Рубрики
МЕНЮ
Ольга Чародий
Концерн Укроборонпром підписав зі Збройними силами Пакистану контракт на $ 85,6 млн на ремонт парку танків Т-80УД. Підписання контракту відбулося в ході міжнародної виставки озброєнь IDEX-2021 ОАЕ.
Колаж: Д. Романюк / Comments.ua
Експерт з питань Близького Сходу Національного інституту стратегічних досліджень Микола Замикула розповідає: "Співпраця з країнами Ісламського світу в сфері продажу продукції ОПК — важливий напрямок для України. Близький Схід залишається перспективним ринком озброєння. Конфліктність регіону актуалізує перед близькосхідними країнами завдання підвищення боєздатності національних збройних сил".
При цьому, підкреслює експерт, попри декларовані цілі щодо розвитку власних оборонно-промислових комплексів, ці країни в основному покладаються на експорт військової продукції.
Втім, є і об'єктивні підводні камені на шляху просування інтересів українського ОПК на Близькому Сході.
На його думку, для посилення позицій України на регіональному ринку озброєнь необхідно брати до уваги специфіку системи державного управління, характерну для багатьох близькосхідних країн.
Така підтримка виводить переговори на новий рівень, і явно підвищує акції українського ОПК в очах потенційних клієнтів, впевнений експерт.
З іншого боку, не можна забувати і про геополітичний баланс сил. Співпраця в сфері військових поставок не можна планувати, виходячи лише з економічної вигоди.
Микола Замикула пояснює: "Необхідно брати до уваги можливу реакцію третіх країн на дії в цьому напрямку. Особливо це актуально для Близького Сходу, де кілька країн (Туреччина, Саудівська Аравія, Іран) зійшлися в боротьбі за регіональне лідерство, і при цьому в регіоні мають свої інтереси глобальні гравці. Наприклад, активізація співробітництва з Турецькою Республікою, яке ми спостерігаємо останнім часом, може відкрити двері для поставок української продукції регіональним партнерам Анкари. В той самий час потрібно раціонально оцінювати ризики для україно-турецьких відносин при продажу озброєння арабським суперникам Туреччини, з якими вона вступає в проксі-конфлікт на території Лівії. Також очевидно, що Україна не зацікавлена у військовій співпраці з країнами, які виступають опонентами Заходу — такими як Іран ".
Необхідно мати на увазі і критичну позицію Європи стосовно окремих військових операцій, що проводяться в регіоні — наприклад, діям арабської коаліції в Ємені. Поставки арабам озброєння, яке може привести до зростання числа жертв серед мирного населення цієї країни, може негативно вплинути на імідж України серед європейської спільноти, попереджає експерт.
Нагадаємо, Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, що передбачає реформу "Укроборонпрому". Тепер підприємство з Державного концерну перетвориться в акціонерне товариство. Експерти оцінили цю ідею для порталу "Коментарі".
Новини