Верховна Рада України ухвалила 18 листопада низку рішень, про які розповів нардеп Ярослав Железняк. Які з них здаються найбільш значущими і чому? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Верховная Рада Укрїни. Фото: сайт Верховної Ради
Україна продемонструвала, що підтримуватиме будь-які відцентрові рухи на території Росії
Андрій Сухарина, політичний аналітик Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, розмірковує так:
"Очевидно, що серед ухвалених у вівторок законопроектів у короткостроковій перспективі найважливішими є зміни до державного бюджету, де вкотре збільшено фінансування сил оборони (на 387 млрд грн). Однак, якщо говорити про світоглядні речі, то цікавою є підтримка "Заяви ВРУ про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою російською федерацією та засудження вчинення геноциду чеченського народу". По суті Україна продемонструвала, що теж може працювати на російському полі і буде підтримувати будь-які відцентрові рухи на території Росії".
За словами аналітика, зараз таке рішення нічого не змінює, проте подібний символічний жест демонструє, що Україна підтримуватиме такі рухи надалі: символічно, а можливо, і не тільки.
"Це сигнал для всіх представників захоплених Росією народів, що перемога України призведе до послаблення російського центру – і дозволить їм самим вирішувати своє майбутнє. Тому, незважаючи на символізм такого рішення та відсутність якогось серйозного короткострокового ефекту, можна вітати його ухвалення", – констатує Андрій Сухарина.
Найбільш серйозна тема – це збільшення ще цього року держбюджету на понад 300 млрд грн
Експерт ГО "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко звертає увагу, що одіозний нардеп від "Слуги народу" Микола Тищенко у розпал війни намагався створити тимчасову слідчу комісію ВР щодо Держагентства лісових ресурсів України, Держагентства водних ресурсів та Держекологічної інспекції.
"Чи то десь не отримав відкатів, чи ще в чомусь справа. Зрозуміло, що є якісь зловживання. Але, як кажуть, не вчасно. І добре, що це – рідкісна ініціатива, яка не набрала сьогодні потрібних голосів (підтримали лише 158 нардепів при 226 мінімум необхідних)", – зазначає експерт.
За його словами, було багато технічних питань – як ті ж ухвали про надання спеціальних повноважень для військово-цивільних адміністрацій.
"Але були і реально потужні моменти. Дуже позитивно сприймаю заяву ВР про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою росіянами із засудженням геноциду чеченського народу. Це запустить потужну інформаційну хвилю, яка накриє РФ, викликавши виття на болотах. Фактично маємо заяву про визнання Чеченського уряду в екзилі (у вигнанні). І ми, схоже, стали першою країною, яка зробила такий крок. Зрозуміло, що жодних юридичних наслідків це поки що не несе. Але це інформаційний привід, який обговорюватиметься як у Європі, так і в Росії (особливо у Чечні). Тим самим ми ставимо під сумнів суверенітет РФ, – пояснює Віктор Бобиренко. – Мовляв, у вас там – нелегітимний Кадиров. До всього іншого. Це важливий заділ на майбутнє. І чеченці, які й так не особливо рвуться на фронт, ще більше опиратимуться відправленню в Україну. За що там воювати? І за кого?".
Важливим аналітик називає те, що понад 300 нардепів проголосували за приєднання України до Конвенції про екстрадиції, а також за внесення необхідних змін щодо призову на строкову службу та діяльність призовних комісій під час воєнного стану.
"Але найсерйозніша, як на мене, тема – це збільшення ще цього року держбюджету на понад 300 млрд грн. Зрозуміло, що закордонні партнери готові допомагати нам і надалі. Але сума тут – просто величезна, – наголошує Віктор Бобиренко. – І навряд чи нам дадуть необхідні кошти у вигляді безповоротного гранту. Тож, думаю, ми знову випускатимемо облігації внутрішньої держпозики і друкуватимемо гривні. Що загрожує новим витком інфляції. При тому, що щомісяця на покриття поточних витрат бюджету нам потрібно 4,5 млрд. доларів. А якщо у нас дефіцит, який зараз становить близько трильйона гривень, а за підтриманих змін перевищить 1,2 трлн. — Це просто шокуюча сума. Не уявляю, за рахунок чого її мають намір перекривати. Це смуток… Але закінчу на приємному – нардепи підтримали рішення про те, що для отримання українського громадянства треба буде тепер складати іспит з української мови, історії та основ Конституції України".
Читайте також на порталі "Коментарі" — ЗМІ назвали причину, чому РФ не зможе знищити енергомережі України.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.