Головна Статті Політика рада Чи є життя в ОПЗЖ після вигнання Медведчука та Ко
commentss Cтатті Всі новини

Чи є життя в ОПЗЖ після вигнання Медведчука та Ко

Що чекає на проросійську опозицію в Раді: слідами депутатів від ОПЗЖ

15 січня 2023, 18:45
Поділіться публікацією:

Одночасне позбавлення статусу народного депутата України одразу 4 парламентаріїв, причому всіх з однієї політсили – нині забороненої проросійської ОПЗЖ, залишило по собі ряд питань, найважливіші з яких – чому позбавили мандатів саме цих чотирьох народних обранців в особі Віктора Медведчука, Тараса Козака, Андрія Деркача та Рената Кузьміна, чому інструментом обрали позбавлення громадянства, а не кримінальне провадження, як приклад, і яке майбутнє чекає на уламки ОПЗЖ у Раді.

Чи є життя в ОПЗЖ після вигнання Медведчука та Ко

Депутати ОПЗЖ Медведчук, Козак, Деркач та Кузьмін втратили мандати

Частина політичної гри — обрали найодіозніших з ОПЗЖ

Усі нардепи, які втратили спочатку українське громадянство, а потім і свої мандати, вважалися рупором Кремля в Україні. І навіть встигли торік стати фігурантами кримінальних справ за фактом держзради. А екс-лідер ОПЗЖ Віктор Медведчук навіть встиг посидіти у СІЗО та був обміняний на захисників "Азовсталі".

Проте, жоден з них так і не був засуджений за статтею держзради, а з урахуванням того, що всі вони знаходяться за межами України, судовий вирок буде винесений не скоро і, вочевидь, заочно.

Як пояснили опитані "Коментарі" експерти, вибір на цих нардепів припав з однієї причини – вони всі були надто токсичними та нелюбими постатями в українському суспільстві, та й доволі публічними.

"Наприкінці минулого року невдоволення суспільства відсутністю якихось санкцій проти проросійських політиків, перш за все, звичайно, ОПЗЖ, досягло свого апогею. Але через деякі внутрішні обставини варіант вигнання депутатів з ВР для влади не підходить, до того ж це було б незаконним. У тій же ОПЗЖ далеко не всі проросійські політики, там й просто багаті бізнесмени, які бажають лобіювати свої інтереси і потрапили в політику саме через цю політсилу", — каже політичний експерт Володимир Фесенко.

Прикладом керованої, продуманої та скоординованої атаки на позиції Офісу Президента та "Слуги народу" з боку його політичних супротивників назвав позбавлення мандатів тепер уже екс-нардепів від ОПЗЖ політичний експерт Олег Постернак.

"Запит на покарання внутрішніх ворогів просто величезний, тому розігрів цієї теми з ухилом на депутатів ОПЗЖ поставив Банкову в дуже непросту ситуацію, коли ігнорувати цю проблему означало отримати "чорну мітку" через потурання колаборантам. Тому, напевно, було вирішено підійти до вирішення проблеми "порційно" і спершу продемонструвати наполегливість і принциповість щодо п'яти (мандата за власним бажанням позбувся нардеп Андрій Аксьонов, який, імовірно, має російський паспорт, — ред.) найбільш відомих депутатів, які раніше публічно і активно були залучені до антиукраїнської діяльності, і за якими була залізобетонна основа – наявність громадянства іншої країни", — пояснив експерт.

Токсичністю та публічністю вищезгаданих екс-нардепів пояснив рішення влади директор Українського інституту політики Руслан Бортник.

"Це найбільш токсичні та публічні постаті, позбавлення мандатів яких випускає пар, що накопичився в суспільстві через відсутність конкретних дій з боку команди Зеленського", — пояснює експерт.

Зворотною стороною того, чому мандатів позбавили лише чотирьох діячів ОПЗЖ, а не всіх депутатів від забороненої проросійської партії, є, на взаємне переконання експертів, готовність решти обранців "служити і прислужувати".

"Завжди потрібен резерв голосів при голосуваннях у Раді, особливо з найважливіших для "Слуги народу" питань: кадрова політика та податки. Також часто допомагають владі депутати-мажоритарники, але з кожним з них треба домовлятися окремо і щось давати натомість, а екс-члени ОПЗЖ, багато з яких, мають активи в Росії, а може й громадянство країни-агресора, залежні від Банковій і голосуватимуть, як треба", — каже Володимир Фесенко.

"Депутати від ОПЗЖ в умовах парламентської боротьби, блокування ініціативи влади з боку опозиції в особі "Європейської солідарності", частини "Голосу" та "Батьківщини" виступають паличкою-виручалочкою для Офісу президента. Тим більше, що окрім опозиційних фракцій, є проблеми і всередині "Слуги народу" з дисципліною, а також окремі групи впливу, наприклад того ж Разумкова. Підсумок – Офіс президента зацікавлений у такому слухняному резерві голосів, як депутати ОПЗЖ. Якщо їх розігнати повністю, зросте роль опозиції до Зеленського – "Євросолідарності", "Голосу", "Батьківщини" та інших", — пояснює Руслан Бортник.

Пояснює відсутність інтересу до інших політиків від ОПЗЖ їхньою лояльністю до Офісу президента також Олег Постернак. За його словами, інших депутатів ОПЗЖ Банкова не чіпає через максимальну лояльність уламків цієї фракції — групи "Платформа за життя і мир" та "Відновлення України".

"Зараз Офісу Президента необхідно оперативно приймати важливі для оборони та євроінтеграції законопроекти і витрачати час на болісне узгодження позицій усередині монобільшості з групами депутатів, які неабияк зголодніли по торгах, а також вдаватися під час голосування до допомоги сторонніх груп, як "Довіра" та "За майбутнє" з їхніми не малими апетитами, що було найчастішим випадком до війни, є для влади вкрай витратним. Тому вірні та абсолютно лояльні депутати ОПЗЖ – це зручна, дешева та надійна страховка для Банкової", — наголошує Олег Постернак.

Позбавити мандатів депутатів ОПЗЖ за громадянство було простіше і швидше, але потрібний і судовий вирок

Також одностайні експерти і у відповіді на питання – чому нардепів позбавили мандатів не через винесення обвинувального вироку, а через наявність подвійного громадянства. Просто це найшвидший і найпростіший варіант, пояснюють експерти.

"Порушення кримінальної справи саме по собі не є підставою для дострокового припинення депутатських повноважень, тільки – наявність вироку, а до нього треба пройти стадії порушення кримінальної справи, звинувачення, судового розгляду, процесуальні тяганини, докази та договорняки. На це все може піти не один і навіть не два роки", — наголосив Пастернак.

Також для позбавлення мандату підставою може бути виїзд на постійне місце проживання за кордон, що може бути використане проти "батальйонів Монако" — депутатів, які перебувають за межами України понад 6 місяців. Адже не дарма Вадим Столар вирішив повернутися в Україну.

Є й інші варіанти позбавлення мандата, наприклад, змінити статтю 81 Конституції, проте, для цього також потрібен час і припинення військового стану. Також коридорами парламенту курсує законопроект 7524, яким передбачається внести зміни до статті 51 Регламенту ВР. У разі рішення РНБО про зупинення діяльності партії, Рада може ухвалити рішення про позбавлення нардепів такої партії права брати участь у засіданнях та комітетах Ради.

"Але річ у тому, що авторами документа є нардепи групи "За майбутнє", які вкрай зацікавлені у підвищенні значущості своїх "акцій" шляхом позбавлення депутатів ОПЗЖ мандатів. Що опосередковано може вказувати на ініціаторів нинішньої антиОПЗЖної кампанії в інформпросторі", — наголошує експерт.

Число нардепів у Раді зменшиться, але можливий і перегляд кандидатів від ОПЗЖ

Незважаючи на позбавлення мандатів кількох ОПЗЖешників, згідно із законом, їхні місця можуть зайняти наступні кандидати з виборного списку партії. Але чи погодяться потенційні кандидати зайти під купол Ради?

"Заміна нардепів за списком саме ОПЗЖ для влади загрожує черговим скандалом і критикою з боку опозиції та суспільства, тому думаю наважиться на це вона лише за умови повного контролю над політсилою та у разі критичної необхідності у цих голосах. Але поки що такої необхідності немає", — уточнив Руслан Бортник.

За словами Руслана Бортника, із 5 наступних у списку ОПЗЖ потенційних кандидатів по дві особи належать до груп впливу Медведчука-Рабіновича та Льовочкіна-Бойка, а один – до Вадима Столара. Це може враховуватися владою при рішенні про заміну нардепів, що вибули, кандидатами за списком ОПЗЖ і більше шансів пройти, упевнений Бортник, мають якраз представники груп Льовочкіна-Бойка та Столара.

Володимир Фесенко вважає, що найімовірніше просто можновладці посилатимуться на роз'яснення ЦВК, за яким кандидати за списком ОПЗЖ не можуть заміщувати депутатів, що вибули, оскільки сама політсила заборонена судом.

"Таким чином у парламенті залишаться 411 нардепів, але з 2014 року у нас фактично не було повного складу, а за Конституцією Рада є правочинною за наявності у стінах 300 народних обранців", — наголошує співрозмовник "Коментарі".

Також на роз'яснення ЦВК, яким було відмовлено у заміщенні місця Іллі Ківи, позбавленого мандату у квітні 2022 року, послався і Олег Постернак.

"Таким чином, заміщення депутатів ОПЗЖ, очевидно, не відбудеться через правові та політичні причини", — підкреслив експерт.

Але є питання, які поки що залишаються без відповідей: чи зможе ОПЗЖ переродитись на іншу політичну силу? Чи можлива участь екс-нардепів від заборонених партій у наступних виборах? Чи зможуть "старі особи" потрапити до нового парламенту? Відповісти на ці питання здатний лише народ України.Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!