Через два тижні після спроби протягнути закон про поновлення електронного декларування з відстроченням відкриття декларацій на рік, Верховна Рада (341 голосом!) врахувала вето президента – і ухвалила закон, який передбачає, що декларації будуть відкриті одразу. Як оцінюєте це рішення? Про що говорить така різка зміна ідеології? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Верховна Рада. Фото: з відкритих джерел
У суспільства та влади залишається механізм зворотних зв'язків
Засновник соціологічної компанії Active Group, політичний експерт Андрій Єрьоменко зазначає:
"Мій коментар базуватиметься на цифрі, яку ми отримали під час опитування 600 респондентів. На думку більшості, Зеленський ветував колишній варіант законопроекту під тиском громадянської спільноти. Далі, у міру спадання, йдуть такі варіанти як "тиск західних партнерів", "критика в медіа". Лише потім слідує віра в те, що президента до ветування закону, який передбачає відкриття е-декларацій для загального огляду лише через рік, підштовхнуло бажання боротися з корупцією. І зовсім мізерний відсоток набрав варіант, що таке рішення прийнято під впливом опозиції".
За словами експерта, з позиції більшості опитаних виходить наступна картина (з якою він згоден) – влада щось резонансне прийняла, після чого виник грандіозний скандал, на що довелося реагувати.
"На мій погляд – тенденція хороша. Незважаючи на фактичне відключення демократії через війну (що логічно), у суспільства і влади залишається механізм зворотних зв'язків (ті ж петиції, соцмережі). Влада реагує на критику. Принаймні у цьому моменті. Тобто якийсь зв'язок із реальністю у влади є. Що тішить", – вважає Андрій Єрьоменко.
Ну, а позиція Ради, яка за два тижні різко перевзулася, пояснюється її керованістю, пояснює експерт.
"Не секрет, що парламентом керує Офіс президента. І зараз ВР як самостійного суб'єкта фактично немає. Голосують за командою. Наразі команда співпала з тим, що вимагало українське суспільство", – констатує Андрій Єрьоменко.
Громадська думка в Україні має вагу
Те, що за дуже короткий термін парламентарі вирішили змінити статус декларування в Україні (від відстрочки на рік – до негайного відкриття е-декларацій) є наслідком дії того, що називається громадська думка. У цьому впевнений голова Комітету економістів України Андрій Новак.
"Нагадаю, що після того, як буквально кілька тижнів тому ВР поновила обов'язкове електронне декларування держслужбовців (і не лише), але з відстрочкою, громадянська спільнота різко розкритикувала таке рішення. Дуже швидко відповідна петиція набрала потрібну для розгляду президентом кількість голосів. І минулого тижня глава держави наклав вето на цей закон. Після чого різко змінила свою думку провладна сила у парламенті – горезвісна монобільшість. У результаті сьогодні було проголосовано закон із правками, які стали можливими завдяки діям "п'ятої влади" (громадянської спільноти). Що не може не тішити", – вважає Андрій Новак.
Він акцентує, що Україна перетворюється на справді демократичну державу, де серйозні важелі тиску на парламент, уряд, президента мають і "четверта влада" (медіа), і "п'ята влада" (громадянський сектор). Реальні механізми демократії діють у нас навіть під час воєнного стану.
"Слід розуміти, що відкриття е-декларацій завдасть значного удару по значній кількості держслужбовців, які навіть під час воєнного стану, м'яко кажучи, зловживали своїм службовим становищем. І отримали під час повномасштабної війни значні доходи. Тут є певний елемент ризику (що зумовлювався першим варіантом законопроекту). Адже, коли розкриються такі факти, це створить ситуацію обурення, напруження всередині України. Що, звісно, грає на руку нашому ворогові – Росії. Водночас, – зазначає експерт, – оприлюднення злочинних корупційних дій тих чи інших осіб – корисне для України у стратегічному плані. Це важливий елемент самоочищення. Представники влади мають раз і назавжди зрозуміти – вони саме слуги народу (у прямому значенні цього слова), а не недосяжні небожителі, котрим закон не писаний, а голос суспільства нічого не означає".
Читайте також на порталі "Коментарі" – перші підсумки візиту Зеленського до США – на що варто звернути увагу.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.