Верховна Рада ухвалила закон, який надає повноваження генпрокурору втручатися в діяльність антикорупційних органів. Парламент проголосував в цілому №12414 і по факту ліквідував всю незалежність НАБУ та САП. Рішення підтримали 263 депутати. Чи справді, як говорять, НАБУ та САП тепер фактично сталі залежними від Генпрокурора, а відтак і від влади? Як це може позначитися на наших взаєминах із західними партнерами? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

НАБУ та САП. Фото: з відкритих джерел
Процеси, які стосуються входження України до ЄС, можуть бути пригальмовані
Політтехнолог Віктор Таран зазначив, що хто б що не казав і як би не маніпулював, потрібно завжди дивитися на документ, а документ, який ухвалив сьогодні парламент, передбачає, що генеральний прокурор відтепер матиме право витребувати будь-яке провадження НАБУ та передати його на розгляд іншому прокурору.
"Таким чином ми опиняємося у ситуації, коли НАБУ стає підзвітним і підконтрольним генпрокурору. По факту єдиний незалежний антикорупційний орган, який займався боротьбою з корупцією, таким перестає бути. Ми тепер втратили баланс між правоохоронними органами, який було створено після Революції гідності. Відтоді у нас був незалежний антикорупційний орган, який розслідував топ-корупцію. І завдяки цьому ми мали досить хороші результати. Тому дійсно НАБУ та САП втратили свою незалежність", – прокоментував експерт.
Щодо подальших відносин із західними партнерами, то Віктор Таран радить відкрити документ, який називається Угода про асоціацію з ЄС.
"Це перший великий пакет документів, підписаний між Україною та Європейським Союзом у далекому 2010 році. Саме у ньому передбачалося створення незалежного інституційного органу, який би мав боротися з топ-корупцією. Тобто, умовно кажучи, прокуратура мала здійснювати лише загальний нагляд. Враховуючи, що тоді був 2010 рік і Янукович не дуже хотів це робити, то справу вдалося зрушити з місця лише після Революції гідності у 2014 році, коли такий орган і створили. Це було Національне антикорупційне бюро. І потім у 2015 році так само було створено Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Я нагадаю, що це була одна із ключових вимог в рамках Угоди про асоціацію і ця вимога була однією з головних для надання Україні безвізового режиму з ЄС, який ми отримали у 2017 році. Це дуже важливо! Тоді за часів Петра Порошенка все це було реалізовано. Що маємо зараз? Ми цей маячок ліквідували. Тому що без незалежного антикорупційного органу виникає питання – чи буде безвіз? Тим скептикам, які говорять, що це неможливо і ЄС своє рішення не перегляне я раджу подивитися на Грузію", – зазначив Віктор Таран.
Політтехнолог продовжує, на днях Європейська комісія чітко заявила грузинській владі, що або вони до 1 вересня повернуть назад всі демократичні реформи, які робилися за часів Саакашвілі, або з 1 вересня розпочнеться процес скасування безвізу.
"Чи означає це для нас, щоб безвіз теж можуть скасувати найближчим часом? Думаю, що ні. Але, швидше за все, всі інші процеси, які стосуються входження України до Європейського Союзу, будуть пригальмовані, тому що перший кластер, який ми маємо відкривати, називається – Верховенство права і зараз ми його чітко, ніби в десяточку, ламаємо. Доречно буде згадати заяву канцлера Німеччини Мерца, який нещодавно заявив, що, на його думку, Україна вступить до ЄС не раніше 2034 року. То, якщо хтось сказав, що ця заява – це скептичний сценарій, то тепер я вважаю, що це може бути навіть оптимістичним сценарієм для України. Тому, доки не пізно я закликаю Володимира Зеленського накласти вето на цей законопроект", – наголосив Віктор Таран.
Трикутник НАБУ-САП-ВАКС поставив себе над Конституцією України
Адвокат, кандидат юридичних наук, громадський діяч Сергій Войченко так прокоментував ситуацію:
"Нарешті у Верховній Раді відреагували на тих, хто втратив зв'язок з реальністю. Бо цей трикутник НАБУ-САП-ВАКС – поставив себе над Конституцією України, над всіма законами, над народом України. Тобто вони у своїй безкарності просто очманіли, як наркомани, від передозу. І тому вчорашній та сьогоднішній результат показав дійсно їх гнилу натуру. Тому що, скільки адвокати не говорили про порушення, які відбувалися з боку НАБУ, САП, ВАКС, вчора було все як люблять в НАБУ – обличчям у підлогу о 6 ранку, по дитячих речах з автоматами і начхати на закон. Згадаймо, як били адвокатів, згадаймо про численні порушення, про справу у Європейському суді з прав людини щодо втручання в діяльність захисників. А внутрішній департамент НАБУ навіть не реагував на звернення, бо не вважав за потрібне".
Експерт продовжує, тому те, що відбулося зараз у Верховній Раді, це справедливо. Влада давно мала на це відреагувати.
"Тим більше, не забуваймо, що Вищий антикорупційний суд є спеціальним судом, створення яких напряму заборонено Конституцією України. До того ж на утримання НАБУ і САП виділяються мільярди, а вони займаються очковтирательством. Їх функції може виконувати теж ж саме ДБР, поліція. А по факту з НАБУ та САП зробили святу корову. А найцікавіше, хто зробив? Шабунін, на якому немає, де ставити клейма. І те, що типу моральні авторитети розповідають, що відбувається свавілля і ліквідовують НАБУ, то це відверте перебільшення. Ніхто нікого не ліквідовує. Просто їх намагаються поставити в рамки закону", – зазначив Сергій Войченко.
Адвокат додає, що ті, хто критикує це рішення Верховної Ради, мабуть не попадали в трикутник НАБУ-САП-ВАКС, як і не потрапляли туди їхні родичі чи близькі.
"Вони б зрозуміли, що таке, коли безпідставно встановлюють багатомільйонні застави, які не передбачені жодним кодексом, коли детективи опускаються до торгівлі наркотиками. Все це говорить про те, що ця структура себе вичерпала. І тому сьогодні маємо абсолютну закономірний результат, який підтримую повністю і вважаю, що вирішення цього питання давно назріло у суспільстві", – констатував Сергій Войченко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — війна затягується: чому Свириденко вирішила терміново звернутися до МВФ.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.