Рубрики
МЕНЮ
Таисия Ерохина
Депутати підтримали проведення місцевих виборів в Україні (крім ОРДЛО і Криму) 25 жовтня. На окупованих територіях, на думку нардепів, їх проведення буде можливим лише в разі:
- виведення всіх НВФ, керованих, контрольованих і фінансованих РФ;
- відновлення повного контролю України над державним кордоном України;
- роззброєння всіх незаконних збройних формувань та найманців, які діють на тимчасово окупованих територіях України;
- відновлення конституційного ладу та правопорядку на тимчасово окупованих територіях України.
Наскільки реалістично виконати ці умови? На які поступки може піти Україна?
Експерт у сфері комунікацій, співзасновниця Мережі захисту національних інтересів "АНТС", начальник управління стратегічних комунікацій Луганської облдержадміністрації в 2016-2018 роках Людмила Долгоновська вважає рішення парламенту абсолютно вірним.
"Вибори неможливо провести без виконання зазначених у законі умов, – підкреслює вона. – Запорукою проведення демократичних виборів на цих територіях є повна їх деокупація, встановлення контролю над усією ділянкою державного кордону і нормалізація життя (повернення до єдиного з Україною правового, інформаційного, фінансового, гуманітарного поля). Прикро, що ці очевидні, на перший погляд, речі зневажалися політиками і керівництвом держави".
Людмила Долгоновська вважає, що популістські заяви про проведення виборів одночасно на всій території України, включно з ОРДЛО, розбурхували суспільство, викликали відверте здивування міжнародних партнерів і сіяли марні надії на тимчасово окупованих територіях.
"Розчарування – гірше мовчання, – упевнена експерт. – Потрібно не словами, а діями доводити свої наміри відновити державну єдність".
Всі умови, при яких ВР готова проводити вибори в ОРДЛО, не є новими, підкреслює експерт Українського інституту політики Руслан Бізяєв.
"Вони прописані в законі про тимчасово окуповані території, – зазначає експерт. – Тобто, концептуально немає нічого нового. З цією проблематикою в "Мінську" працюють останні два роки. Щоправда, безрезультатно. На тій же зустрічі глав "нормандського формату" в Парижі домовилися про реалізацію формули Штайнмайера. Але потім українська сторона почала: ні-ні, спершу треба вивести війська, передати кордон, і взагалі не чули про особливий статус".
На думку Руслана Бізяєва, нинішня Рада могла б піти на закон про амністію, розширення місцевого самоврядування без згадки "особливого статусу".
"Але ніяких змін в Конституцію вносити не будуть, – упевнений він. – Як і вже зрозуміло – не буде виборів в ОРДЛО у цьому році".
Ситуація така, що з нашого боку лише політична воля може вирішити конфлікт, вважає експерт.
"Останні зустрічі Меркель і Макрона з Путіним показують, що Європа не буде особливо тиснути на Москву. Точно не буде посилення санкцій. А на нас махнуть рукою, займаючись своїми проблемами, – зазначає Руслан Бізяєв. – Ми в кращому випадку отримаємо Придністровський варіант, в гіршому – Південно-Осетинський... Переговорники з Офісу президента навіть не намагалися змінити ідеологію по Донбасу, фактично підхопивши концепцію Порошенко. Люди, яким були делеговані повноваження і від результатів яких безпосередньо залежить імідж країни та її президента, своє завдання зараз провалили".
Умовами проведення виборів на окупованих територіях є виконання мінських угод, що депутати і підкреслили, вважає політичний експерт Богдан Мірошников.
"Тобто, щодо ОРДЛО, як би ні хотілося команді "зелених", необхідно продовжувати політику Порошенка, – зазначає він. – Поступками тут може бути "особливий статус", закон про який продовжується щорічно. Але всі ми прекрасно розуміємо, що в світлі призначення Козака (Дмитро Козак – заступник голови Адміністрації президента Росії – ред.) відповідальним за ОРДЛО від РФ, виконання Мінських угод з їх боку виглядає дуже нереалістично".
При таких вступних, вважає Богдан Мірошников, проведення виборів у ОРДЛО буде залежати тільки від політичної волі однієї людини, що сидить в Кремлі.
"Бо вибори там будуть означати кінець окупації ОРДЛО – і закриття цього питання. Тому, як і 4-5 років тому, я скажу, що вирішення цього питання має невизначений строк, на жаль, – говорить політексперт. – І тут не допоможуть нові парламентери в особі представників переселенців. Більш того, у зв'язку з цим ще більше питань виникає. Тож що ніяких виборів ОРДЛО в найближчі роки не буде. З одного боку – немає політичної волі в Кремлі, з іншого – неправильні рішення і помилки нової команди на Банковій. Тому, як завжди, contra spem spero. Але впевнений – ми ще прогуляємося по площі Леніна в Донецьку і почуємо гімн Ліги чемпіонів на Донбас Арені".
Нагадаємо, експерти проаналізували заяву Рєзнікова про умови проведення виборів у ОРДЛО.
Новини