Головна Новини Політика Скандали.Політика Кіра Рудик vs Сергій Притула: до чого веде скандал в партії «Голос»
commentss НОВИНИ Всі новини

Кіра Рудик vs Сергій Притула: до чого веде скандал в партії «Голос»

Експерти розповіли, хто і чому розколює «Голос»

30 березня 2021, 11:27 comments1198
Поділіться публікацією:

Деякі народні депутати фракції "Голос" оприлюднили спільну заяву, в якому закликають ініціювати проведення з'їзду партії, щоб обрати нове керівництво і змінити статут. Серед іншого нинішнє керівництво партії і фракції звинуватили в підкилимних переговорах про входження в коаліцію з "Слугою народу" і в спробі послабити антикорупційні органи. "Коментарі" дізналися в експертів, що чекає "Голос", хто і чому розколює і без того значно ослаблу партію, а також — куди можуть перейти деякі представники цієї політсили і чи буде спроба створити щось нове.

Кіра Рудик vs Сергій Притула: до чого веде скандал в партії «Голос»

Колаж: Д. Романюк / Comments.ua

ерспективи у партії під Притулу — є"

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала пояснює, що "Голос", як фактично всі політичні партії, які створювалися в Україні після здобуття незалежності, є партією вождистського типу. І вибудовували її не так навколо ідей, скільки навколо певної персони. В цьому випадку — лідера "Океану Ельзи" Святослава Вакарчука.

"Партію створювалася під конкретну людину, у якої є потужна підтримка. Навколо неї зібралися люди, придумали назву (зрозуміло адже, що "Голос" — це під Вакарчука, а без нього назва вже втрачає сенс, тому як свого голосу в партії немає) і вирішили, що це — партія. Що вони тепер можуть займатися політикою. Але після того, як Вакарчук склав мандат, майбутнє політпроекту опинилося під питанням. І зараз це питання стало руба", — зазначає Віталій Бала.

У конфронтацію увійшли керівництво партії (Кіра Рудик) і фракції (Ярослав Железняк) і з десяток близьких їм нардепів — і приблизно стільки ж противників (в тому числі Соломія Бобровська, Роман Лозинський, Ольга Стефанишина, Ярослав Юрчишин), які підписали заяву з критикою нинішніх "керманичів". Причому проти керівництва "Голосу" нібито виступає артист Сергій Притула, який зумів завести ряд представників партії в Київраду, але мерські вибори програв.

"Самі по собі нинішні нардепи від "Голосу" навряд чи змогли б пройти в парламент. А ось у Притули, якого намагалися як фронтеменом використовувати на виборах в Києві, шанси є. Як є і чутки, що він має намір робити якийсь свій проект. І перспективи у партії під Притулу — є. Але тільки якщо буде конкретне позиціонування, зрозумілі для суспільства посили, а не за все хороше проти всього поганого — як у нинішнього "Голосу". На цей момент цей проект — ні риба ні м'ясо. Не можуть вибрати — розумні вони чи красиві. Тому і ведуться переговори з нинішньою владою, що не влаштовує частину "Голосу". У цій ситуації та група, яка виступила проти такої "кулуарщини", якщо чітко позначить ті пункти, які відстоює, має більше шансів на подальше політичне майбутнє, — вважає Віталій Бала. — Але "стартанути" вони зможуть лише в проекті з тим же Притулою. І, швидше за все, ребрендинг "Голосу" вже не допоможе. Як і "партійний переворот". Потрібна нова партія, чітка ідеологія".

"Золотої акції" немає і в помині. Але є поділ крісла глави партії"

Політичний експерт Світлана Кушнір коментує ситуацію наступним чином: "Можна пограти в тавтологію, що партія "Голос" втратила голос так само як її парткерівництво інстинкт самозбереження. Можна, але не буду... Двічі ходок до Верховної Ради і двічі той, хто з неї пішов, Святослав Вакарчук навряд чи зможе просто порадити парламентарія (за сумісництвом — голові партії) Кірі Рудик тримати хвіст за вітром. А даремно. Адже фракція "Голос" думала, що у них — "золота акція" і всі їхні "хотілки" будуть влаштовувати владу, кріпити внутрішню дисципліну партійців. Але все вийшло з точністю навпаки".

На думку Світлани Кушнір, можна з піною у рота сперечатися і тикати пальцями в тих нардепів, хто підтримав законопроект про регуляцію роботи глав НАБУ і ДБР. Суті це не змінює.

"Розкол явний, очевидний, вже колючий очі. "Золотої акції" немає і в помині. Але є поділ крісла голови партії. І це важливо, тому що в разі дострокових виборів, згідно із законом, окружні виборчі комісії та дільничні виборчі комісії формуються з партій, які були представлені в останньому скликанні парламенті, що переступили 5% бар'єр. А ми ж розуміємо, що хто рахує на виборах, той і правий (87 округ на Івано-Франківщині, де досі йде підрахунок голосів після довиборів 28 березня, вам у приклад). Крім того, партія ще й отримує з бюджету України фінансування на свою організаційну діяльність. Є за що конфліктувати — гроші та влада", — пояснює політексперт.

Світлана Кушнір звертає увагу, що Кіра Рудик дуже авторитарна, а це лібералам "Голосу" не до душі. Але і залишитися неприкаяними при умовно можливому переформатуванні більшість в Раді нардепи-"голосята", за її словами, не хочуть.

"Розвал неминучий, — передрікає політексперт. — Чи встигнуть Рудик і Железняк взяти під контроль основний пул "Голосу" — поки під питанням. Але те, що у багатьох "відщепенців" бажання піти в інші групи та фракції зростає пропорційно амбіціями парткерівництва (а з ним і божевільних вимог не голосувати за потрібні закони, аби тільки насолити опонентам) — явний факт".

Раніше експерти пояснили, яку роль для партії "Голос" зіграли Притула і Вакарчук.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини