до єдності з ними. Тобто, повинен бути певний баланс нашої публічної політики щодо водопостачання Криму. І гуманітарна катастрофа — цілком обґрунтована червона лінія, де Україна готова перед кримчанами взяти на себе зобов'язання, які автоматично взяла на себе спочатку Росія, незаконно окупувавши Крим. Так що, з моєї точки зору, цілком логічно і правильно озвучена позиція Рєзнікова", — говорить Дмитро Воронков.
Він також зазначає, що образ "рятівника" — завжди відмінний інструмент для політичного іміджу.
"РФ сама вже давно використовує цей образ на Донбасі, поставляючи туди вибухонебезпечну" гуманітарку ". Але під виглядом нібито реальної гуманітарної продовольчої місії. І саме тому навряд чи РФ дозволить перехопити цю "естафету" нам. Швидше спробує приписати до своїх заслуг перемогу над гуманітарною катастрофою. Тобто буде шукати якісь інші (але в будь-якому випадку — тимчасові) варіанти розв'язання проблеми. Але в тому, що Україна була б готова до таких поставок в разі критичної ситуації, я не сумніваюся", — підкреслює політексперт.
На його думку, якби Україна почала такі поставки (під егідою того ж Червоного Хреста), то отримала б інформаційно стратегічну перевагу. Плюс — можливість провести завуальований поглиблений моніторинг, ревізію ситуації, в тому числі щодо порушення прав і свобод кримчан. Що своєю чергою, після подання відповідних даних, могло б сприяти посиленню санкцій тиску на Росію.
Нагадаємо, в Офісі президента розповіли, чи будуть депортовані росіяни з Криму після деокупацію.
Новини